O prawach konsumenta dla przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
– Za nami już miesiąc nowego 2021 roku. Tradycyjnie zapytam: co nowego w podatkach?
– Ja zamierzam dziś poruszyć temat zmian nie tyle w samych podatkach, ile zmian przepisów prawa z nieco innej kategorii niż podatki.
– Zamieniam się więc w słuch.
– 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowelizacji Kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta przyznające przedsiębiorcom prawa konsumentów w relacjach z innymi przedsiębiorcami.
– Co to oznacza?
– To oznacza, że każda osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą i wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), mimo iż jest przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach jest objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów. Ochrona dotyczy każdej umowy bezpośrednio związanej z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tego przedsiębiorcy charakteru zawodowego, wynikającego m.in. z przedmiotu wykonywanej przez niego działalności gospodarczej. Z nowych przepisów skorzysta nawet 2,5 miliona przedsiębiorców.
– A w szczegółach?
– W myśl nowych rozwiązań przedsiębiorcy od nowego roku przysługuje:
? prawo do rękojmi za wady ? sprzedawca nie może odmówić przedsiębiorcy przyjęcia jego reklamacji,
? ochrona przed niedozwolonymi postanowieniami umownymi, tzw. klauzulami abuzywnymi, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami lub rażąco naruszają jego interesy,
? prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny
oraz ponoszenia dodatkowych kosztów; jeśli sprzedawca wcześniej nie poinformuje dokonującego zakupu przedsiębiorcy o prawie odstąpienia od umowy, ten będzie miał prawo do odstąpienia od umowy nawet w terminie do 12 miesięcy.
– To rzeczywiście duża zmiana. A kiedy taki nabywca przedsiębiorca będzie traktowany jako konsument?
– Podam taki przykład: Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na handlu artykułami AGD. Pan Jan kupuje ekspres do kawy dla swoich pracowników. W takim przypadku, gdy nastąpi jego awaria, będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej konsumentom, ponieważ zakup nie miał dla niego charakteru zawodowego.
– To z kolei jak sprzedawca przedsiębiorca ma sprawdzić, czy sprzedaż dla Kowalskiego była sprzedażą ?konsumencką??
-W tym przypadku decydować będzie wpis CEIDG u Kowalskiego ? dokładnie to jakie kody PKD znajdują się w jego wpisie. Co do zasady, przedsiębiorcy zyskują nowe uprawnienia, ale uwaga: ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy internetowe, muszą pamiętać o zmianie swoich regulaminów i procedur sprzedaży. Powinni oni pamiętać o takim zorganizowaniu swoich sklepów, aby dostosować je do nowych przepisów.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl