Powiat Wołomiński zrealizował zadanie „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego”
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są następstwem zmian klimatycznych. Ulewne deszcze powodują lokalne podtopienia, a długotrwałe susze deficyt wody i przegrzewanie się powietrza, szczególnie w miejscach zurbanizowanych.
W ramach walki z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi Powiat Wołomiński zrealizował projekt, dzięki któremu nasze okolice staną się bardziej zielone – dosłownie i w przenośni.
W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia adaptacji do Zmian Klimatu-Mazowsze dla Klimatu 2023 Powiat Wołomiński zrealizował zadanie pn. „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach umowy nr W/UMWM-UU/UM/PE/4422/2023. Dofinansowanie w wysokości 70% całkowitej wartości kosztów kwalifikowanych wynosi 153 650 zł. Wartość zadania 219 500 zł.
W czterech niżej wymienionych placówkach powstały ogrody deszczowe, które gromadzą i filtrują wodę opadową spływającą z dachów. W ramach zadania przeprowadzone zostały szkolenia, podczas których, oprócz praktycznej wiedzy na temat zakładania ogrodów deszczowych, mieszkańcy dowiedzieli się jak adoptować się do zmian klimatu i coraz częstszych suszy. W szkoleniu wzięły udział 164 osoby:
• Szkoła Podstawowa Specjalna im. Marii Konopnickiej w Radzyminie przy ul. Komunalnej 8;
• Zespół Szkół Specjalnych w Ostrówku, przy ul. Arcybiskupa Zygmunta Felińskiego 1;
• Dom Pomocy Społecznej w Zielonce przy ul. Poniatowskiego 29;
• Dom Pomocy Społecznej w Radzyminie przy ul. Konstytucji 3 Maja 7.
W ramach zadania wzdłuż dróg powiatowych na terenie gmin: Wołomin, Kobyłka, Radzymin i Jadów posadzono łącznie 60 szt. drzew, w tym: różne odmiany klonów, głogi pośrednie i jarząby mączne, śliwy wiśniowe ‘Pisardii’ i wiśnie piłkowane ‘Royal Burgundy’.
Zagospodarowano pasy zieleni wzdłuż ul. Wołomińskiej w Kobyłce oraz fragment Al. Niepodległości w Wołominie. Łącznie w ramach zadania i uzyskanego dofinansowania posadzono 3 100 szt. wieloletnich roślin ozdobnych, w tym: różne odmiany tawuł, berberysów, jałowców, kosodrzewin oraz derenie, tawulec pogięty, irgi, hortensje, pęcherznice, śnieguliczki, cisy, trawy, rozchodniki, szałwię omszoną i liliowce.