W minioną sobotę (22 października) na scenie ząbkowskiego MOK odbyło się przedstawienie Teatru ?Kurtyna? Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Głównej Szkole Handlowej w Warszawie. Reżyserem spektaklu był Paweł Rusinowski, który przywitał zgromadzoną publiczność i wprowadził w problematykę tematu…
Sztuka została wystawiona na scenie teatru w Rosji po raz pierwszy w grudniu 1842 roku. Wówczas spektakl wywołał w Petersburgu wielki skandal – car Mikołaj I, po obejrzeniu zaledwie kilku pierwszych scen, demonstracyjnie opuścił salę teatru. Kolejne widowiska teatralne zostały przyjęte przez widownię już z dużym dystansem. „Ożenek” spotkał się z wielką falą krytyki, uznany za ogólną klapę. Co było przyczyną pierwszych niepowodzeń sztuki Mikołaja Gogola? Na pewno wiele do życzenia pozostawiała nieporadna gra aktorów, jednak nie to stanowiło o społecznej dezaprobacie. Głównym powodem było odejście od powszechnie ustalonych, artystycznych konwenansów, decydujących o ramach i strukturze komedii. „Ożenek” zapoczątkował zupełnie nowy rozdział w historii rosyjskich utworów komediowych. Autor zrezygnował z tradycyjnej intrygi miłosnej, opartej na niesnaskach między kochankami prowadzącej zawsze do pozytywnego rozwiązania sytuacji. W sztuce nie znajdziemy ani jednego słowa, które dotyczyłoby zagadnienia miłości. Przedstawione zdarzenia odpowiadają w najdrobniejszych szczegółach realiom życia codziennego. Świat nie jest poetycko upiększony. Akcja umieszczona została w szarej scenerii miejskiego targu, rzecz dzieje się w środowisku zacięcie rywalizujących ze sobą handlarzy. Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowa – to kobieta obdarzona niezwykłym zmysłem kupieckim, która za wszelką cenę dąży do podniesienia swojego statusu społecznego. Sposobem na zrealizowanie upragnionego celu, okazuje się ślub z przedstawicielem wyższych sfer. Małżeństwo „z rozsądku”, niewątpliwie przyniosłoby korzyści materialne i zapewniło egzystencję na wysokim poziomie. Udaje się nawet znaleźć odpowiedniego kandydata, jednak w ostatniej chwili wybranek ucieka ze ślubnego kobierca. „Ożenek” to pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postaci są przedstawione w sposób realny i tętnią życiem.
Ząbkowskie przedstawienie okazało się sukcesem. Trafnie dobrane postacie, zabawna interpretacja powodowały salwy śmiechu.
Obecnie ?Ożenek? to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola ? obok ?Rewizora? i ?Martwych dusz?.
Dzieło Mikołaja Gogola doczekało się z czasem niezliczonych interpretacji i stanowi jedną z najchętniej wystawianych sztuk w Europie.
Niewątpliwie to dzieło poznawcze i charakterystyczne dla tamtej epoki i w nim tkwi bez wątpienia jego siła. Aktorzy zagrali charytatywnie ? zostali zatem godnie ugoszczeni przez gospodarzy. Artyści wyrazili ochotę, aby odwiedzić nas jeszcze raz, co świadczy o atmosferze i warunkach scenicznych, do których zostali zaproszeni. Ciekawostką jest, że jedną z głównych męskich ról kreował sam Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie prof. nadzwyczajny Janusz Kowalski.
Z niecierpliwością czekamy na ponowne odwiedziny Teatru ?Kurtyna?. Joanna Wysocka
fot. archiwum MOK