O to, jakie działania zostały podjęte na szczeblu powiatu w sprawie COVID-19 oraz o inwestycjach realizowanych w cieniu działań walki z pandemią, z Adamem Lubiakiem, starostą wołomińskim, rozmawia Teresa Urbanowska.
– Pandemia sparaliżowała wiele sfer życia publicznego. Wśród tych „pandemicznych” informacji sprawy bieżące, w tym te inwestycyjne, zeszły nieco na plan dalszy?
– Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego powiatu stawiamy na pierwszym miejscu, ale nie zapominamy również o inwestycjach mających poprawić komfort życia mieszkańców i usprawnić działanie Starostwa. W ostatnich miesiącach skupiliśmy się w dużej mierze na wsparciu instytucji bezpośrednio walczących z pandemią koronawirusa oraz jej skutkami. W pierwszej kolejności musieliśmy zabezpieczyć powiatowy Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie oraz dwa Domy Pomocy Społecznej w Zielonce i Radzyminie, dla których Powiat Wołomiński jest organem prowadzącym. Z własnych środków zabezpieczyliśmy ponad milion złotych na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia m.in. aparatu wraz z testami do pobierania i badania wymazów od pacjentów podejrzanych o COVID-19. Środki rządowe przekazane
za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego przeznaczyliśmy m.in. na zakup kardiomonitorów i respiratorów oraz środków ochrony osobistej. Pozyskaliśmy również szereg darowizn od osób prywatnych, firm i instytucji. Wspomnę chociażby o wsparciu Fundacji Orlen, która przekazała ponad 430 tys. złotych na zakup karetki dla naszego szpitala.
W ostatnich tygodniach na pierwszy plan wysuwa się wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników realizowane za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, który wypłacił już ponad 27 mln złotych wsparcia dla przedsiębiorców. Ochroną zostało objętych ponad 5,5 tys. miejsc pracy w powiecie wołomińskim. Nie zapominamy jednak o pozostałych zaplanowanych inwestycjach. Udało nam się zakupić w drodze przetargu budynek przy ul. Wileńskiej w Wołominie, gdzie planujemy stworzyć m.in. nowoczesną salę obsługi mieszkańców oraz przenieść wydziały spraw obywatelskich, czy spraw społecznych i zdrowia. Natomiast uwolnioną przestrzeń w budynku przy ul. Prądzyńskiego przeznaczymy m.in. na bardzo potrzebne archiwum. Również w tym roku otrzymaliśmy dodatkowe wsparcie rządowe w postaci dofinansowania dwóch niezwykle ważnych zadań inwestycyjnych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych
– Wiemy, że samorządy, zarówno powiat, jak też niektóre z naszych gmin, pozyskały niemałe środki na poprawę stanu dróg biegnących na naszym terenie. Czy realizacja zadań z Funduszu Dróg Samorządowych nie jest zagrożona?
– Starostwo Powiatowe w Wołominie otrzymało w tym roku dofinansowanie rządowe w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 23,7 mln złotych na modernizację dróg powiatowych. Kolejny raz pokazaliśmy, że skutecznie potrafimy zabiegać o środki zewnętrzne. Do dofinansowania zakwalifikowały się dwa zadania inwestycyjne:
Rozbudowa drogi powiatowej 4338W od skrzyżowania ulic Słonecznej z Królewską w m. Kowalicha do skrzyżowania ulic Marianowskich w m. Marianów, gm. Dąbrówka. Termin realizacji: 2020-2021. Wartość projektu: 11,6 mln złotych (dofinansowanie 70% – 8,1 mln złotych).
Rozbudowa drogi powiatowej 4351W na odcinku od miejscowości Zabraniec, gm. Poświętne do granicy powiatu wołomińskiego. Termin realizacji: 2020-2021. Wartość projektu: 22,3 mln złotych (dofinansowanie 70% – 15,6 mln złotych).
Ogłosiliśmy już przetargi na realizację tych inwestycji, w pierwszym z nich wpłynęło aż 12 bardzo atrakcyjnych cenowo ofert, najtańsza na kwotę ok. 6,7 mln złotych, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jeśli ta tendencja zostanie utrzymana, to kolejne rozstrzygnięcia przetargów pozwolą znacząco zmniejszyć wkład własny powiatu oraz danej gminy (na terenie której prowadzone są prace), potrzebny do realizacji inwestycji. Jestem spokojny o realizację powiatowych inwestycji objętych rządowym dofinansowaniem. Zdaję sobie jednak sprawę, że pozyskanie wkładu własnego przez część samorządów może stanowić w dobie walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie lada wyzwanie.
W ramach pozyskanych w ubiegłym roku środków zrealizowaliśmy m.in. przebudowę dwóch odcinków ul. Wileńskiej w Wołominie, ul. Szkolnej w Słupnie i skrzyżowania ul. Mareckiej i Przyjacielskiej w Kobyłce. Kończymy przebudowę ul. Zawadzkiej od węzła Wola Rasztowska do Zwierzyńca w gminie Radzymin, gdzie termin realizacji planowany jest do końca czerwca. Dzięki pozyskanej dotacji z budżetu państwa wybudowaliśmy również most na rzece Cienka w miejscowości Dzięcioły, w gminie Tłuszcz.
Pełną parą przebiegają prace budowlane na ul. 100-lecia w Zagościńcu od ronda do ul. Boryny w Helenowie oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 4314W od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634 w Wołominie do miejscowości Ręczaje Polskie w gminie Poświętne, gdzie obecnie trwają prace na odcinku w Leśniakowiźnie. Oba zadania inwestycyjne powinny zakończyć się planowo w lipcu przyszłego roku. Natomiast odcinek ul. Matarewicza w Ossowie chcemy mieć już gotowy przed uroczystościami upamiętniającymi 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.