Podczas akcji nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. To m.in. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia dla pieszych, na których doszło do potrąceń pieszych. Policjanci zwracali uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do tzw. ?zielonej strzałki? i nie zatrzymują swojego pojazdu przed sygnalizatorem świetlnym, przez co często wymuszają pierwszeństwo pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. Mundurowi również zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy podczas manewru skrętu w drogę poprzeczną często nie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym przejść na drugą stronę jezdni.
Wypadki z udziałem pieszych powodują przede wszystkim kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w zdarzeniach, w których to właśnie osoby piesze były sprawcami.
Rowerzyści to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do większości wypadków, w których są poszkodowani również przyczyniają się kierujący, głównie samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania.
Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać, a także wyposażyć się w elementy odblaskowe.
Biuro Ruchu Drogowego KGP