Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Markach uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Jubileuszowy rok 100-lecia Odzyskania Niepodległości sprzyja organizacji wyjątkowych wydarzeń, które przybliżają naszą narodową historię w wyjątkowy sposób. I taki też był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który na zaproszenie burmistrza Jacka Orycha przedstawił niesamowity program zatytułowany „Podróż do krainy muzyki”, w którym odnaleźliśmy elementy baletu, tańców narodowych, czy też arii operowych.
„Podróż do krainy muzyki” to wokalno-taneczna podróż, której początki odnajdujemy w dziewiętnastowiecznej pieśni romantycznej. Twórcą jej byli wielcy tego gatunku ? Robert Schuman, Franciszek Liszt czy Johannes Brahms. W Polsce, obok Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego, wielkim kompozytorem polskiej pieśni romantycznej był Stanisław Moniuszko, którego 200. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w przyszłym roku. To jego pieśni o charakterze narodowym odnaleźliśmy w pierwszej części programu pt. ?Podróż do krainy muzyki?. Oprócz muzyki wokalnej Moniuszki rozbrzmiewały także fragmenty jego wielkich kompozycji operowych, w których nie zabrakło polskich tańców narodowych ? poloneza czy mazura ? tańczonych w tradycyjnych kontuszach szlacheckich.
Z dworu szlacheckiego ówczesnej Polski przenieśliśmy się do Wiednia, skąd zabrzmiały znane operetkowe arie i duety okraszone pięknymi strojami śpiewaków i tancerzy. Rozbrzmiewały również hiszpańska Granada czy bliski naszemu sercu węgierski Czardasz.
Całość zwieńczyła współczesna forma opery i operetki ? amerykański musical, który swoimi korzeniami sięga do tradycji XIX-wiecznych teatrów europejskich. Łączy on muzykę, piosenkę, dialogi mówione i taniec w jedną, spójną całość. Tu już odważnie splatała się miłość, nienawiść, odwaga czy gniew, a muzyka stała się dla słuchacza niezbędnym dopełnieniem.
Źródło: UM Marki