Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie uruchomił dodatkowych 9 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Są to lokalizacje w: Warszawie (dwa dobowe i jeden dwunastogodzinny jako wydłużenie dziennego do doby), Błoniu, Przysusze, Radomiu, Białobrzegach, Siedlcach oraz Mińsku Mazowieckim. Działanie dodatkowych ZRM jest finansowane z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID. Wojewoda podpisał umowy z Meditrans Warszawa, Radom i Siedlce.
W związku z pojawiającymi się informacjami o kolejkach karetek przed szpitalami w Warszawie- Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje, że podstawą do kierowania pacjentów przez ZRM są udostępniane przez szpitale raporty. Ponadto Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego razem z zespołem kilka razy dziennie zbiera raporty telefoniczne ze szpitali.
Faktem jest, że wolne miejsca w szpitalach są szybko zajmowane, ale dlatego codziennie podejmowane są decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej w standardowych szpitalach, a szpitale tymczasowe uruchamiają kolejne moduły.
W związku z dynamiczną sytuacją może się zdarzyć, że w danej chwili szpital w Warszawie nie może udostępnić wolnego łóżka ? wówczas pacjent przewożony jest do najbliższej placówki, gdzie jest wolne miejsce.
Sytuacja jest trudna, ale wciąż poszerzamy bazę łóżkową w stolicy i na całym Mazowszu. Wszyscy potrzebujący pacjenci powinni otrzymać pomoc. Nieetyczne wobec pacjentów są wypowiedzi mówiące o tym, że tylko w przypadku śmierci innego pacjenta można umieścić kolejnego chorego Może się zdarzyć, że czasami karetka stoi przed szpitalem, jako druga czy trzecia i w międzyczasie zwolni się miejsce, które jest gotowe dla pacjenta w innym szpitalu. Wtedy dyspozytorzy kierują taką karetkę do innego szpitala, po to by pacjent nie czekał zbyt długo. Może zdarzyć się, że pacjent trafia do szpitala nie w miejscu zamieszkania, ale jest to zawsze najbliższa placówka, gdzie jest wolne miejsce. Celem jest, żeby pacjenci w karetkach spędzali jak najmniej czasu ? mówi Wojewoda Mazowiecki.
Mimo trudnej sytuacji miejsca dla pacjentów z COVID 19 są przygotowywane w Warszawie i są tam przekazywani pacjenci ? o czym świadczą raporty dyspozytorni medycznej.
Urząd wojewódzki przeanalizował proces przyjmowania pacjentów z Warszawy do szpitali w dniu, który był opisywany w mediach jako dzień, w którym nie ma wolnych miejsc w stolicy ? doba 23/24 marca. Z analizy wynika, że do warszawskich szpitali przyjęto 131 pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19. Ponadto do szpitali z okolic Warszawy (okoliczne powiaty) trafiło 34 pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19, a do pozostałych szpitali z Mazowsza (np. Sierpc, Siedlce, Grójec) trafiło 12 pacjentów z Warszawy podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.
Ponadto Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Służby Wojewody analizują czas oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które przekazują pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Wyjaśniane są również sytuacje, w których przekazanie pacjenta było wydłużone. Od 1 do 14 marca br., odnotowano 6 609 interwencji na terenie m.st. Warszawa, w tym 28 incydentów związanych z długim czasem przetrzymywania ZRM. Ponadto, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego.
Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia są wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Obecnie przygotowanych jest 5 168 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 496 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 4 341 łóżek, w tym 478 łóżek respiratorowych. Na II poziomie zabezpieczenia na Mazowszu (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) przygotowane są obecnie 4 363 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 449 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 3 926 łóżek, w tym 437 miejsc respiratorowych.
W Warszawie również są wolne miejsca. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia w stolicy jest 2 238 miejsc, z czego zajęte są 1 944. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) obecnie przygotowanych jest 1 799 łóżek, z czego zajętych jest 1 605 łóżek (stan na 26 marca br.)