Profilaktyka wirusa HPV – co warto wiedzieć?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, występujący w wielu wariantach, różniących się między sobą strukturą DNA. Dotychczas wyróżniono ponad 100 podtypów wirusa. Udowodniono, że HPV ma istotny wpływ na rozwój raka szyjki macicy. Jak można zarazić się wirusem HPV i jak wygląda profilaktyka?

Czym jest wirus HPV i jak można się nim zarazić?

Wirus HPV w organizmie człowieka atakuje komórki nabłonka. U wielu osób układ immunologiczny radzi sobie ze zwalczaniem infekcji, jednak w niektórych przypadkach dojść może do przetrwałego zakażenia, które zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych – głównie raka szyjki macicy.

W praktyce wyróżnić można wiele wariantów wirusa, które dzielą się na dwie grupy: wirusy wysoko i niskoonkogenne. Oznacza to, że niektóre z nich stwarzają szczególnie wysokie ryzyko zachorowania na raka w przyszłości.

Ważne jest, by wiedzieć, że zakażenie wirusem HPV może przez długi okres nie powodować żadnych niepokojących objawów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza i badania profilaktyczne u ginekologa w Warszawie lub innych miastach.

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych, w których nie jest wykorzystywane zabezpieczenie mechaniczne w postaci prezerwatywy. Mimo że jest to najczęstsza przyczyna, to zakazić można się również korzystając np. z ręczników czy bielizny, której używała osoba z HPV.

Objawy zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

U wielu osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego przebiega bezobjawowo. Jeśli symptomy pojawiają się, często są niespecyficzne, szczególnie w utajonej i subklinicznej fazie zakażenia. Pierwsze symptomy pojawiają się dość późno i nie są one spowodowane bezpośrednio samym zakażeniem HPV, lecz nadkażeniom grzybiczym i bakteryjnym, które mu towarzyszą. Pacjenci zgłaszają wówczas na uporczywe swędzenie, pieczenie lub ropne upławy.

Profilaktyka HPV, czyli co robić, żeby się nie zarazić?

Najlepszym sposobem jest uniknięcie zakażenia. Profilaktyka jest podstawą, dlatego w przypadku kontaktów seksualnych, szczególnie gdy nie są to zbliżenia ze stałym partnerem, należy używać prezerwatywy. To nie tylko metoda antykoncepcyjna, ale przede wszystkim ochrona barierowa, blokująca przenikanie bakterii, wirusów i innych patogenów. Warto unikać ryzykownych zachowań seksualnych i częstej zmiany partnerów.

Należy również właściwie dbać o higienę, począwszy od używania wyłącznie swojej bielizny i ręczników, po mycie rąk po skorzystaniu z toalety, szczególnie w miejscach publicznych. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy z tej samej toalety nie korzystała wcześniej osoba zakażona HPV – wirusa znajdującego się na dłoniach można nieświadomie przenieść w okolice intymne i zakazić się.

W ramach profilaktyki HPV wykonuje się obecnie również szczepienia ochronne, warto jednak wiedzieć, że dostępne obecnie propozycje nie chronią przed wszystkimi wariantami wirusa. Obecnie dostępne są szczepienia, dzięki którym można istotnie zmniejszyć ryzyko zakażenia w przyszłości wybranymi wariantami wirusa. Przygotowane preparaty to powstałe przy pomocy rekombinacji DNA znajdujących się w otoczce, nie jest to jednak osłabiony wirus, dlatego szczepienie nie może wywołać choroby. Jego zadaniem jest jedynie wytworzenie odporności immunologicznej organizmu.

Zgodnie z zaleceniami, szczepienie na wirusa HPV powinno być rozpoczęte już u nastolatek i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Nie ma przeciwwskazań, by szczepić kobiety w późniejszym okresie, a także chłopców i mężczyzn.

Artykuł zewnętrzny

Więcej informacji z Mazowsza

LOTTO Poland Bike Marathon w Perlejewie

LOTTO Poland Bike Marathon w Perlejewie

Gmina Perlejewo na Podlasiu na początek wakacji! Z dala od wielkomiejskiego zgiełku i w nadbużańskim klimacie. Kolarski peleton LOTTO Poland Bike Marathon prowadzony [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 3 do 12 lipca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi

Chcemy wiedzieć więcej…

O rocznym programie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2025 roku. Jako że Samorząd Województwa rozpoczął prace nad rocznym programem współpracy [...]
0 komentarzy
Studenci chcą praktykować u Marszałka

Studenci chcą praktykować u Marszałka

Rozpoczęły się wakacyjne praktyki w urzędzie marszałkowskim. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – wpłynęło ponad 320 zgłoszeń! Z tej grupy wyłoniono 47 praktykantów. [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o pociągu „Słonecznym” nad morze, wotum zaufania i absolutorium dla [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.