Pierwszy raz w prawie 60-letniej historii Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych wyróżniono badania lekarzy spoza Stanów Zjednoczonych. Główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na konferencji zdobyła praca lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego ? jednym z nich jest pochodzący z Wołomina ppłk lek. Marcin Wojtkowski Główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych zdobyła praca lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego zajmujących się badaniem żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych w Afganistanie.
– Nasz projekt jest wielopodmiotowy i wielowątkowy. Rozpoczęliśmy przy nim pracę w 2013 roku i nadal jesteśmy w trakcie realizacji gdyż jego zakończenie zaplanowane jest na rok 2018. Akronim projektu to AFGAN, żeby nie trzeba było używać zbyt długiej nazwy ? mówi pochodzący z Wołomina ppłk lek. Marcin Wojtkowski, jednocześnie jeden z dwóch pomysłodawców i realizatorów projektu.
W 58. Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych (SOMOS 58th Annual Meeting) o których tu mówimy uczestniczyło dwóch przedstawicieli WIM: ppłk lek. Marcin Wojtkowski i mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii.
– Inicjując AFGAN-a mieliśmy świadomość, że to unikatowy ? w skali światowej ? projekt badawczy. Nie można się więc dziwić, że ta tematyka zainteresowała organizatorów kongresu ? mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak ? dyrektor WIM i jednocześnie kierownik Projektu AFGAN.
– Umożliwiono nam zaprezentowanie pracy ?Description of the patient’s health profile veteran PMC Afghanistan based on an assessment of post-traumatic musculoskeletal injuries?, która była podsumowaniem dotychczasowych wyników badań części medycznej projektu ? dodaje ppłk lek. Marcin Wojtkowski.
Praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie zgłoszonym na SOMOS 58th Annual Meeting. Komisja naukowa konferencji przyznała jej najwyższe noty.
– To dla nas olbrzymi powód do satysfakcji. Tym bardziej, że uczestnikami konferencji byli głównie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz zaproszeni goście w wiodących ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Główna nagroda i pierwsze miejsce dla reprezentantów zagranicznego ośrodka medycznego została przyznana pierwszy raz w 58. letniej historii Towarzystwa Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Podkreślał to Prezydent SOMOS ppłk Mark Slabaugh ? mówią polscy bohaterowie wydarzenia.
Udział w konferencji pozwolił im nawiązać bezpośrednie kontakty z przedstawicielami podobnych ośrodków medycznych.
– Rozmawialiśmy o współpracy z kolegami z Ośrodka Waltera Reeda w Waszyngtonie [Dowiedz się więcej o najważniejszym szpitalu wojskowym w USA ? link http://polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/14642?t=ESKULAP-W-MUNDURZE], z Centralnego Ośrodka Medycyny Lotniczej w Colorado Springs czy z Centralnego Szpitala Wojskowego w Trondheim w Norwegii. Dalsza współpraca z wymienionymi centrami może przynieść nieocenione korzyści ? przekonuje Marcin Wojtkowski (absolwent I LO w Wołominie). Ortopedzi z WIM podkreślają, że konferencja była okazją do zaprezentowania poziomu polskiej medycyny wojskowej. ? Nie mamy się czego wstydzić. Odwrotnie, przysłuchując się dyskusjom i rozmawiając w kuluarach, dostrzegliśmy, że nasza ortopedia jest na podobnym poziomie, co w innych państwach. Mamy tez takie same problemy związane z leczeniem najtrudniejszych przypadków.
Konferencja odbyła się w dniach 12-16 grudnia 2016 r. w Kalifornii.
AFGAN to projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów badawczych bezpieczeństwo i obronność o nr DOBR-BIO4/022/13149/2013 ?Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym?. Realizowany jest od 3 lat. Do jego ?etapu medycznego? na ochotnika zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchów IED. Czyli statystycznie co drugi żołnierz biorący udział w takich zdarzeniach w Afganistanie. Specjaliści z konsorcjum, którego liderem jest WIM, zaplanowali i wykonali badania doświadczalne, poligonowe, symulacyjne, komputerowe, a także badania medyczne żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w zdarzeniach wybuchowych.
Przyczyniły się one do opracowania propozycji rozwiązań konstrukcji energochłonnych możliwych do praktycznego wykorzystania w poprawie ochrony biernej żołnierzy, analizy obrażeń doznanych w trakcie zdarzenia, ich wpływ na odległe rokowanie.
Dotychczasowy etap badań zostanie podsumowany na konferencji naukowej w WIM
ul. Szaserów 128, Warszawa dnia 31 marca 2017 r g. 09.00 (V piętro Aula główna).