W środę ? 25 marca ? Wołomin odwiedziła wicemarszałek województwa mazowieckiego Ewa Orzełowska. Podczas spotkania rozmawiała z Elżbietą Radwan, wołomińską burmistrz o możliwościach współpracy i pozyskiwania przez Wołomin środków zewnętrznych w nowej perspektywie finansowej.
? Przyjechałam tu dziś do państwa ? z informacją, która mam nadzieję państwa ucieszy ? szkoła w Czarnej otrzymała dofinansowanie w wysokości 860 000,00 zł. Dziś rozmawiałyśmy z panią burmistrz o tym, jakie realnie środki może pozyskać Wołomin, może pozyskać powiat ? mówiła wicemarszałek Ewa Orzełowska, rozpoczynając spotkanie z mediami. ? pomysły pani burmistrz doskonale wpisują się w Regionalny Program Operacyjni województwa mazowieckiego. Trzeba jednak pamiętać, ze nawet na te najlepsze pomysły, najbardziej potrzebne trzeba mieć wkład własny ? dodała.
Odpowiadając na nasze pytanie wicemarszałek potwierdziła niejako wcześniejsze deklaracje goszczącego niedawno w Wołominie marszałka Adama Struzika. ? Na kwietniowym posiedzeniu sejmiku województwa będziemy podejmowali uchwałę w sprawie przeznaczenia 1,5 miliona zł. na most i dokumentację na drogę 634 ? powiedziała.
Podczas rozmowy zapytaliśmy o tym jaką rolę w nowej perspektywie będą spełniały organizacje przedsiębiorców, rady gospodarcze. Czy przewidziano dla nich miejsce w nowej perspektywie finansowej. – To bardzo ważne, żeby w terenie funkcjonowały IOB-y czyli Instytucje Otoczenia Biznesu. Z jednej strony takie instytucje mają zrzeszać i animować przedsiębiorców, ale mają też przygotowywać dla nich pewne działania pod ich potrzeby (przedsiębiorców) tworząc dla nich różnego rodzaju produkty, usługi, które będą finansowane właśnie ze środków zewnętrznych ? mówi wicemarszałek Orzełowska.
Przewiduje się szereg działań, które mogą i powinny być realizowane właśnie przez IOB-y. – Załóżmy, że zmienia się prawo w jakimś zakresie i wiadomo, że dla konkretnej ilości przedsiębiorstw na danym terenie jest potrzeba przeszkolenia określonej liczby pracowników. Wówczas wiedząc na jakie konkretnie szkolenia pieniądze są potrzebne będzie możliwość ich pozyskania i przeprowadzenia szkolenia dla kilku firm w jednym miejscu za te same pieniądze. To tylko jeden z przykładów ? podkreśliła nasza rozmówczyni.
W dalszej części rozmowy wicemarszałek zwróciła uwagę na konieczność organizacji szkolnictwa zawodowego. – Dziś nikogo nie trzeba przekonywać jak to jest ważne. Mamy zbyt mało fachowców wykształconych w kierunkach technicznych. Samorząd przewidział środki na kształcenie zawodowe. W naszych projektach przewidujemy doposażanie pracowni szkolnych, na przygotowanie praktyk bezpośrednio u przedsiębiorców, na wymianę międzynarodową i możliwość praktyk w firmach za granicą. Będzie zdecydowanie więcej takich projektów przygotowanych ? zapewniła.
Teresa Urbanowska