Park u podnóża Domu Zofii i Wacława Nałkowskich otwarty

Tego, że mieszkańcy przyjdą obejrzeć efekt trwającej przez kilkanaście miesięcy zmiany wokół Domu nad Łąkami, można się było spodziewać, ale, że przyjdzie nas aż tak dużo, chyba nikt się nie spodziewał. Przez dwa weekendowe dni przez nowo otwarty park przewinęły się prawdziwe tłumy dzieci i dorosłych. Podobało się chyba wszystkim ? choć niektórym trudno się do tego przyznać.

2018-10-18_005359

? Oddajemy w ręce mieszkańców piękną przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. To już kolejna zielona ostoja w naszym mieście. Spotkajmy się w ten weekend, bawmy razem i cieszmy. Powstało miejsce, które będzie wspaniałą wizytówką Wołomina! ? mówiła burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, zapraszając mieszkańców na otwarcie parku i spędzenie wspólnie weekendu w sobotę 13 października i niedzielę 14 października.
A, że pogodna w miniony weekend dopisała wyjątkowo to na skorzystanie z zaproszenia burmistrz Radwan chętnych do obejrzenia nowej inwestycji nie brakowało.
Park odwiedziły tłumy nie tylko okolicznych mieszkańców. Na twarzach uczestników widoczna była nie ukrywana radość. ? Wreszcie mamy coś ładnego, tu u siebie w naszym Wołominie ? to najczęściej powtarzany komentarz.
Pojawiły się ? jak na Wołomin przystało :) ? również opinie sceptyczne sugerujące, że to nie jest miejsce dla mieszkańców Wołomina dostępne bo daleko od centrum, bo parking za mały i.td. Miejmy jednak nadzieję, że mieszkańcy pokochają to miejsce a Dom nad Łąkami będzie miał licznych gości.
W miniony weekend pracownicy Muzeum oprowadzili po nim około 300 zwiedzających. I też jak nam powiedziała Marzena Kubacz, dyrektor Muzeum, takiej ilości odwiedzających jeszcze w wołomińskim Muzeum nigdy dotąd nie było.
– To jeden z piękniejszych parków w Wołominie, a być może i na Mazowszu. Park, który zachwyca ogrodem, pięknymi alejkami i nowoczesnym placem zabaw. Miejsce stworzone do odpoczynku, dobrej zabawy i chłonięcia niepowtarzalnego klimatu ?Domu nad Łąkami? ? uważa Burmistrz Radwan.
O budowie Parku, miejsca do spotkań mieszkańców mówiono przez wiele kadencji.
W poprzedniej kadencji nawet zapowiadano jego realizację a skończyło się na jednym projekcie, potem powstał kolejny.
Realizacją zajęto się jednak dopiero w tej kadencji. Zwolenników inwestycji było niemal tylu ilu przeciwników. Ale wreszcie po długoletnich dyskusjach w dniu 25.06.2017 r. podpisano umowę z firmą ? Remondis Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, wyłonioną z przetargu nieograniczonego na: Budowę Parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie wraz z uzyskaniem w imieniu Zamawiającego decyzji pozwolenia na użytkowanie w ramach zadania inwestycyjnego pn. Budowa parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie.
Podpisując umowę wykonawca zobowiązał się do budowy  i przebudowy wewnętrznych ciągów komunikacyjnych wraz z towarzyszącymi murami oporowymi, schodami terenowymi, placami, budową ogródków dydaktycznych wraz z towarzyszącymi ścieżkami i elementami małej architektury, która tworzą: pomosty towarzyszące zbiornikowi wodnemu, pochylnię dla osób niepełnosprawnych, pawilony, plac zabaw dla dzieci i młodzieży, parkowe obiekty małej architektury: siedziska, kosze, tablice informacyjne i dydaktyczne, barierki itp. A także instalacje towarzyszące czyli infrastrukturę inżynieryjnej: sieci i przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, elektroenergetycznego, budowę oświetlenia parkowego, placu parkingowego i miejsc postojowych dla niepełnosprawnych, ogrodzenie parkowe wraz z wejściami i wjazdami oraz zjazd. Przed przystąpieniem do prac budowlanych należało dokonać szeregu prac rozbiórkowych w tym: nawierzchni wraz z krawężnikami; części murków oporowych (bez fragmentu murku oporowego po północnej stronie muzeum); schodów; części ogrodzenia wzdłuż północnej i południowej granicy działki dokonać demontażu słupów elektroenergetycznych nn w ramach inwestycji.
Na terenie część drzw znajdujących się na terenie przesadzono, część usunięto dokonując w ich miejsce nowych nasadzeń od ul. 1 maja w postaci rzędowych nasadzeń ozdobnych drzew owocowych, i innej roślinności ozdobnej ? traw, łąk i kwiatów. Umowa zakładała zakończenie inwestycji w dniu 30 września.
Koszt zrealizowanej inwestycji wynosi 4.783.967,35 zł gmina pozyskała na nią blisko 1,7 mln złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014-2020.
Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.