Podpisano umowę na prace projektowe Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Budynek Muzeum w Ossowie składał się będzie z sześciu nieregularnych, dynamicznych figur ? trzech pawilonów połączonych przeszklonymi świetlikami. Bryła budynku ma być dopasowana do wyznaczonego pod inwestycję terenu (teren po starej szkole) nawiązuje kształtem do uwarunkowań widokowych Parku Kulturowego w Ossowie.

Umowa została podpisana między Burmistrzem Wołomina a Biurem Architekt Kaczmarczyk z Suchej Beskidzkiej. Zgodnie z nią projekt powstanie ? na bazie koncepcji funkcjonalno ? architektonicznej opracowanej w zeszłym roku przez firmę ARKON ATELIER z Gdańska. Koncepcja ta była prezentowana w sierpniu 2013 roku w Warszawie. Biuro ma opracować kompletną dokumentację projektowo?kosztorysową budowy Muzeum w Ossowie wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Terminem zakończenia umowy jest koniec listopada 2014 roku. Inwestor ma zamiar po ukończeniu tego etapu przejść do pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji i rozpocząć budowę.

Misją Muzeum ma być ochrona dziedzictwa historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej, gdzie Ossów zajmie miejsce inicjujące całą opowieść. Misja realizowana będzie poprzez udostępnianie ekspozycji stałych i czasowych dla zwiedzających, pozyskiwanie, opracowywanie, konserwację muzealiów, organizację wystaw, konferencji, pokazów, prowadzenie badań naukowych oraz wydawanie publikacji. Podczas projektowania budynku istotny akcent ma być położony na prezentacje szerszej idei zwycięstwa i budowania patriotycznych postaw Polaków, w tym zapoczątkowanej w Ossowie zwycięskiej walki Polaków z komunizmem. Muzeum, oprócz prezentacji artefaktów związanych z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką ma mieć na celu również moderowanie dyskusji o współczesnym patriotyzmie, podtrzymanie pamięci o roli zwycięstwa 1920 roku dla Europy, oraz budowanie w tym kontekście dumy z Polski. Temu w przyszłości mają służyć zaprojektowane w części budynku ekspozycje multimedialne.

Szlak komunikacyjny ma podczas zwiedzania kolejnych etapów ekspozycji zbudować poczucie dramaturgii opowiadanej historii i prezentowanych idei. Budynek składa się z trzech modułów przedzielanych świetlikami. Goście muzeum przechodzą z zaciemnionych sal ekspozycyjnych do oświetlonych światłem słonecznym przeszklonych klinów.

Liderem projektu jest Gmina Wołomin, która powołała do życia Samorządową Instytucję Kultury ?Park Kulturowy ? Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?.

 

(czytaj również na str. 8 – W przeddzień rocznicy 1920 roku słów kilka o Ossowie)

Jedno przemyślenie nt. „Podpisano umowę na prace projektowe Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

  1. Chciałbym wiedzieć, komu to jest potrzebne? Kto zawiaduje tym chocholim tańcem, w którym na czoło wysuwa się spotkanie jednego może dwóch batalionów, gdzie jedni byli zdemoralizowani a drudzy zesrali się ze strachu? Przecież losy tej wojny zdecydowały się gdzie indziej. Dlaczego te idiotyzmy są przedmiotem kultu ? Pokazać należy włąściwą miarę tego co wydarzyło się pod Ossowem a nie bredzić. To jest dobry kierunek dla patetycznego onanizmu a nie rzetelnej oceny historycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.