W poniedziałek (15 czerwca ) w Zespole Szkół nr 1 w Wołominie odbyło się spotkanie z pracującym przy produkcji filmu ?Ida? w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, Kamilem Rutkowskim. Kamil jest absolwentem tego liceum, zaś film, przy którym pracował otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.? Jest wiele zawodów i specjalności potrzebnych do wyprodukowania filmu, takich w których może odnaleźć się wiele osób o różnych zainteresowaniach. Myśląc o tym, czym chcemy się zajmować w dorosłym życiu trzeba tak patrzeć na każdą z dziedzin. Chciałem pokazać, że praca przy filmie jest ciekawa. Jest tu potrzebnych wiele zawodów, w których można się odnaleźć. Mam nadzieję, że przynajmniej część osób biorących udział w spotkaniu zainteresuje się pracą przy filmie. Każdy potrzebuje jakiegoś przewodnika, by dostać impuls do działania ? uważa Kamil Rutkowski.
Kamil Rutkowski od urodzenia jest mieszkańcem Kobyłki. Ukończył I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie, a następnie Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechatroniki. Obecnie jest współwłaścicielem firmy, która działa w branży filmowej. Pracuje przy filmach na etapie post produkcji, zajmując się planowaniem procesów, wymyślaniem metod działania oraz testowaniem tych metod w zakresie post produkcji. ? Przy produkcjach filmowych pracuję od 12 lat. Zainteresowałem się tym już w liceum ? mówił. Prelegent opowiedział o filmach, w których tworzeniu uczestniczył. Wśród nich można wymienić tak głośne tytuły jak: ?Ida?, ?Sala samobójców? czy ?Jesteś bogiem?.
Powstawanie filmu zaczyna się od napisania scenariusza. Następnie zespół realizujący film przechodzi do nagrywania zdjęć. W trakcie kręcenia scen uczestniczą aktorzy, statyści, różnego rodzaju sprzęt, m.in. samochody, czołgi, pociągi? Obsługą planu zdjęciowego zajmuje się wieloosobowa ekipa filmowa.
? Na trzecim etapie produkcji następuje montaż, w wyniku którego ze 100 ? 150 godzin nagranego materiału zostaje 1,5 godziny filmu ? mówił Kamil Rutkowski.
? Czwarty etap tworzenia filmu to jest post produkcja, którą właśnie się zajmuję ? dodaje Kamil.
W tym czasie film jest wzbogacany o efekty specjalne. Tworzy się ostateczną kolorystykę scen. Dodaje się światła, cienie, deszcz? Tworzy się wszelkie efekty wizualne i dźwiękowe. Wybierane są postsynchrony. Powstaje wersja emisyjna filmu. Na końcu film jest dystrybuowany do kin.
Temat wzbudził spore zainteresowanie zebranej młodzieży. Na zakończenie do gościa skierowano wiele pytań dotyczących pracy przy filmie.
Wcześniej kierownictwo szkoły zorganizowało śniadanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnych mediów. Na spotkaniu dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wołominie Krzysztof Milczarek przedstawił plany działania, które będą realizowane w wołomińskim I LO w nadchodzącym roku szkolnym.
Paweł Choim