Bowl, funbox, wall ride…. już w tym roku pojawią się w Zielonce! UM Zielonka ogłosił przetarg na budowę skateparku.
Na tego newsa skaterzy oraz miłośnicy wrotek, rolek, rowerów wyczynowych czekali od momentu rozpoczęcia prac nad skateparkiem. Niektórzy nie wierzyli, iż ta chwila nadejdzie, oceniali plany jako pieśń dalekiej przyszłości. A jednak się udało i zaledwie po dwóch latach zamiary przeobraziły się w projekt, który już za kilka miesięcy nabierze realnych kształtów w terenie.
To kolejny bardzo ważny moment dla mnie w tej kadencji, gdyż realizacja mojej obietnicy wyborczej o wybudowaniu skateparku właśnie wkracza w finalny etap. Zobowiązanie to miało szczególną dla mnie wagę z racji, iż dotyczyło dzieci i młodzieży. Jest to grupa zielonkowian najmocniej zaniedbywana w minionych kadencjach w kontekście infrastruktury rekreacyjnej i organizacji czasu wolnego.
Nadrabiamy to jednak najszybciej jak to jest tylko możliwe. Pozyskujemy środki zewnętrze, co znacznie przyspiesza ten proces. Poza skateparkiem ruszymy w tym roku również z budową kompleksu sportowego przy SP 2, czyli drugiego tak dużego przedsięwzięcia opracowanego z myślą o najmłodszych – podkreśla Burmistrz Kamil Michał Iwandowski
Na budowę obiektu pozyskaliśmy z rządowych funduszy niemal 4,5 miliona złotych.
W tym tygodniu ogłosiliśmy postępowanie przetargowe, w ramach którego wyłonimy wykonawcę skateparku w Zielonce.
Na oferty oczekujemy do 1 marca 2022 r. Później nastąpi weryfikacja formalna dokumentacji, a następnie wybór najkorzystniejszej oferty. Wyłoniona firma będzie miała 200 dni na wykonanie zadania od momentu podpisania umowy – informuje ratusz
Cały proces rozpoczął się już w 2020 roku od wyłonienia firmy, która podjęła się opracowania koncepcji i projektu tego obiektu. W kolejnym kroku, przeprowadzono konsultacje społeczne, podczas których zapytano o oczekiwania względem tego miejsca. Był to niezwykle istotny element całego procesu, ponieważ do rozmów zaproszono młodzież, czyli największą grupę przyszłych użytkowników skateparku.
Następnie projektant opracował dwie wstępne propozycje uwzględniające zgłoszone postulaty. Dokonano szczegółowych analiz obu koncepcji, wybrano jedną z nich i przedstawiono ją do zaopiniowania mieszkańcom. Miłośnicy deskorolki, hulajnogi i rolek wnieśli wiele cennych uwag do projektu. Konsultacjom poddawane były najdrobniejsze szczegóły. A wszystko po to, by obiekt w przyszłości stał się centralnym punktem spotkań młodzieży i zawierał elementy służące jak najszerszemu gronu młodych osób.
Równocześnie zadbano, aby skatepark spełniał w maksymalnym stopniu wymogi bezpieczeństwa dla tego typu obiektów. Długie rozmowy i konsultacje zaowocowały powstaniem koncepcji, która posłużyła do opracowania projektu budowlanego. Dokument ten przeszedł wszelkie konieczne z mocy prawa uzgodnienia i ostatecznie otrzymano pozwolenie na budowę.
Nowy i wyróżniający się na tle okolicznych miejscowości obiekt będzie zawierać aż 18 elementów do wyczynowej jazdy na deskach, rolkach, wrotkach, hulajnogach i rowerach.
- Bowl
- Roll-in + Quarter pipe o nieregularnych kształtach
- Funbox „fala”
- Funbox do skoków + piramida
- Quarter pipe o nieregularnych kształtach
- Piramida
- Wall ride z „pool coping”
- Platforma z lomdomgap, 2x grindbox spadowy, poręcz spadowa, 2x schody, 2x grindbox prosty, poręcz łamana
- Platforma z piramidą, grindbox prosty, mini quarterpipe
- Podjazdy z grindbox prosty, grindbox łamany, poręcz łamana
- Bank ramp + piramida
- Podjazd z 3x grindbox prosty
- Poręcz prosta
- Grindbox
- Manualbox