11 lipca w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę o Bitwie Warszawskiej 1920 ? ?WE SAVED EUROPE. BITWA POD OSSOWEM 1920?. W uroczystości udział wzięła liczna delegacja z powiatu wołomińskiego. Ekspozycja powstała z inicjatywy europosła Janusza Korwin-Mikkego oraz Dyrektora Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie Rafała Pazio.
Europoseł Janusz Korwin-Mikke w przemówieniu otwierającym wystawę przypomniał: „W tamtych czasach była realna groźba, że bolszewicy podbiją Polskę, Niemcy, Francję i zatrzymają się dopiero na Pirenejach. Wszędzie czekały komunistyczne bojówki, które były gotowe przejąć władzę w swoich krajach”.
Rafał Pazio, dyrektor Parku Kulturowego ?Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?, powiedział: „Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, to największe polskie zwycięstwo czasów nowożytnych. Nie tylko zwycięstwo militarne, ale cud fantastycznej organizacji zgody narodowej, współpracy Polaków wszystkich stronnictw, umiejętności połączenia trzech zaborów w błyskawicznym tempie. To wielkie osiągnięcie, które zasługuje na wielkie upamiętnienie. Dlatego władze Wołomina, powiatu wołomińskiego, ludzie dobrej woli, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji od lat zabiegają o godne ukazanie wydarzeń z 1920 roku właśnie w Ossowie”. Podkreślił również, że cieszy go fakt, że udało się tak ważną wystawę, ukazującą prawdę o przełomowej bitwie w historii
Europy i świata, pokazać właśnie w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Ważnym punktem uroczystości była Msza św. trydencka odprawiona w siedzibie Parlamentu Europejskiego w intencji bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz i środowisk samorządowych: wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć, burmistrz Miasta Zielonka Grzegorz Dudzik, burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodniczący rady miejskiej w Wołominie Leszek Czarzasty, przewodniczący rady miejskiej w Zielonce Marek Grodzki, a także radni rady miejskiej w Wołominie, radni powiatu wołomińskiego, sołtys Ossowa Janina Kacprzak z reprezentantami rady sołeckiej, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach ks Arkadiusz Rakoczy oraz przedstawiciele środowisk gospodarczych i mediów z powiatu wołomińskiego. Starostę Wołomińskiego reprezentowali: doradca Józef Melak, skarbnik Powiatu Jadwiga Tomasiewicz, sekretarz Powiatu Aneta Piotrowska i naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Katarzyna Pazio.
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie, nie zabrakło również Konrada Rytla, wieloletniego starosty wołomińskiego i Mirosławowa Bujalskiego, byłego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Kobyłki, którzy od lat pielęgnują pamięć o bohaterach z Ossowa, nie tylko w czasie wolności po 1989 roku, ale także w okresie komunizmu, w latach 60, 70 i 80 XX wieku. Na uroczystości obecny byli także europosłowie Robert Jarosław Iwaszkiewicz i Marek Jurek.
Materiały: Starostwo Powiatowe w Wołominie
Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski