Edward M. UrbanowskiKilka dni upałów zrobiło swoje. Ulice się wyludniły, ciśnienie wody i emocje społeczne opadły a tylko pozostał przykry zapach ptasich odchodów na skwerze Józefa Piłsudskiego w Wołominie. Zdumiewające, ale od lat jest to samo. Czyżby nie można było, co roku wiosną, przycinać koron tych drzew? Przecież ten skwer winien służyć ludziom. Dawać przyjemność. A tak nie jest!
Do przyszłej wiosny może się jednak dużo zmienić. Nie tylko w Wołominie. Nadchodzą wybory parlamentarne i od tego kto będzie rządził, tak nam się będzie żyło: lepiej, gorzej, czy ? byle jak! Pierwszą propozycję programową usłyszeliśmy od Pani Beaty Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Oto najważniejsze tezy:
1. Euro. Polska nie wejdzie do strefy euro, dopóki nie zaistnieją do tego odpowiednie warunki. – Chcę bardzo jasno postawić sprawę polskiej waluty. Złotówka dobrze służy rozwojowi naszego kraju. Póki Polacy nie będą zarabiali tyle, ile zarabia się w państwach tzw. starej Unii, my nie wprowadzimy Polski do eurolandu.
2. Podatki. Obniżenie stawki podatku dochodowego dla małych i średnich firm z 19 do 15 proc. Uszczelnienie systemu podatkowego, opodatkowanie hipermarketów podatkiem obrotowym, wprowadzenie podatku bankowego. Podniesienie kwoty wolnej od podatków do 8 tys. zł. Obniżenie stawki podatku VAT z 23 do 22 proc. Zahamowanie wyprowadzania podatków z Polski do rajów podatkowych.
3. Mieszkalnictwo. Na terenach dostarczanych bezpłatnie przez państwo będą budowane mieszkania pod wynajem; w ramach czynszu będzie rozłożona na długi okres spłata kredytu. Budową zajęłyby się spółki specjalne tworzone przez samorządy.
4. Banki. Rozwój banków z polskim kapitałem. Zmniejszenie udziału kapitału zagranicznego w sektorze bankowym.
5. Płace. – Wzrost płac to jedno z najpoważniejszych zadań, które przed nami stoi. Chcemy go przeprowadzić w porozumieniu z przedsiębiorcami i pracodawcami, przedstawicielami załóg. W Polsce został zaniechany dialog społeczny. – Polska potrzebuje pracy, ale pracy godnie opłacanej, stabilnej. Nie umów śmieciowych. Do obecnego w Polsce kapitału zagranicznego trzeba powiedzieć: – Chcemy, żebyście tu byli, ale dawajcie ludziom dobre miejsca pracy, stałe miejsca pracy, nie montownie, a fabryki, w których będą produkowane oparte o polską myśl techniczną, polskie produkty, polskie marki.
6. Rodzina. Program, w ramach którego rodzina dostanie na drugie i na każde kolejne dziecko 500 zł..
7. Firmy. Propozycje dla przedsiębiorców: – obniżenie ryzyka działalności gospodarczej, skrócenie postępowań administracyjnych, wprowadzenie nowego systemu podatkowego z silnymi preferencjami proinwestycyjnymi, preferencje dla innowacji i zniesienie nieformalnych monopoli i karteli, które blokują rozwój przedsiębiorstw.
8. Obniżenie wieku emerytalnego. Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, zamiast 67 lat dla obu płci.
9. Likwidacja NFZ. – Służba zdrowia, ta podstawowa, musi być dostępna dla każdego. Muszą być tanie leki, musi być dostępność do lekarza. Przywrócimy medycynę szkolną.
10. PIR, czyli reforma państwowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe tak, by ta spółka wreszcie zaczęła przynosić dochód na poziomie pozwalającym finansować inwestycje mające strategiczny charakter dla Polski, np. w energetykę.
Program ciekawy, ale PiS to coś, co mi się źle kojarzy. Poczekam.