Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Obchody Święta 80. Pułku Piechoty w Ząbkach, które odbyły się 13 sierpnia były także okazją do świętowania ukończenia renowacji kwatery Żołnierzy Września ’39 roku oraz do odsłonięcia pomnika ku czci Żołnierzy 80. Pułku Piechoty.Tegoroczne urooczystości w Ząbkach rozpoczęły się koncertem w wykonaniu Chóru ?Cantores Miserciordiae?, pod dyrekcją Zbigniewa Jerzego Szablewskiego w kościele Św. Trójcy. Podczas uroczystej Mszy Św. odprawionej w intencji żołnierzy poległych w walkach 1920 r. oraz w intencji żołnierzy 80 Pułku Piechoty, homilię wygłosił Ks. Prałat Płk. Sławomir Żarski.
Po mszy św. Mirosław Sobiecki z portalu HistoriaZabek.pl, inicjator renowacji kwatery Żołnierzy Września ’39 roku, powitał zaproszone rodziny żołnierzy 80 pp, które otrzymały z rąk Burmistrza Ząbek podziękowania za udział w uroczystości w formie symbolicznych grawertonów i kwiatów. Podziękowania odebrały Helena Kiersnowska?Murakowska wraz z Jolantą Cynkier oraz Janina Janiak. Pamiątkowy grawerton z podziękowaniem od władz miasta otrzymał także Mirosław Sobiecki.
Po tej części uroczystości, nastąpił tradycyjny przemarsz uczestników z kościoła na lokalny cmentarz. Podczas drogi, w utrzymaniu kroku marszowego, pomagała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Barbary Hijewskiej.
Poseł na Sejm RP Jacek Sasin przypominał, że musimy być spójnym narodem w związku z czym nie możemy ustawać w budowaniu naszej tożsamości narodowej. Podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze i że należy ją pielęgnować. Pod kwaterą żołnierzy września’ 39 roku Mirosław Sobiecki przedstawił losy Strzelców Nowogródzkich od 1920 roku i zdobycia Radzymina podczas Bitwy Warszawskiej, przez przemianowanie jednostki w 1921 roku na 80 pułk piechoty, po walki w 1939 roku na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim oraz na warszawskiej Pradze. Zwrócił także uwagę na fakt pomijania dotychczas przez historię roli jaką odegrał 80 pp oraz braku w naszym powiecie jakichkolwiek tablic upamiętniających jego czyny bojowe. Przedstawił symbolikę wybudowanego pomnika zaprojektowanego przez Rafała Tarasa: ceglany narożnik domu zbombardowanego przez Niemców to jeden z wielu praskich budynków w których walczyli i ginęli żołnierze 80 pp, a cegły z których pomnik został wybudowany, nawiązują do ząbkowskiej historii i cegielni z których pochodził surowiec do budowy większości praskich kamienic. Uroczystego przecięcia wstęgi, w celu symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: poseł na Sejm RP Jacek Sasin, przedstawiciel wojewody ? dyrektor Artur Subda, burmistrz Ząbek Robert Perkowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Gut.
Krótką notkę biograficzną o swoim ciotecznym dziadku Poruczniku Kiersnowskim przedstawiła Aleksandra Kiersnowska ? Tylewicz. Powiedziała, że niewiele wie o swoim dziadku i aby zebrani mogli się czegoś o nim dowiedzieć, odczytała fragment listu pisanego przez niego w 1939 roku do Marii Budonowskiej z okazji imienin. List odzwierciedlał osobowość porucznika, oddając głębię jego przemyśleń. Zebrani dowiedzieli się także, że Porucznik Roman Kiersnowski poległ we wrześniu 39 roku, gdy próbował ratować rannego żołnierza.
Robert Perkowski, burmistrz Ząbek podziękował serdecznie uczestnikom wydarzenia za liczne przybycie.
Za opracowaniem
Iwony Potęgi