Przekaż 1% podatku dla naszych OSP

Przekaż 1% podatku dla naszych OSP

1% to niewiele, a może pomóc uratować czyjeś życie. Druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, każdego dnia niosą pomoc uczestnikom wypadków drogowych, gaszą pożary, wspierają Zespoły Ratownictwa Medycznego, zabezpieczają imprezy masowe i współpracują z Państwową Strażą Pożarną. W minionym roku spędzili na akcjach ponad 4300 godzin. O tym ilu ich jest i jak działają z Pawłem Bednarczykiem prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.

– Ile jednostek OSP działa na terenie naszego powiatu?

– Oddział Powiatowy ZOSP RP w Wołominie liczy 49 jednostek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, z których 47 wyjeżdża do akcji ratowniczo-gaśniczych. Zrzeszają one łącznie 2014 druhów, w tym czynnych 1831, 254 kobiet, 130 członków honorowych oraz 53 wspierających. Do KSRG należą 22 jednostki. W czasie trwania ostatniej kadencji do KSRG włączono 5 jednostek: OSP Zawady, OSP Myszadła, OSP Poświętne, OSP Lasków i OSP Jasienica. Z tego miejsca serdecznie im gratuluję, bo wiem, jak wiele starań poprzedziło to wydarzenie oraz jak ważny jest to krok dla jednostek.   W  szeregach działają 32 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze zrzeszające 298 członków, w tym 96 dziewcząt. Zachęcamy młodzież do wstępowania w szeregi. Jest to idealna opcja, nie tylko dla osób, które marzą o tym, by zostać strażakiem, ale także takich, które chcą rozwijać sprawność fizyczną, podnosić wiedzę i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej czy podejmować i realizować wiele pożytecznych zadań.

– W ilu akcjach uczestniczyli strażacy ochotnicy w minionym roku?

– W 2021 roku nasi druhowie wyjeżdżali do różnych zdarzeń łącznie 3155 razy, w tym 1118 razy do pożarów, 2037 wyjazdów zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie za 2021r. przez KP PSP w Wołominie zostało zakwalifikowane do kategorii inne wyjazdy bez rozdzielenia na wyjazdy do wypadków oraz innych zdarzeń. Łącznie na akacjach strażacy spędzili 259405 minut, co przekłada się na ponad 4300 godzin.

– Jak Pan ocenia stan wyposażenia i wyszkolenia naszych jednostek?

– W trakcie minionej kadencji Zarządu, kontynuowana była wymiana taboru samochodowego. Jednostki OSP zostały wyposażone w 19 nowych samochodów, 2 ciężkie, 14 średnich i 3 lekkie. Obok zakupu nowych samochodów, pozyskiwano także inne samochody, które po generalnych remontach, czy też karosacji w znacznym stopniu podniosły stan gotowości bojowej powiatu. Obecnie jednostki dysponują 112 wozami, z czego 12 ciężkimi, 55 średnimi, 20 lekkimi i 25 specjalnymi, jednak samochody bojowe to nie wszystko. Do akcji ratowniczych potrzebny jest także sprzęt pożarniczy i umundurowanie osobiste strażaków. W tym zakresie też zrobiono bardzo dużo. Zakupiono wiele zestawów HOLMATRO, dużą ilość pomp, agregatów prądotwórczych, aparatów powietrznych, pił do betonu i stali, pilarek do drewna oraz radiostacji. Niektóre jednostki zakupiły także łodzie ratownicze z wyposażeniem, sprzęt do ratownictwa wodnego czy wreszcie sanie lodowe.

W zakresie umundurowania bojowego zakupiono ubrania UPS, hełmy, obuwie specjalne, kominiarki, rękawice, ubrania koszarowe i kombinezony do zwalczania owadów błonkoskrzydłych. Mówię o tych zakupach dlatego, że zarówno sprzęt ratowniczy, jak i ubrania ochronne są towarami niezbędnymi do naszego działania a co najważniejsze towarami bardzo drogimi i niestety z uwagi na bardzo dużą ilość akcji trzeba je co jakiś czas wymieniać. Jednostki systematycznie podnoszą swoje umiejętności, dzięki czemu poszerza się lista jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować za wsparcie, często kilkusettysięczne na jednostkę Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Kamińskiemu z dotacji budżetowych, Ministrowi Sprawiedliwości Panu Zbigniewowi Ziobrze z Funduszu Sprawiedliwości, Ministrowi Klimatu i Środowiska Pani Annie Moskwa za wsparcie dotacyjne i pożyczkowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Serdecznie dziękuję także Samorządowi Województwa Mazowieckiego na czele z Panem Adamem Struzikem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego za wprowadzone wiele lat temu programy wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotacje te wsparły zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakup środków ochrony osobistej oraz remonty i budowę strażnic oraz za przeznaczenie Funduszy Unijnych w ramach RPO Województwa Mazowieckiego na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych lub innych pojazdów specjalistycznych, a także na profesjonalny sprzęt dla grup ratownictwa wysokościowego, wodnego, chemiczno-ekologicznego, grup poszukiwawczo-ratowniczych i realizujących zadania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

Wyrazy podziękowania kieruję też do Starosty Wołomińskiego Pana Adama Lubiaka oraz Radnych Powiatu Wołomińskiego za historyczną decyzję wsparcia dotacjami w wysokości od 4,5 do 5 tysięcy złotych jednostek OSP na zakup sprzętu i umundurowania oraz wsparcie finansowe ze środków powiatu organizacji Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych oraz Powiatowych Zawodów Sikawek Ręcznych. Dziękuję wszystkim wójtom i burmistrzom oraz radnym z terenu powiatu, którzy często są członkami naszego Związku, za wsparcie OSP w bieżącej działalności jednostek, wszelką pomoc finansową i merytoryczną w zakupie samochodów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu i umundurowania, dbanie o strażaków podczas wielogodzinnych, a czasem kilkudniowych, akcji ratowniczo-gaśniczych, oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drewnica Panu Arturowi Delegaczowi za współpracę w organizacji ćwiczeń na obszarach leśnych oraz wsparcie finansowe ćwiczeń i zawodów sportowo-pożarniczych. Nie sposób w tym miejscu zapomnieć  także o pozostałych sponsorach, którzy chcą często pozostać anonimowymi, a regularnie od wielu lat wspierają nasze jednostki.

Przy dużej pomocy Komendy Powiatowej PSP w Wołominie, która realizuje porozumienie zawarte pomiędzy Komendantem Wojewódzkim PSP w Warszawie i Prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie kontynuujemy szkolenia strażaków ochotników w różnych stopniach wiedzy pożarniczej. Odpowiedzialność strażaków za ratowanie ludzi i ich mienia została potraktowana w sposób należyty, o czym świadczy liczba uczestników, którzy ukończyli te kursy. W ostatnich latach łącznie przeszkolono 691 druhen  i druhów na 28 kursach w następujących kategoriach: kurs podstawowy strażaków ochotników, szkolenie dowódców, szkolenie kierowców-konserwatorów oraz kurs z ratownictwa technicznego.

Reasumując, w mojej ocenie jednostki OSP z terenu Powiatu Wołomińskiego  w znacznej większości posiadają niezbędne wyposażenie, a jego braki są na bieżąco uzupełniane. W dużej mierze liczby mówią same za siebie. W rozmów ze strażakami wynika, że oni także są zadowoleni z warunków, w których pełnią swoją odpowiedzialną służbę, a przez wiele lat działalności wszyscy przekonaliśmy się, że wiele spraw prędzej czy później da się załatwić dzięki dobrej współpracy i wzajemnemu zrozumieniu. Dla mnie najważniejsze jest,  że zarówno w Zarządzie Powiatowy ZOSP RP w Wołominie, jak i strażakach wciąż są chęci i zapał do rozwoju oraz działalności tak jak kilka lat temu. Wierzę, że jest to gwarantem przyszłych sukcesów.

– Plany na rok 2022, to?

– Nadal chcemy robić wiele w zakresie ochrony życia i mienia mieszkańców Powiatu oraz  w zakresie rozwoju naszej organizacji, a przez to całego Związku. Myślimy także, że poprzez naszą działalność jesteśmy dobrymi kontynuatorami tradycji strażackich, historii i poczynań w zakresie wszelkiego typu działań dla dobra mieszkańców. Dzięki współpracy, zaangażowaniu oraz ciężkiej pracy i odpowiedzialnej służbie możemy prężnie się rozwijać  i być widocznymi w społeczeństwie. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach strażacy stali się nieodzownym elementem życia społeczności. Są oni widoczni podczas wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, a także imprez plenerowych. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie bez nich życia i mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że ich bezpieczeństwa strzeże blisko 2 tys. aktywnych strażaków z naszego terenu, którzy zawsze są tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

– W jaki sposób można przekazać 1% podatku na rzecz poszczególnych OSP?

Związek Główny ZOSP RP prowadzi akcję „1 podatku dla Związku OSP RP”, dzięki której  w łatwy sposób można przekazać środki dla jednostki. Wystarczy, że podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym wskaże KRS NR 0000116212 (pole 136), a w informacjach uzupełniających i rubryce „cel szczegółowy 1%” (pole 138) wskazaną jednostkę OSP. W tym celu należy podać skróconą nazwę OSP oraz jej dokładny adres włącznie z kodem pocztowym. 

– Czy można także w inny sposób mieszkańcy mogą wspomóc OSP?

– Zachęcamy mieszkańców sołectw, w których funkcjonuje fundusz sołecki, aby nie zapominali o działających na ich terenie jednostkach OSP. Środki przekazane na ich działalność mogą posłużyć na doposażenie jednostki, remont strażnicy, czy np. tak jak miało to miejsce  w 2021 roku w Jasienicy, jako wkład własny do zakupu nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Wizytując strażnice z różnych okazji, czy to bezpośrednich zaproszeń, czy po prostu przejeżdżając koło nich trzeba stwierdzić, że są one coraz piękniejsze- nowe elewacje wykonane po uprzednim dociepleniu, nowe dachy, nowe drzwi garażowe, nowe okna i drzwi, kostka przed budynkami, wymienione ogrodzenia placów, itp. Jest to duża zasługa druhów z poszczególnych OSP, którzy bardzo dobrze współpracują z samorządowcami oraz właśnie mieszkańców, którzy widzą, jak wiele działań podejmują strażacy- ochotnicy i wspierają ich chociażby dobrym słowem czy podziękowaniem, dodając im tym samym energii do działania i dalszych starań.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Zderzenie 5 samochodów na trasie S8

Zderzenie 5 samochodów na trasie S8

W piątek 20 grudnia późnym popołudniem na trasie S8 (486 km) w kierunku na Białystok na wysokości Emilianowa miało miejsce zderzenie aż pięciu [...]
0 komentarzy
Zmiana rozkładu jazdy linii "L" w okresie świąteczno-noworocznym

Zmiana rozkładu jazdy linii „L” w okresie świąteczno-noworocznym

W okresie świąteczno-noworocznym – w dniach 24 grudnia – 6 stycznia, linie autobusowe L27, L40 i L46 będą kursowały według zmienionego rozkładu jazdy. [...]
0 komentarzy
Bądź wesołym modowym trendsetterem - męskie bluzy ze śmiesznymi nadrukami

Bądź wesołym modowym trendsetterem – męskie bluzy ze śmiesznymi nadrukami

Jeśli poszukujesz ubrań, które nie tylko zapewnią komfort w chłodniejsze dni, ale również dodadzą humoru i oryginalności do Twojego stylu, męskie bluzy ze [...]
0 komentarzy
Nowe radiowozy na drogach powiatu wołomińskiego

Nowe radiowozy na drogach powiatu wołomińskiego

5 nowych radiowozów dofinansowanych przez samorządy lokalne powiatu wołomińskiego trafiło do służby wołomińskiej Policji. Z samochodów korzystać będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego [...]
0 komentarzy
Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Koleje Mazowieckie przedłużają obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy na okres Świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że oferta obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. (wtorek) [...]
0 komentarzy

Jak wyglądał 2024 rok w kulturze na Mazowszu?

Za nami gala „Rok w kulturze na Mazowszu”. Była to okazja do podsumowania zrealizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego w 2024 roku projektów w sferze kultury, edukacji kulturalnej i [...]
0 komentarzy
Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Sejmik Mazowsza przyjął budżet województwa na 2025 rok. Ogłosił patronów roku oraz zgodził się na dofinansowanie budowy południowej obwodnicy Ostrołęki. MAZOWSZE MA BUDŻET [...]
0 komentarzy
OSP Jasienica – 120 lat tradycji i poświęcenia

OSP Jasienica – 120 lat tradycji i poświęcenia

W dniu 14 grudnia 2024 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jasienicy obchodziła wyjątkowe święto – 120-lecie swojej działalności. Jednostka, która od ponad wieku [...]
0 komentarzy
„Leśny Zakątek” na szczycie edukacyjnego podium – pierwsze miejsce w województwie mazowieckim w Plebiscycie Edukacyjnym 2024!

„Leśny Zakątek” na szczycie edukacyjnego podium – pierwsze miejsce w województwie mazowieckim w Plebiscycie Edukacyjnym 2024!

Przedszkole „Leśny Zakątek” z dumą ogłosiło zdobycie zaszczytnego pierwszego miejsca w województwie mazowieckim w prestiżowym Plebiscycie Edukacyjnym 2024, organizowanym przez Polska News. To [...]
0 komentarzy
Bezpieczeństwo w powiecie wołomińskim: wyzwania i perspektywy na przyszłość

Bezpieczeństwo w powiecie wołomińskim: wyzwania i perspektywy na przyszłość

Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju każdej społeczności. Właśnie dlatego starosta wołomiński Arkadiusz Werelich zorganizował spotkanie z komendantami wszystkich komisariatów [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.