Siłownia przy Stawowej, strefa relaksu na rogu Sowińskiego i Wilczej, bezpieczne przejścia dla pieszych przy Okólnej ? to tylko niektóre pomysły mieszkańców, które weszły w życie dzięki budżetowi obywatelskiemu.
Jest to coraz bardziej popularna forma decydowania o części miejskiego budżetu w bezpośrednim głosowaniu mieszkańców. Już w styczniu tym tematem zajęła się Rada Miasta, która przegłosowała projekt zmian w uchwale dotyczącej Mareckiego Budżetu Obywatelskiego (MBO). Organy nadzoru nie zgłosiły uwag do uchwały, wiosną ruszy kolejna edycja.
Tegoroczny budżet obywatelski będzie realizowany w zmodyfikowanej formule. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać dwa głosy, po jednym w dwóch kategoriach: tzw. zadań twardych (budowa lub remont infrastruktury miejskiej) oraz miękkich (działania i wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym czy rekreacyjnym). O podziale jakich pieniędzy będziemy decydować?
Rada Miasta Marki podjęła uchwałę o wysokość środków na obie kategorie oraz o harmonogramie realizacji MBO. Uchwała czeka na publikację przez wojewodę. Niemniej do podziału będzie 800 tys. zł., z czego 600 tys. przypadnie na zadania z kategorii twardej zaś 150 tys. na zadania w kategorii miękkiej ? informuje Katarzyna Pisarska z UM Marki.
Wcześniej powstanie zespół do prawidłowego wdrażania budżetu obywatelskiego. W jego skład wejdą: dwaj przedstawiciele burmistrza, dwaj przedstawiciele Rady Miasta, dwaj przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz dwaj przedstawicieli mieszkańców.
Przedstawiciele NGO oraz mieszkańców zostaną wyłonieni drogą losowania w marcu. Termin ich zgłaszania minął 26 lutego ? dodaje Ada Gajek z Wydziału Promocji, Sportu i Zdrowia.
Projekt zadania do MBO będą mogli zgłosić mieszkańcy, którzy uzyskają co najmniej 15 pisemnych głosów poparcia. Następnie będzie on weryfikowany ? najpierw formalnie przez zespół ds. budżetu obywatelskiego, a następnie przez ratusz – pod kątem możliwości realizacji (m.in. koszty, lokalizacja). Rekomendacja urzędu powróci pod obrady zespołu ds. budżetu obywatelskiego, który podejmie ostateczną decyzję, na które projekty będzie można oddać głos.
Tradycyjnie głosowanie potrwa dwa tygodnie. Głos będzie można oddać zarówno elektronicznie jak i w tradycyjnej, papierowej formie. Osoby, które biorą udział w MBO, muszą być mieszkańcami miasta. W innym wypadku ich głosy będą uznane za nieważne. Ostateczne wyniki głosowania zostaną ogłoszone nie później niż 14 dni od zakończenia głosowania. Do realizacji będą rekomendowani zwycięzcy każdej z dwóch kategorii. Jeśli nie zostanie wyczerpana pełna pula środków, awansują kolejne projekty ? według liczby uzyskanych głosów.
Zachęcamy do udziału w Mareckim Budżecie Obywatelskim. Dzięki niemu powstały m.in. siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci, strefy relaksu. Część inwestycji z MBO została dołączona do większych projektów. Budując plac przy Sportowej pamiętaliśmy, by dołączyć do niego zwycięskie projekty z poprzednich lat, czyli park linowy dla najmłodszych oraz siłownię. Dzięki MBO odbywały się również letnie koncerty w Parku Briggsów i na Strudze. Dziękuję wszystkim zgłaszającym projekty, głosującym, a także pracownikom ratusza, którzy później wdrażali je w życie. Zachęcam do głosowania. To możliwość bezpośredniego wpływu na wydatkowanie naszych wspólnych, miejskich pieniędzy ? podsumowuje Jacek Orych, burmistrz Marek.