Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne i Wójt Gminy Jadów nominowani do nagrody Super Samorząd.
Nominację dostali za działania wokół lokalnej historii Szkotów w Jadowie. Już wkrótce dowiemy się, czy są w gronie laureatów nagrody Super Samorząd 2021, którą Fundacja Batorego przyznaje w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę społeczności lokalnej i władzy samorządowej. Galę ogłoszenia wyników będzie można zobaczyć 15 lutego o 18:00 na m.in. profilu Fundacji Batorego na Facebooku.
Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne zajęło się zapomnianym cmentarzem koło Jadowa, na którym leżą szkoccy osadnicy. Aby zainteresować ich historią mieszkańców i upamiętnić osadników, latem 2021 zorganizowało Wieczór Szkocki. Uczestniczyli w nim Wójt Jadowa, przedstawiciele St. Andrew’s Foundation, były konsul RP w Edynburgu Leszek Wieciech. Była nawet jedyna orkiestra dudziarzy w Polsce ?Częstochowa Pipes & Drums?. Całość zakończył pokaz filmu ?Edi?, nakręconego w malowniczych plenerach Szkocji. Po Wieczorze Szkockim stowarzyszenie zorganizowało kolejne wydarzenie kulturalne: kino letnie im. Edwarda Stachury. Oba ? Wieczór Szkocki i kino letnie ? mają wejść na stałe do kalendarza kulturalnego gminy.
?Otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback ? mówi Karol Suchocki ze Stowarzyszenia. że Wieczór Szkocki był nietuzinkowy, fantastyczny. Podobnie ludzie odebrali seanse kina letniego. Najbardziej zapamiętam jak po pierwszym z nich składaliśmy scenę, ekran i sprzątaliśmy park. Wtedy podeszła do mnie grupka widzów ze słowami, że to super pomysł, że takie kino powstało. Po czym włączyła się do naszego sprzątania.?
Gdy władza i mieszkańcy rozumieją się w działaniu
15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. W gronie nominowanych do nagrody są m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach ?Dolina Szarloty?, które przekonało wójta i starostę do wybudowania kilometrowej ścieżki rowerowej, Stowarzyszenie ?Razem dla Zalesia?, dzięki któremu obok kopalni odkrywkowej dolomitu w Zalesiu powstał rezerwat przyrody albo grupa Straszyn Biega, która zorganizowała akcję biegową po 31 sołectwach swojej gminy na Pomorzu. Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Umieli zachęcić ich do współpracy, a władze samorządowe po partnersku odpowiedział na potrzeby grupy. Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i potencjał, a nie przeszkodę. O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury w składzie: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.
Dobrze zorganizowani mieszkańcy też z nagrodą
W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana także nagroda Super Głos. W gronie nominowanych są grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową samoorganizacją i konsekwencją działań. ?Zaprezentowały siłę wspólnoty lokalnej, dlatego chcemy docenić ich umiejętność zorganizowania się, szukania niestandardowych sposobów działania i wytrwałość dążenia do założonych celów? ? mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos. Dziesięciu laureatów Super Głos wskażą organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych i na co dzień wspierają uczestników akcji Masz Głos w działaniu: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.
Ogłoszenie laureatów nagrody Super Samorząd i Super Głos nastąpi 15 lutego o 18:00 podczas gali online, którą poprowadzi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl, patrona medialnego akcji Masz Głos. Gala będzie transmitowana na stronie głównej Onet i profilu Fundacji Batorego na Facebooku.
Jak zostać nominowanym
Aby znaleźć się w gronie nominowanych do nagrody Super Samorząd lub Super Głos, najpierw trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos Fundacji Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać, realizować swój pomysł na zmianę lokalną. Każda organizacja lub grupa nieformalna, która zostanie przyjęta do projektu, otrzyma bezpłatne wsparcie ekspertów samorządowych, możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online, dostęp do materiałów merytorycznych akcji Masz Głos i szansę wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, który działa nieprzerwanie od 2006. Nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos ruszy 1 marca 2021.