Podobnie jak inne miasta w Polsce, Wołomin odczuwa konsekwencje zmieniającego się klimatu. Problemy, którym musi stawić czoło są wszędzie podobne, ale w każdym mieście mają swoją specyfikę wynikającą m.in. z położenia, charakteru miasta, jego historii czy otoczenia.
W odpowiedzi na wyzwanie, jakim jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do tych zmian, w lutym bieżącego roku przystąpiono do opracowania dokumentu pod nazwą ?Plan Adaptacji do zmian klimatu dla gminy Wołomin do roku 2050 z perspektywą do roku 2100?.
W wyniku przeprowadzonych analiz, w obszarze gminy Wołomin wyłoniono najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu sektory i wskazano je jako te, dla których w pierwszej kolejności należy podjąć działania adaptacyjne.
Zaprojektowano dedykowane działania adaptacyjne służące przede wszystkim poprawie jakości życia w mieście. Działania te, w kolejnych latach będą wymagały z jednej strony silnego wsparcia organizacyjnego i prawnego na poziomie lokalnym, z drugiej strony świadomego społeczeństwa i jednostek odpowiedzialnych za ich wdrażanie.
Podczas realizacji projektu, przedstawiciele zespołu naukowców opracowujących dokument, na bieżąco konsultowali postęp prac z zespołem zadaniowym Urzędu Miejskiego w Wołominie, zawiązanym specjalnie na potrzeby projektu i skupiającym specjalistów z różnych dziedzin i wydziałów.
Prace nad tak istotnym dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców dokumentem nie mogą się odbywać bez udziału głównych zainteresowanych. Partycypacja społeczna jest ogromnie ważna, bez tego jakakolwiek strategia dotycząca gminy i jej mieszkańców jest dokumentem martwym.
Oprócz zbierania uwag w formie mailowej, listownej, wizyt w punkcie konsultacyjnym w urzędzie postanowiono zorganizować 10 grudnia spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Ze względów pandemicznych spotkanie odbyło się on-line (to pierwsze tego typu konsultacje w Wołominie). W dyskusji mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Wołomina i okolic. Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii związanych z opracowaniem ww. dokumentu m.in.: pojawiły się głosy mieszkańców dotyczące zieleni miejskiej ? potrzeby zwiększenia liczby nasadzeń (w tym także drzew wysokich oraz obsadzania ulic żywopłotami). Uczestnicy spotkania zgłosili potrzebę większej edukacji ekologicznej mieszkańców oraz zwrócenie uwagi na zieleń na działkach prywatnych, nawiązali także do problemu dużych kontrastów termicznych w mieście związywanych z wybetonowanymi powierzchniami i koniecznością zwiększenia w mieście zielonej infrastruktury (pnącza). Mieszkańcy zabierający głos byli doskonale przygotowani, znali zagadnienie i orientowali się w temacie. Dziękujemy za aktywność!
Spotkanie zakończył Łukasz Marek, Zastępca Burmistrza Wołomina, który podsumował istotę konsultacji oraz zwrócił uwagę na to, że Plan Adaptacji do zmian klimatu jest bardzo ważnym dokumentem strategicznym dla miasta i jego mieszkańców nie tylko w kontekście działań zawiązanych z pozyskiwaniem nowych środków finansowych ale także w kontekście ekonomicznym (korzyści z adaptacji w perspektywie długoterminowej wielokrotnie przewyższą koszty poniesione na wdrożenie działań adaptacyjnych).
Posiadanie planu i jego konsekwentna realizacja będą procentowały we wszystkich sferach funkcjonowania miasta i gminy Wołomin (poprawa jakości życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa i ochrona zdrowia, zwiększenie dostępu do zielono-błękitnej infrastruktury, zwiększenie dostępu do wiedzy na temat zmian klimatu, wzrost poczucia odpowiedzialności mieszkańców za miasto oraz zwiększenie aktywności społecznej).
Osoby, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z dokumentem mogą wziąć udział w konsultacjach do 16 grudnia 2020r.
Plan Adaptacji do zmian klimatu dla gminy Wołomin do roku 2050 z perspektywą do roku 2100