O nowych terminach podatkowych i uregulowaniach dla obcokrajowców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
– Skończył się maj, za nami ponad dwa miesiące awaryjnego funkcjonowania gospodarki. A w zasadzie, w niektórych branżach, brak funkcjonowania gospodarki. We wcześniejszych wydaniach Życia Powiatu na Mazowszu poruszaliśmy kwestie pomocy finansowej dla przedsiębiorców. O czym dziś będziemy rozmawiać?
– W pewnym sensie również o pomocy. Ponieważ kończy się maj to podsumuję kwestię przesunięcia różnych terminów urzędowych w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19.
– To proszę o szczegóły.
– Podstawowa kwestia to zawieszenie biegu terminów w postępowaniach.
– Czyli?
– Czyli w okresie stanu epidemii jaki mamy obecnie, bieg terminów procesowych i sądowych w: postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, postępowaniach karnych, postępowaniach karnych skarbowych, postępowaniach w sprawach o wykroczenia, postępowaniach administracyjnych, postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej, kontrolach celno-skarbowych, postępowaniach w sprawach, o których mowa w art. 15f ust. 9 ustawy o grach hazardowych, innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw ? nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
– A inne zmiany?
– Do 1 czerwca 2020 r. specustawa wydłużyła płatność zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu. Podobnie samo zeznanie podatkowe PIT za rok 2019 oraz zapłata wynikającego z tego zeznania podatku zostały również przesunięte do
1 czerwca b.r. Do 1 czerwca został przesunięty też termin złożenia zeznania CIT8 i zapłaty podatku dla spółek. Organizacje pozarządowe (np. stowarzyszenia) mają na to czas nawet do 31 lipca b.r.
Branże: gastronomiczna oraz hotelarska, czyli prawdopodobnie te najbardziej dotknięte epidemią, mają przesunięty obowiązek instalacji kas fiskalnych online do 1 stycznia 2021 r.
– O czym jeszcze warto wspomnieć?
– Na pewno warto wspomnieć o zatrudnianiu cudzoziemców. Co prawda nie każdy przedsiębiorca zatrudnia cudzoziemców, niemniej sytuacja ta dotyczy wielu przedsiębiorców z terenu powiatu wołomińskiego. Przepisy antykryzysowe umożliwiają legalne pozostanie w kraju pracownikom z zagranicy, którzy chcą realizować dotychczasowy cel pobytu, tj. pracę albo nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W przypadku pracowników zza wschodniej granicy ich legalny pobyt, okresy ważności kart pobytu oraz już wydanych zezwoleń na pracę, oraz oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi ulegają automatycznemu przedłużeniu do 30-go dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl