Reforma oświaty to jeden z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy. Gorąca atmosfera udziela się też rodzicom uczniów ząbkowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jakie plany ma w tym zakresie Urząd Miasta zapytaliśmy Burmistrza Ząbek ? p. Roberta Perkowskiego
- Od nowego roku szkolonego rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, a ich rolę przejmą szkoły podstawowe kształcące uczniów od klasy pierwszej do ósmej. W jaki sposób reforma edukacji wpłynie na funkcjonujący w Ząbkach system oświaty ?
Każda gmina ma swoja specyfikę, w naszym przypadku reforma oświaty nie stanowi ani wyzwania, ani problemu pod kontem zarządzania oświatą. Funkcjonujące w Ząbkach gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych – Gimnazjum Publiczne Nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej Nr 1, natomiast Gimnazjum Publiczne Nr 2 do Szkoły Podstawowej Nr 2. W ten sposób powstaną dwie ośmioklasowe szkoły podstawowe, każda funkcjonująca w dwóch budynkach. Pomijam tu oczywiście kwestie jak to wpłynie na poziom edukacji.
- Koniecznością będzie nowa rejonizacja. Jak to będzie wyglądało w Ząbkach ?
W zakresie rejonizacji zmiany będą niewielkie Nasze gimnazja staną się filiami szkół podstawowych. Zmniejszeniu ulegnie jedynie rejon Szkoły Podstawowej nr 3 ponieważ w tamtym rejonie nie ma budynku gimnazjum, a od września placówka będzie musiała pomieścić dodatkowe oddziały klas VII. Oczywiście wszystkie dzieci, które są już uczniami pozostają w szkole pomimo zmiany rejonu.
Nie było sensu wprowadzania innego rozwiązania, stworzyłoby to większe zamieszanie, w tym np. konieczność dzielenia klas i rozdzielania kadry pedagogicznej miedzy nowe twory organizacyjne. To wszystko spowodowałoby wiele trudności i wywołało brak zrozumienia wśród dzieci i rodziców.
- Czy planowane są konsultacje społeczne ?
Odbyły się już spotkania z rodzicami i nauczycielami. Pozostałych aspektów reformy nie potrzeba konsultować gdyż mają charakter ogólnopolski.
- W mediach pojawia się wiele informacji o tym, że część kadry pedagogicznej straci pracę. Czy planowane są zwolnienia nauczycieli ?
Nie mamy w planach zwolnień wśród kadry pedagogicznej, choć w związku z likwidacją gimnazjów stanowiska stracą dyrektorzy tych placówek.
- Kiedy będzie gotowa do użytku nowa szkołą podstawowa ?
Kończymy procedurę zamówienia publicznego, przed nami tylko podpisanie umowy. W tym roku musimy przygotować dokumentację, Następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na budowę nowej szkoły. Myślę, że placówka będzie gotowa za około 3 lata.
- Czy pojawi się w Ząbkach szkoła ponadpodstawowa ? liceum ogólnokształcące lub technikum. To placówka, o którą od dawna pytają mieszkańcy ?
To już pytanie do Starosty Powiatu Wołomińskiego. Prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych nie jest zadaniem gminy. Chcielibyśmy aby w Ząbkach działała szkoła ponadpodstawowa i podejmiemy taką inicjatywę, ale najpierw musimy się uporać z reformą szkolnictwa i przedszkolami. Ząbki maja największy przyrost naturalny wśród wszystkich gmin w Polsce, to stawia przed nami szereg wyzwań, w tym konieczność zapewnienia najmłodszym mieszkańcom miasta dostępu do dedykowanych dla nich placówek wychowawczych.
- Jak Pan ocenia reformę edukacji ?
Nie potrafię jej ocenić. Mogę jedynie powiedzieć, że przez lata narzekało się na gimnazja, a teraz eksponuje się ich pozytywny wpływ. Na pewno reforma wywołała zamieszanie, ale to w jaki sposób zostanie wdrożona zależy od konkretnej gminy.
Wraz z wprowadzeniem reformy zmianie ulegną granice obwodów publicznych szkół podstawowych. Będą one wyglądały następująco:
[pdf-embedder url=”https://www.zyciepw.pl/wp-content/uploads/2017/02/Szko-éy-podstawowe-obwody.pdf” title=”Szko+éy podstawowe obwody”] [pdf-embedder url=”https://www.zyciepw.pl/wp-content/uploads/2017/02/Gimnazja-obwody.pdf” title=”Gimnazja – obwody”]