Dobroczynne właściwości pomarańczy słodkiej często nazywanej też pomarańczą chińską są doceniane już od dwóch tysięcy lat. Obecnie jest najpopularniejszym uprawnym gatunkiem pomarańczy, bogatym źródłem witaminy C, cennych przeciwutleniaczy oraz potasu, wapnia, fosforu i magnezu.
Pomarańcza słodka pochodzi przypuszczalnie z Chin, skąd wraz z kupcami dotarła do Indii, a później do Azji Mniejszej i krajów Afryki Północnej. Do Europy trafiła dopiero w XVI wieku dzięki portugalskim żeglarzom.
Jest bogatym źródłem witaminy C, prowitaminy A (beta-karoten) oraz witamin z grupy B. Owoce pomarańczy zawierają ponadto dużą ilość kwasów organicznych, a także, bogate w potas, sole mineralne. Skórka jest źródłem olejków eterycznych stosowanych w kosmetyce i przemyśle spożywczym do zaprawiania alkoholi oraz, w formie kandyzowanej, jako dodatek do słodkich wypieków.
Już w schyłkowym okresie średniowiecza ówcześni lekarze polecali pomarańczę jako skuteczny środek przeciwko awitaminozie, nadciśnieniu, miażdżycy (dzięki obecności kwasu foliowego), otyłości oraz dolegliwościom ze strony nerek i wątroby. Regularne spożywanie pomarańczy i picie soku pomarańczowego korzystnie wpływa na procesy trawienia u osób w podeszłym wieku, u których często występują zaparcia.
Jak podaje w swojej książce ?Zioła w leczeniu chorób cywilizacyjnych? dr inż. Teresa Lewkowicz ? Mosiej, owoce i sok owoców cytrusowych (cytryn, pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów) stanowią bogate źródło pektyn, ułatwiających usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe. Zawierają także duże ilości flawonoidów, będących silnymi przeciwutleniaczami oraz terpenów – organicznych związków chemicznych, które uczestniczą w syntezie enzymów hamujących powstawanie nowotworów.
Aleksandra Olczyk