Pożar domu w Kuligowie

Pożar domu w Kuligowie

23 grudnia w Kuligowie doszło do groźnego pożaru domu jednorodzinnego. Ogień i dym pojawił się na poddaszu.

Siły i środki w akcji ratunkowej

Do walki z żywiołem skierowano Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Wołominie, Ochotniczą Straż Pożarną z Kuligowa, Dąbrówki oraz z Ślężan. Strażacy, działając pod presją czasu, szybko zabezpieczyli teren i przystąpili do gaszenia ognia.

Na szczęście jak informują strażacy z PSP w Wołominie  w wyniku pożaru żadna osoba nie ucierpiała.

Strażacy w obronie mieszkańców

Pożar w Kuligowie przypomina o nieocenionej roli straży pożarnej w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Ich gotowość do działania i profesjonalizm pozwalają chronić życie i mienie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Działania straży pożarnej po raz kolejny pokazały, że mieszkańcy mogą liczyć na szybkie i skuteczne wsparcie w najtrudniejszych chwilach.

Strażacy przypominają – czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Sezon grzewczy: 1 października – 31 marca.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy kampanii 

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Statystyki

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych zimowych sezonach grzewczych:

liczba zdarzeń
poszkodowani
ofiary śmiertelne
2010/2011
5653
2177
111
2011/2012
3690
1774
106
2012/2013
3817
2216
91
2013/2014
3824
2290
61
2014/2015
3559
2007
58
2015/2016
3878
2229
50
2016/2017
4525
2849
61
2017/2018
4343
2659
71
2018/2019
3842
2024
52
2019/2020
3074
1447
37
2020/2021
2756
1187
43
2021/2022
2435
988
43
2022/2023
2552
1087
54
2023/2024
4350
1468
53
2024/2025

Wideo

 

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

fot: ogn. Mateusz Pisarek / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Więcej wiadomości z Mazowsza

Pożar domu w Kuligowie

Pożar domu w Kuligowie

23 grudnia w Kuligowie doszło do groźnego pożaru domu jednorodzinnego. Ogień i dym pojawił się na poddaszu. Siły i środki w akcji ratunkowej [...]
0 komentarzy
Uwaga! Mgła. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?

Uwaga! Mgła. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?

Mgły znacznie ograniczają widoczność, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyruszeniem w trasę zadbać o [...]
0 komentarzy
Nietrzeźwy kierowca z sądowym zakazem przyjechał ciągnikiem zholować auto po kolizji

Nietrzeźwy kierowca z sądowym zakazem przyjechał ciągnikiem zholować auto po kolizji

Na terenie gminy Jedlińsk kierowca pojazdu uderzył w ogrodzenie po czym z pasażerem uciekli z miejsca zdarzenia. Po chwili pasażera zatrzymał będący po [...]
0 komentarzy
Święta Bożego Narodzenia na mazowieckich drogach

Święta Bożego Narodzenia na mazowieckich drogach: 4 wypadki, 19 nietrzeźwych kierujących

Podczas świątecznych dni (24-26.12) na mazowieckich drogach doszło do 4 wypadków, w których nikt nie zginął, a 5 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali [...]
0 komentarzy
Przedświąteczny pośpiech przypłacił utratą prawa jazdy

Przedświąteczny pośpiech przypłacił utratą prawa jazdy

Policjanci z ciechanowskiej grupy Speed udaremnili jazdę kierowcy skody, który zlekceważył ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym i jechał z prędkością 111 km/h. 36-latek [...]
0 komentarzy
Na zachowanie nieodpowiedzialnej rowerzystki zareagował świadek

Na zachowanie nieodpowiedzialnej rowerzystki zareagował świadek

34-letnia kobieta  jechała po zmierzchu rowerem bez oświetlenia roweru. Jak się okazało, nie tylko brak oświetlenia zostawiał dużo do życzenia, ale i stan [...]
0 komentarzy
W terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 96 km/h

W terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 96 km/h

Nowodworscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę, który na DK 62 w gminie Zakroczym rozpędził swoje auto do 146 km/h. 29-latek [...]
0 komentarzy
Podsumowanie świąt w powiecie wołomińskim

Podsumowanie świąt w powiecie wołomińskim

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w powiecie wołomińskim minęły dość bezpiecznie. W ich trakcie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze pełniący służbę patrolową [...]
0 komentarzy
Dachowanie Porsche - jadąc przez las uważajmy na dzikie zwierzęta

Dachowanie Porsche – jadąc przez las uważajmy na dzikie zwierzęta

Ostrołęccy policjanci odnotowują systematycznie zdarzenia drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. W tym roku było już ich kilkanaście. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem [...]
0 komentarzy
Jeden dzik i dwa rozbite auta

Jeden dzik i dwa rozbite auta

Wyszkowscy policjanci wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w poniedziałek 23 grudnia w Tumanku. Zwierzę wtargnęło wprost pod koła opla, a następnie [...]
0 komentarzy

Czołowe zderzenie osobówek

Do czołowego zderzenia dwóch osobówek doszło wczoraj w Woli Mystkowskiej. W wyniku zderzenia aut, 5-letni pasażer jednego z nich trafił do szpitala. Policjanci [...]
0 komentarzy
Nowe autobusy dla Łomianek dzięki UE

Nowe autobusy dla Łomianek dzięki UE

Już niedługo po okołowarszawskich gminach będą kursować nowe, ekologiczne autobusy. Do spółki Komunikacja Miejska Łomianki trafi ponad 3,6 mln zł z programu regionalnego Fundusze [...]
0 komentarzy
Na S8 zderzenie dwóch samochodów. Łódka zablokowała ekspresówkę.

Na S8 zderzenie dwóch samochodów. Łódka zablokowała ekspresówkę.

W poniedziałek 23 grudnia późnym popołudniem na trasie S8 na wysokości miejscowości Budykierz w powiecie wyszkowski doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jeden [...]
0 komentarzy
Od dziś obowiązują nowe przepisy. Czujki dymu i tlenku węgla mogą uratować życie.

Od dziś obowiązują nowe przepisy. Czujki dymu i tlenku węgla mogą uratować życie.

Od 23 grudnia 2024 roku zaczynają obowiązywać nowe zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów. Przepisy mają na celu [...]
0 komentarzy
Spowodował kolizję drogową. Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz znajdował się pod wpływem alkoholu

Spowodował kolizję drogową. Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz znajdował się pod wpływem alkoholu

W sobotę (21.12) w Tynicy (gm. Tczów) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 35-letniego kierującego osobową mazdą. Okazało się, że mężczyzna miał dożywotni [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.