W sobotę 11 kwietnia w Ossowie, po uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Arcybiskupa Henryka Hosera Ordynariusza Diecezji Warszawsko ?Praskiej, nastąpiło odsłonięcie popiersi śp. Anny Walentynowicz i śp. Janusza Kurtyki.
W ubiegły piątek obchodziliśmy kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej. Już pięć lat minęło od czasu, kiedy Tu 154 z polską delegacją na pokładzie, zmierzającą na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się na lotnisku pod Smoleńskiem. Katastrofa, która była duża traumą dla większości Polaków, odbiła głębokie piętno na świadomości narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej w Sanktuarium Narodowym w Ossowie. Przybyłych na mszę powitał ksiądz dziekan Jan Andrzejewski, duszpasterz parafii p.w. Świętej Trójcy w Kobyłce. W kaplicy zgromadzili się członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, a także okoliczni mieszkańcy. Następnie uczestnicy uroczystości, z Jego Ekscelencją Księdzem Arcybiskupem Henrykiem Hoserem na czele, przeszli do Doliny Dębów Smoleńskich, by uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia kolejnych popiersi w Panteonie Bohaterów.
Zostało odsłonięte popiersie Anny Walentynowicz, która była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, a także współzałożycielką NSZZ ?Solidarność?. Z okazji odsłonięcia pomnika matki, głos zabrał Janusz Walentynowicz ? Gdyby moja ś.p. mama mogła dzisiaj być tu z nami, pewnie rozpłakałaby się ze wzruszenia, wdzięczności i radości. Cieszyłaby się ze spotkania z ludźmi, dzięki którym jej wieloletnia walka o godność i prawdę nie zostanie zapomniana i którzy gotowi są tę walkę kontynuować.
Z kolei Janusz Kurtyka pełnił funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Był historykiem i doktorem nauk humanistycznych. W trakcie uroczystości Zuzanna Kurtyka, żona Janusza Kurtyki powiedziała:
? Janusz był człowiekiem skromnym. Nigdy nie sądził, że będzie miał tablice, pomniki. Nie przypuszczał, że wejdzie tak szybko do historii, na której tak bardzo mu zależało, żeby ją odkłamać i przywrócić do świadomości społecznej Polaków. Myślę, że każde pokolenie ma prawo odnajdywać swoich bohaterów w czasach mu teraźniejszych. Nam, naszemu pokoleniu przyszło odwoływać się do ludzi, którzy zginęli w tragedii smoleńskiej.
Pomysłodawcą powstania Panteonu był Ryszard Walczak. Jako pierwszy stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego. Był to początek idei upamiętnienia w Ossowie poległych pod Smoleńskiem. Następnie odsłonięto popiersie Biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego. Trzecim monumentem była rzeźba Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. W panteonie znajdują się również rzeźby: gen. Franciszka Gągora, osobistego lekarza prezydenta L. Kaczyńskiego ? gen. Wojciecha Lubińskiego, Marszałka Macieja Płażyńskiego, gen. Andrzeja Błasika oraz Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego Mirona Chodakowskiego.
Paweł Choim