Płatności elektroniczne: rodzaje i charakterystyka

Płatności elektroniczne: rodzaje i charakterystyka

Gotówka i karty debetowe to nie wszystko – poznaj najpopularniejsze rodzaje metod płatności używane przez polskich konsumentów

Rodzaje metod płatności: Jakie metody są najczęściej wybierane przez konsumentów w Polsce

Podczas zakupów w sklepie wciąż odruchowo sięgamy do portfela, by wyjąć zeń kartę płatniczą i zbliżyć ją do terminala. Ale nie wszyscy. W przypadku płatności online na popularności zyskują inne systemy służące do zliczeń.

Sam e-handel coraz mocniej rozpycha się w Polsce łokciami. „Comiesięczne raporty Krajowej Izby Gospodarczej bazujące na danych spływających do GUS-u pokazują, że e-handel stanowi blisko 10% całego handlu detalicznego nad Wisłą” – mówi Roman Bieżyński z portalu Parkiet.

Przez internet najchętniej kupujemy produkty z poniższych kategorii:

  • żywność, napoje i wyroby tytoniowe
  • pojazdy samochodowe, motocykle i części do nich
  • moda
  • farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny
  • prasa i książki oraz towary specjalistyczne
  • meble, rtv, agd

Składając zamówienie wybieramy często płatności odroczone (na przykład w ramach Allegro Pay), płacimy e-portfelami albo voucherami pre-paid. Oprócz kart debetowych inne rodzaje płatności obejmują też BLIK. W tym ostatnim przypadku Polacy w pierwszym półroczu 2024 roku skorzystali z 6-cyfrowego, jednorazowego kodu aż 1,1 mld razy!

Spójrzmy więc na formy płatności rodzaje, które cieszą się w handlu największą popularnością.

Karty płatnicze

Na pierwszy ogień idą karty płatnicze. Według NBP pod koniec marca 2024 roku Polacy posiadali 45,9 mln kart płatniczych, czyli o 487,8 tys. więcej niż na koniec 2023 roku (wzrost o 1,1%). 

  • Najpopularniejsze były karty debetowe. Ten typ stanowił 85,1% wszystkich kart. Ich liczba wzrosła o 431,7 tys., osiągając 39,0 mln. 
  • Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe. W podobnym okresie odnotowano ich w obiegu 5 mln. widoczny jest tu wzrost o 43,0 tys. w porównaniu do końca ubiegłego roku.
  • Nad Wisłą rosnącą popularnością cieszą się karty zbliżeniowe. Polacy w portfelach posiadają ich aż 45,0 mln. To ponad 98% wszystkich kart plastikowych! W pierwszym kwartale 2024 roku liczba tego typu kart wzrosła o 885,2 tys. (mniej więcej 2,0%).

E-portfele

Któż nie słyszał o PayPal? Pierwszy w świecie e-portfel nie zastąpił wprawdzie tradycyjnych banków, ale w niektórych niszach walczy z nimi o palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o popularność. Segmentem, który z otwartymi ramionami przyjął pojawienie się portfeli wirtualnych do płatności jest hazard online. Współcześnie możemy bezpiecznie deponować kasę i wypłacać wygrane przy użyciu kilkunastu marek portfeli. Mamy więc swego rodzaju klęska urodzaju – brak dominującej platformy zmusza graczy do rejestrowania się w kilkunastu serwisach i przechodzenia za każdym razem przez uciążliwą weryfikację tożsamości.

Które systemy cieszą się w Polsce największym wzięciem? Oto rodzaje płatności internetowych, którym zaufali Polacy:

 

  • Skrill
  • Neteller
  • MuchBetter
  • eZeeWallet
  • PayPal
  • MiFinity
  • PayDo
  • Jeton

Z punktu widzenia konsumenta powyższe rodzaje płatności nie różnią się zbytnio od siebie pod względem funkcjonalności. Wszystkie z nich posiadają nowoczesne i bezpieczne apki mobilne, pozwalają na szybkie (choć nie zawsze tanie) przewalutowania. Część marek przyznaje klientom bankowy numer IBAN, dzięki czemu możemy otrzymywać zewnętrzne przelewy na przykład od pracodawcy. 

Standardem w e-portfelach stają się karty płatnicze – z ich pomocą łatwo będziemy dysponowali zgromadzoną na saldzie gotówkę w sklepie czy w bankomacie. „E-portfele stanowią świetną alternatywę dla osób, które cenią sobie prywatność i które nie chcą przy każdej transakcji ujawniać swoich danych bankowych” – ocenia Klaudia Wijak z Expandera. Trudno nie przyznać jej racji!

BLIK

Polski Standard Płatności w 2024 roku kontynuuje ekspansję do krajów UE. Na pierwszy ogień idzie Słowacja i Rumunia. To jednak nie koniec podboju światowych rynków. Metoda ta jest dostępna również coraz częściej w kasynach online. Opinia eksperta na temat płatności BLIK w tym segmencie rynku nie pozostawia złudzeń: obok kryptowalut i e-portfeli takich jak Mifinity czy eZeeWallet BLIK staje się najchętniej wybieranym rodzajem płatności bezgotówkowych.

W ten sposób zapłacimy też za ulubione gry hazardowe bez wprowadzania specjalnego kodu. Płatności za gry hazardowe przy użyciu BLIK mają sporo zalet, ale ich największa wada w kasynie polega na tym, że nie będziemy mogli w ten sposób wypłacić jackpota uzyskanego na przykład w Mega Moolah czy w pokerze. Kasyno online w takiej sytuacji powinno zaproponować inna platformę rozliczeniową. Najczęściej możemy skorzystać z przelewu na konto w systemie SEPA (nie musimy posiadać rachunku w polskim banku, wystarczy konto w Revolut, Wise czy w jakimkolwiek banku, który przydziela użytkownikowi numer IBAN).

Niezależnie od wad BLIK dzięki wygodzie, jednorazowemu kodowi oraz szyfrowanemu połączeniu

Płatności elektroniczne rodzaje – podsumowanie

Czy karty płatnicze odchodzą do lamusa? Nic na to nie wskazuje! Co innego gotówka. Jej utrzymanie kosztuje podatników każdego roku kilka miliardów złotych. Nic więc dziwnego, że rosną wysiłki niezależnych organizacji w rodzaju Fundacji Polska Bezgotówkowa do całkowitego wyrugowania materialnego pieniądza z obiegu.

Póki co w handlu online czy w kasynach internetowych wciąż możemy płacić kartami, korzystając z BLIK-a albo e-portfeli. Obok voucherów pre-paid i kryptowalut są to wciąż najpopularniejsze platformy, z pomocą których nabywamy towary i płacimy w 2024 roku za usługi w sieci.

Zdjęcie i Artykuł Partnera

Więcej informacji z Mazowsza

Kultura za złotówkę także w 2025 roku

Kultura za złotówkę także w 2025 roku

Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” i Program N. Dzięki temu dzieci z zerówek, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z [...]
0 komentarzy
Czas na wzmocnienie samorządów

Czas na wzmocnienie samorządów

Na progu nowego 2025 roku i rok po zaprzysiężeniu obecnego rządu samorządowcy podsumowują nierozwiązane wciąż problemy samorządów. Marszałek Adam Struzik zaapelował do premiera [...]
0 komentarzy
Podróżuj z Mazobiletem Kolejami Mazowieckimi

Podróżuj z Mazobiletem Kolejami Mazowieckimi

Oferta Mazobilet zostanie przedłużona do końca 2025 roku. Dzięki niej pasażerowie mogą w czasie weekendów podróżować bez ograniczeń Kolejami Mazowieckimi, Warszawskim Transportem Publicznym [...]
0 komentarzy
To był dobry rok dla Mazowsza

To był dobry rok dla Mazowsza

Samorząd województwa w 2024 r. pomógł w realizacji aż 5 tysięcy inwestycji na całym Mazowszu – to rekordowa liczba dofinansowanych zadań! Na ten [...]
0 komentarzy
Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Samorząd Województwa Mazowieckiego pomoże mazowieckim gminom w zakupie szkolnych autobusów. Nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2025 r.  Do tej pory w ramach [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.