Od 7 stycznia mieszkańcy Wołomina i powiatu mogą korzystać z otwartej po remoncie Powiatowej Biblioteki Publicznej, która powróciła do starej siedziby przy ul. Ogrodowej 1a. To biblioteka inna niż wszystkie. Wyróżnia się nie tylko księgozbiorem, ale także nowocześnie zaprojektowaną przestrzenią.
Oprócz wypożyczalni książek z wolnym dostępem do półek, dla czytelników przygotowano stanowiska komputerowe, gdzie mogą skorzystać z Internetu. Jest też specjalna strefa dla dzieci, czytelnia zbiorów regionalnych oraz multimedialna sala konferencyjna. Wszystko na kilku poziomach w nowoczesnej aranżacji. Na parterze powstanie ?Oaza wspomnień? ? regionalna izba pamięci.
Na to miejsce mieszkańcy czekali od dawna. Starsi pamiętają jeszcze czasy, kiedy w budynku przy ul. Ogrodowej 1a funkcjonowała filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Od 2013 roku, kiedy starostwo w Wołominie przejęło placówkę, zmieniła ona nazwę na Powiatową Bibliotekę Publiczną, a wraz z przeprowadzką do wyremontowanej siedziby przyjęła imię Heleny i Stefana Nasfeterów. Nasfeterowie swoją działalnością przyczynili się do rozwoju Wołomina w okresie dwudziestolecia międzywojennego, wspierali finansowo wiele inwestycji i przedsięwzięć. Byli właścicielami budynku, w którym teraz mieści się biblioteka.
W dniu otwartym dla czytelników wzięli udział starosta wołomiński Adam Lubiak, wicestarosta Robert Szydlik, radni Powiatu Wołomińskiego oraz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Szkoły Podstawowej nr 7 w Wołominie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach archeologicznych prowadzonych przez Karola Żołędziowskiego, doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego.
Biblioteka jest dostępna dla wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego. Książki można zamawiać do wypożyczenia także przez Internet. Na facebooku biblioteki na bieżąco pojawiają się informacje o dostępnych nowościach.
– Posiadamy bogaty księgozbiór naukowy. Kilkadziesiąt tysięcy książek popularnonaukowych z różnych dziedzin, w tym wiele z psychologii i pedagogiki. Stąd często odwiedzają nas studenci, niektórzy przyjeżdżają nawet specjalnie z Warszawy po książki, których nie mogą zdobyć gdzie indziej ? przyznaje Joanna Hołubicka dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej. ? W ofercie mamy również beletrystykę, reportaże, biografie, literaturę dla dzieci. Od niedawna umożliwiamy naszym czytelnikom dostęp do platformy internetowej IBUK Libra ? bezpłatnej czytelni online, gdzie można skorzystać z prawie dwóch tysięcy publikacji elektronicznych. IBUK Libra pozwala także na interaktywną pracę z tekstem ? to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy piszą prace naukowe. Osobom, które chciałyby rozwijać umiejętności językowe, proponujemy multimedialne kursy językowe: angielski, angielski biznesowy, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański. Oferujemy też na specjalnej platformie e-learningowej kursy specjalistyczne: szybkiego czytania i zapamiętywania.
W planach biblioteka ma również wydarzenia kulturalne, wystawy o tematyce związanej z historią Wołomina i regionu oraz pokazy filmowe.
– W budynku biblioteki w latach trzydziestych XX wieku funkcjonowało kino ?Oaza? założone przez Stefana Nasfetera ? wyjaśnia dyrektor Hołubicka. – Tutaj odbywały się słynne projekcje m.in. ?Królewny Śnieżki Disneya? czy dramatu ?Ty, co w Ostrej świecisz Bramie? Stefana Nasfetera. Chcielibyśmy kontynuować tę tradycję, dlatego zamierzamy organizować seanse filmowe. Planujemy również utworzenie Izby Pamięci ?Oaza wspomnień?. W związku z tym prosimy wszystkich mieszkańców naszego powiatu o pomoc w zbieraniu fotografii związanych z przedwojennym kinem ?Oaza? oraz wszelkich informacji i pamiątek dotyczących naszego regionu.