Zdarza się, że na skutek pomyłki podmiot będący czynnym podatnikiem VAT, omyłkowo otrzyma fakturę VAT za towary lub usługi, których nie kupował, zawierającą dane innego klienta. Po wykryciu pomyłki najczęściej otrzymuje korektę do zera błędnej faktury od podmiotu, który ją wystawił. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca, który otrzymał fakturę wystawioną na inny podmiot, a następnie jej korektę do zera, zobowiązany jest do ujęcia jej w ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT?
Wszyscy czynni podatnicy VAT mają obowiązek prowadzenia ewidencji do celów VAT, zawierającej niezbędne dane potrzebne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Informacje, które powinny się w niej znaleźć to: dane podmiotu, podstawa opodatkowania, wysokość podatku należnego, korekta podatku należnego, kwota podatku do wpłaty do właściwego Urzędu Skarbowego lub kwotę przysługującego zwrotu, a także inne dane umożliwiające zidentyfikowanie poszczególnych transakcji jak np. numer, za pomocą którego kontrahent jest identyfikowany na potrzeby podatku. Plik JPK_VAT musi być zgodny z prowadzoną ewidencją.
Najważniejszą kwestią, która decyduje o tym, czy dany dokument powinien być umieszczony w ewidencji VAT i pliku JPK_VAT jest to, czy w związku z otrzymaniem faktury, podatnik ma prawo do odliczenia VAT, a faktura korygująca zobowiązuje go do skorygowania odliczonego wcześniej VAT-u. Prawo do odliczenia VAT przysługuje czynnemu podatnikowi VAT tylko wówczas, gdy zakupione towary i usługi są wykorzystywane do prowadzenia działalności, czyli wykonywania czynności opodatkowanych. Z art. 88 ust. 3a pkt. 4 lit a wynika dodatkowo, że podatnik może skorzystać z odliczenia tylko wówczas, gdy faktura lub inny dokument sprzedaży stwierdza czynności, które w rzeczywistości zostały dokonane. Oznacza to, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca omyłkowo otrzyma fakturę zawierającą dane innego podmiotu za towary, których nie nabył, a następnie jej korektę do zera, nie ma prawa do dokonania odliczenia VAT na jej podstawie, zatem nie może jej umieścić w ewidencji VAT. Otrzymana później korekta nie powoduje zatem konieczności skorygowania wcześniejszego odliczenia, zatem także nie może być ujmowana w ewidencji VAT i pliku JPK_VAT.
Biuro rachunkowe Efekta istnieje już od ponad 10 lat. Od samego początku naszej działalności dokładamy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu przejąć na siebie ciężar spraw księgowych i kadrowych klientów, którzy nam zaufali. Nieustannie śledzimy zmieniające się przepisy polskiego prawa podatkowego, co w połączeniu z dużym doświadczeniem pozwala nam zawsze znaleźć najkorzystniejsze wyjście z każdej sytuacji. Zapraszamy do współpracy. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj: http://efekta.waw.pl/.
fot: freepik.com