Zastanawiasz się nad wyborem sposobu ogrzewania domu? Obecnie odchodzi się od konwencjonalnych źródeł energii takich jak węgiel czy nawet gaz. Nowe technologie stawiają na ekologię i oszczędność, a co za tym idzie – energię odnawialną. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Przedstawiamy, jak działa i jakie niesie korzyści.
Pompa ciepła do domu – ekologiczne źródło energii
Pompy ciepła nie bez powodu cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Są wykorzystywane głównie do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych. Przyczyniają się do ochrony klimatu i środowiska, gdyż korzystają z odnawialnych źródeł energii.
Energię elektryczną niezbędną do działania pompy obiegowej pobierają w minimalnej ilości. Szacuje się, że blisko 75% energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń pochodzi ze środowiska. Najczęściej wykorzystywanymi źródłami są wody gruntowe, grunt oraz powietrze. Jeśli interesują cię firmy montujące pompy ciepła w Warszawie, sprawdź bazę dostępną na ALEO.com.
Znajdziesz tam przedsiębiorstwa z Twojej okolicy i nie tylko. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zaczerpnąć opinii fachowca i porównać oferty cenowe. To świetna usługa, dzięki której będziesz mógł szybko wytypować najlepszą firmę, która świadczy takie usługi.
Pompa ciepła do centralnego ogrzewania – jak to działa?
Działanie pompy ciepła wykorzystuje zasadę fizyki zwaną efektem Joule’a-Thomsona. Nazwa wydaje się skomplikowana i pewnie niewiele nam mówi, ale można ją objaśnić w łatwy sposób.
Zacznijmy od znanego wszystkim zjawiska, jakim jest wychładzanie budynku. Kiedy na zewnątrz robi się zimno, po jakimś czasie temperatura wewnątrz domu również zaczyna spadać. Dzieje się tak, ponieważ powietrze zawsze przemieszcza się od cieplejszego do chłodniejszego. Pompa ciepła przenosi ciepło w przeciwnym kierunku, czyli z zimnej przestrzeni do ciepłej.
Oto wyjaśnienie zastosowanej zasady fizyki. Chcąc przedstawić to bardziej obrazowo, możemy wyobrazić sobie zwykłą lodówkę. To urządzenie pozbywa się ciepła z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Pompa ciepła działa dokładnie na odwrót.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Nowoczesna i efektywna technologia pozwala generować spore oszczędności. Dzięki pompie ciepła możesz korzystać z darmowego ciepła pobieranego ze środowiska. Warto zaznaczyć, że większość pomp ciepła ma dosyć szerokie zastosowanie. Umożliwiają nie tylko ogrzewanie domu oraz wody, ale także chłodzenie pomieszczeń.
Cena pompy ciepła zależy od kilku czynników m.in. typu wybranego urządzenia oraz konstrukcji i powierzchni budynku. Największy wpływ na koszty ma jednak źródło wykorzystywanej energii. Pamiętaj, że korzystając z usług profesjonalnej firmy, przed rozpoczęciem prac otrzymasz szczegółową wycenę inwestycji.
Gruntowa, wodna czy powietrzna – jaka pompa ciepła będzie najtańsza?
Do najdroższych należą gruntowe pompy ciepła, czyli pozyskujące energię z gruntu. Do ich działania niezbędny jest pionowy lub poziomy kolektor, a koszt jego wykonania to ok, 15 tys. złotych. Do tego trzeba oczywiście doliczyć zakup samego urządzenia. Gruntowa pompa ciepła oznacza dużą inwestycję, ale jest tania w eksploatacji.
Wodne pompy ciepła wykorzystują wodę ze specjalnego zbiornika ulokowanego w okolicy domu lub ze studni głębinowej. Zbudowanie takiej instalacji wymaga sporych nakładów finansowych. Dodatkowy koszt stanowią układy kontrolne i filtry, które należy regularnie wymieniać.
Za najtańsze uchodzą powietrzne pompy ciepła, pozyskujące energię z powietrza atmosferycznego. W tym przypadku nie ma konieczności wykonywania kolektora lub kopania studni głębinowej, dzięki czemu można zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Materiał partnera