Odsłonięcie figury Matki Bożej Łaskawej

W Radzyminie, w dniu 16 sierpnia, dokonane zostało odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego. Uroczystość odbyła się przed Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie.

Uroczystość zgromadziła licznie mieszkańców i gości, którzy na tę okoliczność stawili się przed Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie.

Tego dnia odbył się uroczysty Apel pamięci w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego na Cmentarzu Poległych Bohaterów 1920 po czym przeszła procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Łaskawej od Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 do Sanktuarium św. Jana Pawła II Radzyminie, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta celebrowana przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej.

? Przeżywamy kolejny dzień wdzięczności Bogu, matce Bożej i naszym Świętym Patronom za wielkie rzeczy jakich doświadczyliśmy w 1920 roku. A szczególnie w tym wydarzeniu, które zwie się Bitwą Warszawską, a my mówimy o Cudzie nad Wisłą. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ona patronka naszej Warszawsko-Praskiej Diecezji. W Maryi wyniesionej do chwały nieba podziwiamy pewne zwycięstwo Chrystusowego Zmartwychwstania. W niej możemy zobaczyć, gdzie jest kres wędrówki tych, którzy swoje życie całkowicie zjednoczyli z życiem Chrystusa (?) Zanim będziemy rozważać wielkie sprawy ziemskie trzeba otworzyć swój umysł na głos boży. Zobaczymy za chwilę, że katecheza boża pokazuje nam gotowy scenariusz według którego mamy postępować ? mówił w homilii bp Romuald Kamiński.

W części poświęconej odsłonięciu figury głos zabrał minister Mariusz Błaszczak:

– Wielkie rocznice są fundamentem podbudowy wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę. Aby Polska była silna, wojsko polskie musi być silne. Dlatego z roku na rok jest ono coraz liczniejsze. Dlatego jest wyposażane w coraz lepszy sprzęt. Dlatego wczoraj podpisaliśmy umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wzmocnionej współpracy obronnej. Postanowienia tej umowy niewątpliwie są dobre dla bezpieczeństwa Polski. Wzmacniają bezpieczeństwo naszej ojczyzny – Polski. Ale nawet najliczniejsze wojsko, nawet najlepiej uzbrojone, nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeżeli brakuje morale żołnierzom. Stąd też pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat buduje morale dzisiejszego wojska polskiego. Pamięć o bohaterskiej postawie żołnierzy, ówczesnych żołnierzy, ale także całego narodu, gdyż to cały naród stanął do boju w obronie przed nawałą bolszewickiej Rosji. To cały naród stawił czoła temu zagrożeniu. Temu niebezpieczeństwu. To cały naród obronił odrodzoną Rzeczpospolitą. To cały naród obronił Europę przed nawała bolszewickiej Rosji.

Wielkie rocznice są fundamentem podbudowy wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę również w wymiarze duchowym. Daj Boże za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej, za wstawiennictwem Jana Pawła II żebyśmy w dzisiejszych czasach stawili czoła neobolszewizmowi, ideologii, która zagraża rodzinie, która rujnuje kulturę, cywilizację europejską. Daj Boże, aby tak jak nasi przodkowie, abyśmy my dziś również zdali egzamin ? mówił Mariusz Błaszczak w Radzyminie.

Krótkie przemówienie wygłosił również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek: – Moment niezwykły, ale i też miejsce niezwykłe. To przed stu laty w tym miejscu, na tej ziemi, która kilka razy przechodziła z rak do rąk decydowała się przyszłość niepodległej Polski, decydowała się przyszłość Europy. I przyszło zwycięstwo. Zwycięstwo było możliwe ponieważ to, co jest tak rzadkie w naszych dziejach, większość Polaków się zjednoczyła wokół rzeczy najistotniejszych, wokół obrony niepodległości, wokół obrony ładu moralnego, który od dziesięciu dekad jest fundamentem naszego życia.

Radzymin stał się symbolem tego zwycięstwa. Symbolem okupionym krwią, ale tak mocnym symbolem, że gdy przyszły czasy komunistyczne to pojawił się pomysł, żeby zmienić nazwę tego miasta bo Radzymin oznacza i będzie zawsze oznaczało zwycięstwo nad bolszewizmem w 1920 roku. O tym pamiętamy. Wielką lekcję pamięci pozostawił nasz największy rodak ? Jan Paweł II, który przybył na tą ziemię przed kilkunasty laty i to krótkie ale jakże wymowne, jakże wzruszające spotkanie, z garstką żyjących jeszcze weteranów. Miał wtedy nie powiedzieć ani słowa, ale powiedział te kilka zdań i państwo je znają, o tym, ze urodził się w 1920 roku, że jest rówieśnikiem i, że nosi w sobie dług. Dług do spłacenia. Ta piękna świątynia, ta figura jest spłaceniem tego długu przez państwa. Bo na nas wszystkich ciąży ten dług pamięci i spłacania tego długu. To do czego, i to trzeba tu powtórzyć w Sanktuarium Jana Pawła II, że ten jego testament z krakowskich błoni z czerwca 1979 roku nadal aktualny. J was proszę, abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska jeszcze raz przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, żeby nie podcinać korzeni z których wyrastamy. Takie uroczystości, takie przedsięwzięcia powodują, że ten testament wypełniamy i trzeba go wypełniać.

Dzisiejsza data 16 sierpnia. Przed stu laty ruszyło z nad Wieprza, dowodzone przez naczelnego wodza, marszałka Józefa Piłsudskiego, decydujące kontruderzenie, które wtedy przesądziło o zwycięstwie. Później przyszły kolejne: bitwa niemeńska, Niemen i Józef Piłsudski czyli Wileńszczyzna ? Wilno, miasto tak bliskie Józefowi Piłsudskiemu. Jego miasto. Ale też Matka Boska Ostrobramska. Zawsze w swoim mundurze, w kieszeni miał obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Gdy dziś pielgrzymujemy do Ostrej Bramy widzimy setki wotów wokół obrazu i to jedno ? niewielkie. ?Matko, dziękuję Ci za Wilno? ? to jest wotum Józefa Piłsudskiego. Tą figurą Matki Bożej Łaskawej, mieszkańcy Radzymina, ale myślę cały naród Polski, bo państwo z Radzymina podziela się tą chwała i tą figurą. Dziś chcemy powiedzieć ? Matko dziękujemy Ci za zwycięską bitwę 1920 roku, za Warszawę 1920 roku. A na przyszłość to, o czym wspominał pan minister (Mariusz Błaszczak ? red.), toczy się walka duchowa w Polsce i na świecie. Człowiek w swej pysze chce odciąć się od korzeni i porzucić te wartości za które taką daninę krwi w 1920 roku nasi przodkowie oddali. Przed nami ważne zmagania. Oby naród polski zasłużył dzisiaj i w najbliższych latach na opiekę Matki Bożej Łaskawej. Myślę, że tej opieki nie zabraknie.

Oficjalne wystąpienia zakończył Adam Lubiak, starosta wołomiński: ? Odsłaniana dziś w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i ufundowana z publicznej składki figura Matki Bożej Łaskawej jest wyrazem naszej wdzięczności dla Pana Boga i Najświętszej Maryi Panny za uratowaniem naszej ojczyzny przed komunizmem. Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali ? pisał w swoich pamiętnikach abp Aleksander Kakowski ówczesny Metropolita Warszawski, że widzieli księdza w komży i z krzyżem w ręku a nad nim Matkę Boską. Jakże mogli strzelać do Matki Boskiej, która szła przeciwko nim? Ten moment kulminacyjny w Bitwie pod Warszawą nazwano tego dnia Cudem nad Wisłą. Zaś 21 lat temu po nawiedzeniu cmentarza żołnierzy polskich 1920 roku w Radzyminie Papież Polak wypowiedział przed Katedrą św. Floriana w Warszawie na Pradze Północ, następujące słowa ?Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową?. Przypomnijmy, że 27 lipca 1920 roku zebrani w jasnogórskim klasztorze biskupi poświęcili nasz naród Najświętszemu Sercu Jezusa i ponownie idąc śladem przodków oddali go pod opiekę Maryi Królowej Polski. Zaś w odezwie do narodu polskiego napisali między innymi: ?Uczmy się od przeszłości, że im bardziej zagraża nam zguba tym bliżej jest miłosierdzie boże. Godzi się też dodać, że od 7 do 17 sierpnia 1920 roku odbywała się na Jasnej Górze Nowenna Błagalno-Pokutna. Niecały rok później w marcu 1921 roku w podzięce za ocalenie ojczyzny Sejm przyjął ustawę o wykonaniu ślubu dokonanego przez Sejm Czteroletni wzniesienia w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej. Jak wiemy wybudowano ją o wiele lat później jako wotum dziękczynne za odzyskanie niepodległości w 1989 roku. Ufność w boże miłosierdzie pozwala nam mieć nadzieję, że polska wolność i suwerenność już nigdy nie zostaną utracone jeśli jako naród pozostaniemy wierni Panu Bogu i ojczyźnie ? powiedział starosta.

Kończąc swoje wystąpienie starosta Adam Lubiak zwrócił się do swoich przedmówców: – Panie ministrze, dziękuję, że pana obecność jest w powiecie wołomińskim widoczna każdego dnia. Panu prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej dziękuję za okazane serce i pomoc przy rewitalizacji grobów na terenie powiatu a wszystkim za to że kultywujemy pamięć o naszych bohaterach.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Radzymina

Radzymin - Modernizacja dróg w Rejentówce – Borkowska i Rzeczna z nową jakością

Radzymin – Modernizacja dróg w Rejentówce – Borkowska i Rzeczna z nową jakością

Władze gminy Radzymin po raz kolejny udowadniają, że rozwój infrastruktury drogowej idzie w parze z dbałością o potrzeby mieszkańców. Ulica Borkowska przeszła kluczowy [...]
0 komentarzy

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Marek Brodziak, Przewodniczący Rady Miasta w Radzyminie

O budżecie na 2025 rok, wodociągach i kanalizacji a także o zmianach w komunikacji i bezpieczeństwie z Markiem Brodziakiem, przewodniczącym radzymińskiej rady rozmawiała [...]
0 komentarzy
Wypadek na ulicy Jana Pawła II w Radzyminie – kolizja samochodu z motocyklem

Wypadek na ulicy Jana Pawła II w Radzyminie – kolizja samochodu z motocyklem

W czwartek, 19 grudnia 2024 roku, w Radzyminie doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Do wypadku doszło około godziny 11:30 na ulicy [...]
0 komentarzy
Przebudowa ulicy Konstytucji 3 Maja w Radzyminie – Umowa podpisana!

Przebudowa ulicy Konstytucji 3 Maja w Radzyminie – Umowa podpisana!

Radzymin wkracza w nowy etap rozwoju infrastrukturalnego. Podpisanie umowy na przebudowę ulicy Konstytucji 3 Maja to krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców. [...]
0 komentarzy
Radzymin - Utrudnienia w ruchu na ul. Zwycieskiej

Radzymin – utrudnienia w ruchu na ul. Zwycięskiej

W dniach 17-20 grudnia prowadzone będą prace remontowe nawierzchni na ul. Zwycięskiej, na odcinku od ul. Wąskiej do ul. Ogrodowej. W związku z [...]
0 komentarzy

Po 24 latach odpowiedzą za zabójstwo dwóch 18-latek

Policjanci stołecznego „Archiwum X” pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozwiązali sprawę zabójstwa dwóch młodych kobiet, do jakiego doszło 6 sierpnia 2000 roku. [...]
0 komentarzy
Tłuszcz - harmonogramy odbioru odpadów komunalnych

Radzymin – Harmonogramy odbioru odpadów na 2025 rok!

Harmonogramy odbioru odpadów na 2025 rok są już dostępne. UMiG Radzymin zachęca do zapoznania się z ich treścią oraz przyporządkowaniem ulic i miejscowości [...]
0 komentarzy
Ukradł 30 złotych, odpowie za przestępstwo rozboju

Ukradł 30 złotych, odpowie za przestępstwo rozboju

Policjanci z Komisariatu Policji w Radzyminie zatrzymali podejrzanego o dokonanie rozboju. 25- latek grożąc użyciem przemocy, zażądał pieniędzy. Jego łupem padło 30 złotych. [...]
0 komentarzy
Marki - ostatni w tym roku mecz szczypiornistek

Ostatni w tym roku mecz szczypiornistek

Cztery zwycięstwa, jedna porażka – tak wygląda bilans  szczypiornistek, grających w I lidze (grupa C). Obecnie zajmują trzecią pozycję w tabeli, ale jest [...]
0 komentarzy
Mieczysław Chojnacki „Młodzik”: Bohater, który ocalił pamięć

Mieczysław Chojnacki „Młodzik”: Bohater, który ocalił pamięć

Mieczysław Chojnacki, ps. „Młodzik”, to postać, której życie jest świadectwem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny. Żołnierz Armii Krajowej i członek polskiego podziemia antykomunistycznego, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.