Zakończyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Wołominie i Ossowie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Wołominie i Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka przy współpracy z gminami oraz partnerami.
Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zdecydowała o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej.
Nie bez powodu Lord Edgar d’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. W jednym z artykułów ten były ambasador brytyjski w Polsce pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.
– Pamięć o tym zwycięstwie nadal napawa dumą kolejne pokolenia naszych rodaków. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich patriotyzm, ofiarność i poświęcenie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania pamięci o bohaterach z tamtych lat kolejnym pokoleniom. W dzisiejszych czasach dobrobytu i wolności musimy pamiętać o tych, którzy oddali swoje zdrowie, a często i życie – byśmy mogli dorastać i żyć w wolnej Polsce. W obronie ojczyzny stanęli wtedy nawet 16-17 latkowie, warto przypominać ich postacie dzisiejszej młodzieży ? mówi Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Papież Jan Paweł II wspominał: ? (…) Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. (?) Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. (?) Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy (…) ?.
Oficjalne uroczystości powiatowe zainaugurowała w dniu 13 sierpnia o godz. 18, Msza Święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie (ul. Kościelna 54) oraz uroczysty koncert ?W hołdzie Bohaterom 1920 roku?.
W sobotę 14 sierpnia odbył się w Ossowie (błonia ossowskie) Piknik Wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia śp. płk. Jana Osińskiego, kapłana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie oraz Apel Poległych i złożenie wieńców przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.
Uroczystości w dniu 15 sierpnia rozpoczęła poranna modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie następnie uczestnicy obchodów, złożyli kwiaty przy pomniku ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie.
O godz. 9:30 odprawiona została uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, celebrowana przez Biskupa Romualda Kamińskiego oraz Apel Poległych
i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.
Następnie o godz. 12:30 rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna oraz piknik rodzinny z atrakcjami dla całych rodzin. Pełne kalendarium oraz fotorelacja z wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl
Uroczyste obchody rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego ?Niepodległa?.