Biała lista ciągle wywołuje wiele emocji. O zasadach i o tym co jest przyczyną niezrozumienia tematu rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem, właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Dlaczego mamy ponownie rozmawiać o białej liście?
? Bo to gorący temat, który wywołał sporo emocji wśród przedsiębiorców. Choć sama biała lista podatników VAT została udostępniona przez Ministerstwo Finansów 1 września, to ostatnie zmiany wprowadzone z dniem 1 listopada, dotyczące mechanizmu podzielonej płatności, spowodowały, że niektórzy wyciągnęli błędne wnioski z przepisów dotyczących funkcjonowania białej listy.
? O co dokładnie chodzi?
? Może zacznę od małego przypomnienia. Biała lista to wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko zweryfikować kontrahentów. Na białej liście można sprawdzić, czy kontrahent jest podatnikiem VAT, czy odmówiono mu rejestracji do podatku VAT albo, czy został z rejestru wykreślony. Dodatkowo można sprawdzić numer konta bankowego kontrahenta. Przypomnę jeszcze, że białą listę można znaleźć w Internecie na stronie internetowej Ministra Finansów podatki.gov.pl oraz na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ceidg.gov.pl.
? Dziękuję za przypomnienie. No więc skąd zamieszanie wokół białej listy?
? Chodzi o numery kont bankowych na białej liście. Od 1 stycznia 2020 roku zaczną obowiązywać sankcje za dokonywanie płatności na konta spoza wykazu (spoza białej listy). Dotyczyć to będzie płatności przekraczających kwotę 15.000 zł. Sankcją będzie brak możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz solidarna odpowiedzialność za podatek VAT, jeśli ten nie zostanie przez kontrahenta odprowadzony do urzędu skarbowego. Bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że sankcje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku i dotyczyć będą płatności przekraczających kwotę 15.000 zł. Na dziś brak konta bankowego na białej liście nie może być podstawą do wstrzymywania lub odmowy zapłaty przez kontrahenta. Taka odmowa jest niedopuszczalna i nie ma podstawy prawnej. Jest po prostu działaniem bezprawnym. Dziś jest czas na to, aby zweryfikować informacje zawarte w białej liście.
? A co zrobić, jeśli na białej liście nie ma naszego numeru konta?
– Należy zadać sobie trzy pytania. Po pierwsze: czy mam konto firmowe? Jeśli nie, to powinienem założyć w banku konto firmowe. Prywatne rachunki bankowe nie są i nie będą ujęte na białej liście. Po drugie: czy zgłosiłem konto firmowe, którego używam do urzędu skarbowego? Jeśli nie, to powinienem je zgłosić. Po trzecie: jeśli dalej nie ma mojego konta firmowego na białej liście, to powinienem zapytać o to bank, bo to bank przekazuje informacje o kontach firmowych do STIR (o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozrachunkowej rozmawialiśmy już na łamach Życia Powiatu na Mazowszu).
? A jak dodać numer konta firmowego do białej listy?
? To zależy od formy prawnej. Jeżeli jestem jednoosobowym przedsiębiorcą to powinienem tego dokonać składając wniosek CEIDG-1 w urzędzie gminy albo poprzez Internet. Spółki zarejestrowane w KRS (jawne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe) powinny tego dokonać poprzez formularz NIP-8 składany do urzędu skarbowego, a spółki cywilne poprzez formularz NIP-2. A osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które nie podlegają rejestracji w CEIDG, poprzez formularz NIP-7.
– Czyli o czym warto pamiętać?
? Warto dopilnować aktualizacji naszych danych przed 1 stycznia 2020 roku. Warto również pamiętać, że nikt nie może nam dziś odmówić zapłaty za nasze towary lub usługi powołując się na fakt, że nasz numer konta nie istnieje na białej liście.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl