Rynek słowacki oferuje mnóstwo środków obronnych dostępnych od 18 roku życia w różnych kategoriach cenowych. Możemy je podzielić ze względu na wielkość, sposób przechowywania lub przykładowo również pod kątem samego użytkowania i obsługi podczas odwracania ataku. W przypadku niektórych środków obronnych wystarczy przykładowo nacisnąć spust, niektóre inne znów wymagają opanowanie odpowiednich technik obronnych. Przyjrzymy się więc bliżej za pośrednictwem paru zdań niektórym najbardziej rozpowszechnionym środkom obronnym.
ŁZAWIĄCE GAZY OBRONNE
Należą do najmniejszych, najtańszych i paradoksalnie najbardziej skutecznych środków obronnych ? wystarczy je tylko dobrze wycelować i pociągnąć spust. Wybierając gaz łzawiący należy zwrócić uwagę na rodzaj substancji aktywnej, jej stężenie, ale również pojemność gazu. Najpopularniejsze gazy to gazy zawierające substancję OC (Oleoresin Capsicum) o minimalnym stężeniu 10 % i pojemności około 40-50 ml. Obecnie są gazy łzawiące popularne również jako środek obronny przeciwko niedźwiedziom. Gazy obronne należą do środków obronnych niewymagających kontakt fizyczny i umożliwiających odpowiednią obronę na bezpieczną odległość.
PARALIZATORY ELEKTRYCZNE
Potocznie nazywane „wstrząsy elektryczne” są również rozpowszechnionym i popularnym środkiem obronnym. Produkowano je w połączeniach przykładowo z gazami łzawiącymi lub latarkami. Podczas wyboru konkretnego paralizatora nie upieraj się tylko na danych takich jak liczba woltów (od sto tysiąc do miliona). Wybierając wydajny i niezawodny paralizator zachowaj ostrożność, przed zakupem skonsultuj się ze sprzedawcą. Paralizator nie należy do środków obronnych, w którym wszystko, co musisz zrobić, polega na naciśnięciu spustu. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi ? jak należy się nim posługiwać, w jaki sposób ładuje się, ew. jakie rodzaje baterii zaleca producent. Nie zapomnij, że klasyczne paralizatory wymagają fizycznego kontaktu z napastnikiem, nie ma więc możliwości obrony na bezpieczną odległość. Istnieją również paralizatory zdalne (tzw. tasser), ale na Słowacji nie można je wykorzystać do użytku cywilnego, jest to zabronione.
PAŁKI TELESKOPOWE
W tej kategorii omówimy środki obronne, których skuteczne wykorzystanie podczas obrony zależy głównie od zdolności i umiejętności ich właściciela. Z pewnością ważne jest, aby ćwiczyć minimalnie wyciągnięcie pałki z etui, jej mocny uchwyt i podstawowe typy technik obronnych, czy to za pośrednictwem domowego treningu z wykorzystaniem filmików umieszczonych w Internecie, czy też uczęszczanie na kilka lekcjach z fachowcem. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom można również pałki teleskopowe nosić przy sobie, większość z nich jest sprzedawana z futerałem na pasek. Do niektórych typów pałek teleskopowych można zainstalować różne akcesoria, przykładowo latarki, siekierki etc.
KIEDY I W JAKI SPOSÓB MOŻNA SIĘ BRONIĆ?
Pamiętaj, że możesz odwrócić tylko bezpośrednio zagrażający atak lub atak, który jest już w toku, tzn. faktycznie przeprowadzany. Jeżeli okoliczności wskazują, że atak już jest nieodwracalny, zaleca się, jeśli to możliwe, zachęcić napastnika do powstrzymania się takiej czynności. Jeżeli jednak atak rzeczywiście nastąpi, nadszedł czas, aby skorzystać z Twojego środku obronnego. Podczas obrony zawsze pamiętaj, że możesz bronić się tylko wtedy, gdy atak jest nieodwracalny lub trwa, nigdy nie po jego ukończeniu. Jeśli będziesz ?bronić się? nawet w przypadku ?pokonania? przeciwnika, zostaniesz odebrany jako napastnik, a jeśli dodatkowo użyjesz środka obronnego, właściwe organy mogą to ocenić jako użycie broni, co jest obciążającą okolicznością. Zwróć również uwagę na to, aby Twoja obrona była odpowiednia. Definicje prawne obrony niezbędnej oraz skrajnej konieczności znajdziesz w § 24 oraz § 25 Kodeksu Karnego.
Artykuł partnera