Ossów – zakończenie obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ossów – zakończenie obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Obchody Święta Wojska Polskiego w Ossowie przyciągnęły liczne grono mieszkańców powiatu wołomińskiego oraz przedstawicieli władz lokalnych i państwowych. Bogaty program oraz symboliczne miejsce sprawiły, że było to wydarzenie pełne emocji, wspomnień i wzniosłych momentów.

Wojskowe pojazdy i  jeźdźcy – spektakularne pokazy

Obchody w Ossowie miały nie tylko charakter podniosły, ale również widowiskowy. Mieszkańcy mogli podziwiać imponujące pokazy wojskowych wozów bojowych oraz jeźdźców, które przybliżyły zgromadzonym militarną historię Polski. Te dynamiczne demonstracje spotkały się z ogromnym entuzjazmem, szczególnie wśród młodszych uczestników, dla których były one okazją do bezpośredniego kontaktu z historią.

Stanowiska wojskowe i koncert orkiestry – wojsko blisko ludzi

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska promujące jednostki wojskowe. Uczestnicy pikniku mieli możliwość poznania współczesnego sprzętu wojskowego oraz spotkania z żołnierzami, którzy chętnie opowiadali o swojej codziennej służbie. Uroczystości towarzyszył także koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec, który dodał wydarzeniu szczególnej oprawy muzycznej, wprowadzając zgromadzonych w patriotyczny nastrój.

Przemówienia i gratulacje – oddanie hołdu przeszłości

W trakcie uroczystości nie zabrakło przemówień oraz odczytywania listów gratulacyjnych. Szczególne wyróżnienie spotkało starostę wołomińskiego Arkadiusza Werelicha, który, wraz z innymi samorządowcami z powiatu, otrzymał wyróżnienie od płk. Bronisława Gembarzewskiego za zasługi w upamiętnianiu wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską 1920 roku.

Promocja wiedzy historycznej – stoisko powiatu wołomińskiego

Powiat Wołomiński, jako współorganizator wydarzenia, także miał swoje stoisko promocyjne,  w którym za poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące Bitwy Warszawskiej 1920 roku uczestnicy pikniku otrzymywali nagrody. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a edukacja historyczna w takiej formie okazała się strzałem w dziesiątkę, łącząc zabawę z nauką.

Wyróżnienia i podziękowania – uznanie dla zasłużonych

Jednym z kluczowych momentów wydarzenia było wręczenie wyróżnień dla osób, które przyczyniły się do upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Wicestarosta wołomińska, Katarzyna Maria Pazio, odebrała wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej dla swojego zmarłego męża, Rafała Pazio, za pracę na rzecz upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” oraz zaangażowanie w powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. To wyróżnienie było wyrazem uznania dla wieloletnich starań na rzecz pielęgnowania pamięci o tym kluczowym dla Polski wydarzeniu.

Goście specjalni – władze państwowe i lokalni samorządowcy

Uroczystość swoją obecnością uświetnili liczni goście, w tym wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego gen. dywizji w stanie spoczynku prof. dr hab. Bogusław Pacek oraz przedstawiciele samorządu, w tym radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel, członek zarządu Powiatu Wołomińskiego Robert Roguski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Olga Radwan oraz przewodniczący Komisji Zdrowia Kazimierz Rakowski. Obecność tak wielu ważnych postaci podkreśliła rangę tego wydarzenia, pokazując, jak istotne są takie inicjatywy dla lokalnej społeczności.

Piknik Militarny – sukces organizacyjny i frekwencyjny

Zwieńczeniem obchodów był militarny piknik, który przyciągnął tłumy mieszkańców powiatu. Wydarzenie to, zorganizowane przez Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Powiatem Wołomińskim oraz gminami: Wołomin, Gmina Radzymin, Zielonka okazało się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Był to czas, kiedy historia ożyła w sercach ludzi, a współczesność spotkała się z tradycją.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o projektach dotyczących nowoczesnego szkolnictwa, najlepszych startupach z Mazowsza, nowych [...]
0 komentarzy
CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

Podatki to temat, który jest ważny dla każdego człowieka nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ciągle i szybko zmieniające się przepisy, wprowadzane [...]
0 komentarzy
VII Wołomiński Festiwal Teatralny

VII Wołomiński Festiwal Teatralny

Przed nami kolejne święto teatru – już VII Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida, który odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Miejskim [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

2 listopada doszło w Wołominie do groźnego pożaru opuszczonego budynku. Pożar pustostanu  był kolejnym przykładem na to, jak wymagająca i nieprzewidywalna jest praca [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.