W piątek, 10 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie online Zespołu ds. przygotowania miasta do walki ze skutkami ekonomicznymi i społecznymi COVID-19. Do udziału w Zespole zostali zaproszeni przedstawiciele kobyłkowskich przedsiębiorców, mieszkańców, oświaty, rad rodziców, dyrektorzy jednostek podległych, urzędnicy i radni.
Przedstawiamy streszczenie najważniejszych kwestii, jakie były podejmowane podczas posiedzenia. Najistotniejszą sprawą, leżącą w gestii Zespołu jest obecnie pomoc przedsiębiorcom i Mieszkańcom.
1. Sytuacja zagrożenia koronawirusem może powodować dotkliwe skutki ekonomiczne dla każdego z nas. Burmistrz Edyta Zbieć jest gotowa wykorzystać wszystkie dostępne instrumenty prawne w celu złagodzenia konsekwencji finansowych. Chce Państwu pomóc w sposób, który leży w zakresie możliwości burmistrza. Istnieje możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty zobowiązań podatkowych (podatku od nieruchomości, środków transportu, rolnego i leśnego) lub umorzenia zaległości podatkowych. Każdą taką sprawę będziemy rozpatrywać indywidualnie na podstawie przedstawionych dokumentów. Ponieważ dostajemy już pierwsze wnioski, a zapowiada się, że będzie ich wiele, w Urzędzie powstanie zespół urzędników, którzy zajmą się analizą każdego wniosku. Pomoc będzie udzielania indywidualnie ? bo nie wszystkie firmy w obecnej sytuacji tracą; są branże, w których sytuacja finansowa się nie zmieniła.
2. Indywidualnemu rozpatrzeniu będzie podlegała również kwestia ulg w zobowiązaniach podatkowych, o których mowa wyżej, od osób fizycznych, które straciły pracę.
3. Przypominamy o niektórych rozwiązaniach dla przedsiębiorców i osób fizycznych, oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
– całkowite zwolnienie z ZUS i specjalny zasiłek postojowy
– świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło).
– zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.
– ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej ? odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek.
Więcej informacji na stronie ZUS.
4. Zaciskamy pasa i rezygnujemy z imprez. Nie będzie w tym roku Dni Kobyłki ani koncertu ?Karolowe pieśni? z udziałem Moniki Kuszyńskiej. Odwołujemy bieżące spektakle, festiwale i wydarzenia, rezygnujemy z zamawiania gadżetów promocyjnych i różnych zakupów w Urzędzie, rozważamy rezygnację z wielu wydatków, które wcześniej były planowane. Chcemy zaoszczędzone środki przeznaczyć na pomoc dla przedsiębiorców.
5. Również Mieszkańcy mogą wesprzeć kobyłkowskich przedsiębiorców. W tym celu stworzyliśmy bazę restauracji w akcji #zamownawynos oraz bazę firm w akcji #kupujizamawiajwkobyłce. Zachęcamy przedsiębiorców do dopisywania się. Planujemy na podstawie tej bazy informowanie Mieszkańców, jakie zakupy i usługi są dostępne w Kobyłce, niedaleko ich domów. Prosimy – informujcie Państwo znajomych przedsiębiorców, sklepy, usługodawców o możliwości dopisania się – albo, jeśli wiecie, że nie mają możliwości technicznych, to zróbcie to za nich. Pomóżmy sobie nawzajem i stwórzmy katalog usług lokalnych, które będziemy mogli wspierać.
To są właśnie główne tematy piątkowego spotkania Zespołu i jednocześnie podsumowanie wsparcia, jakie w tej chwili oferuje Urząd i jego jednostki organizacyjne Mieszkańcom.
W analizowaniu możliwości dalszego wsparcia, które będzie niosło za sobą zobowiązania finansowe Miasta wezmą udział eksperci analityki biznesowej i finansów. Sytuacja Miasta jest bowiem trudna. Budżet składa się z dochodów i wydatków. Po stronie dochodów znajdują m.in. wpływy z podatków i opłat lokalnych, subwencji – oraz wpływy ze sprzedaży nieruchomości. Niestety brak zgody Rady Miasta w lutym tego na roku na sprzedaż działki, znajdującej się przy nadal budowanym (mimo kryzysu) węźle Kobyłka trasy S8 (szacujemy wartość działki na ok. 10 mln zł) mocno zmieni nasz budżet na 2020 rok. Ponadto z podatku PIT i CIT wpłynęła nam w marcu kwota niemal o połowę mniejsza, niż oczekiwana (zamiast ok. 3,4 mln zł tylko 1,6 mln zł). Na typ etapie zasadne jest więc skorzystanie z wiedzy analityków i ekspertów, żeby dostosować tegoroczny budżet do aktualnej, trudnej sytuacji finansowej Miasta.