18 października br. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zmiany dotyczą pozwolenia na przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu.
W związku ze zwiększającą się populacją dzików na terenie miasta stołecznego Warszawy, jak również innych miejscowości zlokalizowanych na obszarze objętym ograniczeniami w związku z występowaniem wścieklizny, będą prowadzone działania mające na celu przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu. Uśmiercenie ich na terenie odłowni nie spowoduje zwiększenia ryzyka rozprzestrzenienia chorób zakaźnych zwierząt związanych z ewentualnym ich przewozem, a przy tym zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, dla których dzika zwierzyna przebywająca na terenach zurbanizowanych stanowi duże zagrożenie zarówno dla ich zdrowia jak i życia.
Zgodnie z rozporządzeniem obszar zagrożony wścieklizną obejmuje:
- Miasto st. Warszawę;
- powiat miński:
- powiat otwocki;
- powiat garwoliński;
- powiat kozienicki;
- powiat radomski;
- miasto Radom;
- powiat zwoleński;
- powiat wołomiński;
- powiat szydłowiecki;
- powiat warszawski zachodni;
- powiat płocki;
- powiat gostyniński;
- miasto Płock;
- powiat płoński;
- powiat sochaczewski;
- powiat nowodworski;
- powiat legionowski;
- powiat węgrowski.
Zgodnie z wydanym przez Wojewodę rozporządzeniem na obszarze zagrożonym:
Zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, z wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni, na warunkach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
- organizowania polowań;
- odłowów zwierząt łownych.
Zakazy, o których mowa wyżej, nie obowiązują w przypadku wydania zgody przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii na:
- odstrzał sanitarny dzików;
- odłów dzików w celu ich uśmiercenia na miejscu;
- polowanie indywidualne bez udziału psów i naganki.
Właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 2 rozporządzenia, bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny.
W decyzji, o której mowa w ust. 3 rozporządzenia, właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii określa w szczególności środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny.”.
W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt.