Zbliżający się długi weekend to dobra okazja na wykorzystanie bonu turystycznego z ZUS. Płacić nim można tylko do końca marca 2023 roku. W województwie mazowieckim na aktywację czeka jeszcze ponad 96 tys. bonów.
Bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia narodzin. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.
– Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł, aby otrzymać dodatkową kwotę, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Płatności bonami turystycznymi przyjmuje około 28 tys. podmiotów turystycznych w Polsce. Rodzice mogą zapłacić bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego. Opłacą nim także jednodniową wycieczkę bez noclegu pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator turystyczny oferuje co najmniej dwie różne usługi. Mogą to być np. przejazd autokarem i zwiedzanie muzeum, rejs statkiem, zajęcia rekreacyjne, a także wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.
– W województwie mazowieckim aktywowano najwięcej bonów, tym samym firmy i organizacje z naszego regionu zyskały najwięcej. Mieszkańcy Mazowsza do tej pory aktywowali ponad 554 tys. bonów turystycznych. Za wypoczynek swoich dzieci przy ich pomocy wydali prawie 425 mln złotych. W naszym regionie na aktywację czeka jeszcze ponad 96 tys. bonów – dodaje rzecznik.
W całym kraju rodzicie uruchomili do tej pory około 3,7 mln bonów. Płatności nimi przekroczyły kwotę 2,8 mld złotych.
Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przyznanego limitu. Przyznany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.
Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl.