Wózki paletowe ręczne potocznie nazywane plecakami, to sprzęt, który doskonale sprawdza się na magazynach, hurtowniach, a także większych sklepach. Każdy przedsiębiorca chce, aby jego firma przynosiła maksimum zysków przy minimalnym wkładzie, zachowujący przy tym komfort wykonywanej pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie paleciaki ręczne są dostępne na rynku, poznasz również wiele innych przydatnych informacji dotyczących tego sprzętu!
Jak zbudowane są ręczne paleciaki?
Budowa wózków paletowych ręcznych nie jest skomplikowana. Sprzęt ten składa się z takich części jak:
- widły,
- dyszel,
- koła sterujące,
- rolki prowadzące,
- pompa,
- rama wózka.
Jakie są rodzaje paleciaków?
Na rynku są dostępne różne rodzaje paleciaków. Warto przed zakupem poznać cechy poszczególnych wózków, tak by wybrać ten, który będzie najodpowiedniejszy do twojej firmy.
- Paleciaki standardowe – są to najczęściej spotykane wózki tego typu. Sprawdzają się na niewielkie odległości.
- Paleciaki masztowe – wysokość podnoszenia to około 2 metry. Odpowiednie do transportu pionowego.
- Paleciaki galwanizowane – doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie występują roztwory solne, a także inne substancje o kwaśnym odczynie.
- Wózek paletowy z wbudowaną wagą – przystosowany jest do pracy, polegającej na kompletacji zamówień do transportu. Posiadają one wbudowany system ważący.
- Paleciaki unoszące nożycowe – jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają unoszenie towarów.
Wózki paletowe ręczne można podzielić również ze względu na długość wideł:
- widły krótkie o długości 800 mm, używane do transportu w wąskich przestrzeniach,
- widły długie 1600 i więcej. Odpowiednie do przewożenia długich ładunków.
Jakie wybrać koła do paleciaków?
Koła w tych wózkach wykonywane są z różnych materiałów, są to między innymi: guma, vulkollan, poliuretan, lub nylon. Średnica kół to najczęściej 180 mm lub 200mm. Poniżej znajdziesz szczegółową charakterystykę materiałów, z których wykonywane są koła oraz rolki.
Nylon – materiał ten nie pozostawia śladów, jest łatwy w utrzymaniu czystości, sprawdzi się na twardych nawierzchniach. Jego wadą jest mała wytrzymałość na uszkodzenia.
Guma – zaletą tego materiału jest duża przyczepność do powierzchni, doskonale sprawdzi się do miejsc, gdzie może występować mokra nawierzchnia. Minusem są powstające ślady. Nie są odpowiednie dla ładunków powyżej 1t.
Vulkollan – to jeden z najlepszych dostępnych materiałów. Bardzo trwały i wytrzymały, odporny na ścieranie, a także uderzenia mechaniczne. Nie zostawia śladów, odpowiedni na każde warunki pogodowe.
Poliuretan – cechuje się wytrzymałością, dzięki czemu jest odpowiedni do transportowania ciężkich materiałów.
Jak obsługiwać wózki paletowe ręczne?
Paleciaki, nie należą do skomplikowanych urządzeń, wręcz przeciwnie są intuicyjne. Do obsługi wózków paletowych ręcznych nie są wymagane żadne kursy, czy też szkolenia.
Funkcjonowanie paleciaka jest oparte na systemie hydraulicznym – podniesienie platformy z towarem zależne jest od ciśnienia oleju hydraulicznego.
Ciśnienie, które jest wynikiem wahadłowego poruszania dźwignią (dyszlem) przez operatora, wpływa na podnoszenie platformy. Dyszel umożliwia również kierowanie wózkiem, poprzez odpowiednie nachylenie go.
Paleciak nie działa poprawnie – dlaczego?
Wózki paletowe ręczne, jak każdy inny sprzęt może ulec awarii. Jeśli zauważysz, że paleciak wolno podnosi platformę, na której umieszczony jest towar może być, to przyczyną:
- Uszkodzonego hydrauliki.
- Przeciążonego zaworu – czyli zbyt mocno zanieczyszczonego.
W takich sytuacjach należy niezwłocznie oddać sprzęt do serwisu wózków, gdzie zostanie naprawiony przez profesjonalistów.
Jeśli masz, doświadczenie w naprawach wózków paletowych ręcznych pamiętaj, aby wadliwe elementy, które uległy zepsuciu wymienić na oryginalne.
Ile kosztuje wózek paletowy ręczny?
Cena nowego wózka paletowego ręcznego jest bardzo atrakcyjna. Waha się w granicach około 2000 tysięcy. Warto również rozważyć zakup używanego wózka paletowego, ponieważ ich cena, może być nawet o 50% niższa w stosunku do nowych paleciaków.
Paleciaki – podsumowanie
Paleciaki to bardzo użyteczny sprzęt, który ułatwia bliski transport towarów o różnych rozmiarach. Przed zakupem wózka ręcznego warto przeanalizować potrzeby w swojej firmie, tak, by zakup był zadowalający. Warto również pamiętać, aby wybierać modele u znanych dealerów, dzięki temu uniknie się problemu z serwisem sprzętu, bądź ewentualną wymianą części. Paleciaki z pewnością podniosą komfort pracy, a także skrócą czas wykonywanych czynności.