O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na wakacyjny wyjazd? Jakie znaczenie ma wybór miejsca, w którym chcemy spędzić wakacje dla osób przewlekle chorych? Czy powinny one wyjeżdżać poza miejsce stałego pobytu? Dlaczego dla dzieci ważne są wspólne wakacje spędzone z rodzicami? ? o tych i innych sprawach opowiada Masoud Chikha ? specjalista medycyny rodzinnej, Polak, z pochodzenia Kurd, od ponad 20 lat mieszkający w Polsce.? Panie doktorze ? o czym najczęściej zapominamy wyjeżdżając na wakacje?
? Z mojego wieloletniego doświadczenia pracy w służbie zdrowia wynika, że jest kilka rzeczy, o których zapominamy w ferworze przygotowań do wakacyjnych wyjazdów. Szczególnie starannie do wyjazdu powinny przygotować się osoby, cierpiące na choroby przewlekłe, wymagające systematycznego zażywania leków. Powinny wybrać odpowiednie dla siebie miejsce i formę wypoczynku, uwzględniając zdrowotne uwarunkowania. Niestety, wcale nierzadko, pacjenci wyjeżdżając na dłuższy pobyt zapominają zabrać leki, które powinni przyjmować regularnie. Nie pamiętają dawkowania, które zostało im zalecone i w efekcie zamiast wspaniałych wakacji fundują sobie szpital na wyjeździe a w najlepszym przypadku wielogodzinne poszukiwanie pomocy medycznej. Jeśli wybieramy się w podróż a z jakiegoś powodu nie mamy możliwości zaopatrzenia się w odpowiednią porcję leków, weźmy ze sobą chociaż listę z dawkowaniem albo opakowania po naszych lekarstwach. Będzie nam łatwiej.
? Wakacje to przebywanie na łonie natury, co oprócz niewątpliwych przyjemności, niesie ze sobą również pewne niedogodności, Dotkliwe szczególnie dla alergików…
? Tak, alergicy, to kolejna grupa osób, która powinna zadbać o właściwe wyposażenie podróżnej apteczki. Jeśli wiemy, że nasz organizm jest uczulony ? powiedzmy ? na jad owadów ? powinniśmy być szczególnie przewidujący i nosić ze sobą ? nawet gdy nie jesteśmy na urlopie, odpowiednie medykamenty. Będąc odpowiednio zabezpieczonym, mając surowicę, środki odczulające ? dajemy sobie większą szansę na możliwość otrzymania pomocy w sytuacji kryzysowej, gdy stracimy przytomność, doznamy wstrząsu itp.
? Zdarza się, że zmiana wody, klimatu, inne jedzenie, powodują problemy układu pokarmowego. Co wtedy?
? Najczęściej, wakacyjne zaburzenia układu pokarmowego dotykają dzieci i osoby starsze. Powinniśmy zwracać uwagę na stan czystości miejsc, w których decydujemy się spożywać posiłki. Warto zabierać ze sobą w podróż podstawowe leki ? elektrolity, które należy zażyć w pierwszych godzinach dolegliwości takich jak biegunka. Szczególnie przy dzieciach i osobach starszych pamiętajmy o uzupełnianiu płynów. Wysoka temperatura w połączeniu z biegunką może spowodować bardzo szybkie odwodnienie organizmu. Należy dziennie wypijać 2,5 do 3 litrów wody ? najlepiej mineralnej.
? Wakacje, woda, słońce ? sama radość. O czym najczęściej zapominają plażowicze?
? Ooo ? tu jest kilka rzeczy, o których zapominamy i to często. Szczególnie wtedy, kiedy korzystamy z otwartych akwenów wodnych w słoneczne dni, zapominamy o dużym oddziaływaniu promieni słonecznych na wystającą nad wodę głowę. Zbyt długie przebywanie na słońcu nie jest korzystne dla naszego organizmu. Zbyt małą wagę przykładamy do okularów słonecznych, do ich jakości. Okulary powinny być ze szkłami z prawdziwymi filtrami, takie kupione u optyka, które osłaniają jak największy obszar wokół oczu.
? Wspomniał Pan, że ważne jest, abyśmy w wakacje zaplanowali wspólny wyjazd z dziećmi. Dlaczego to jest tak ważne?
? Synchronizacja okresu urlopowego rodziców z wakacjami i wspólne spędzenie czasu na wyjeździe to doskonały sposób na wzmocnienie relacji rodzic-dziecko. Pobycie ze sobą wpłynie pozytywnie na dziecko, pozwoli zapewnić albo odbudować poczucie bliskości. To ważne dla prawidłowego rozwoju. Jest to również możliwość, aby dzieci więcej czasu spędziły z dala od komputerów i telefonów komórkowych, które zbyt często zastępują inne formy aktywności. Zachęcam więc do takich wspólnych wyjazdów nawet z małymi dziećmi.
Rozmawiała Teresa Urbanowska