Nie jest tajemnicą, że polska policja od wielu lat zmaga się z brakami kadrowymi. O tym, jak wygląda sytuacja w naszym powiecie z młodszym inspektorem dr Markiem Ujazdą, Komendantem Powiatowym Policji w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.
? Mieszkańcy skarżą się na zbyt małą ilość patroli, a niekiedy także na opieszałość policji. Czy mógłby Pan odnieść się do tych kwestii?
? Komenda Powiatowa Policji w Wołominie, jak i inne jednostki garnizonu stołecznego również borykają się z problemami kadrowymi, co spowodowane jest niejednokrotnie małą ilością osób zainteresowanych służbą w naszej formacji lub brakiem predyspozycji do pracy w Policji. Liczymy jednak na to, że sytuacja ta w najbliższym czasie ulegnie zmianie i chętnych do pełnienia służby w Policji będzie więcej.
Ja ze swojej strony zapraszam osoby zainteresowane podjęciem takiej służby do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie przy ulicy Wileńskiej 43a, gdzie można uzyskać wszystkie informacje na temat rekrutacji do Policji. Rok ubiegły był czasem trudnym dla wszystkich, również dla Policjantów z uwagi na pandemię COVID-19. Funkcjonariusze jak i inne służby zaangażowali się w walkę z koronawirusem. To nie tylko kontrole osób przebywających na kwarantannach, lecz również szereg innych czynności mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa.
? Jak liczna jest obsada wołomińskiej komendy?
? W Komendzie Powiatowej Policji w Wołominie służbę pełni blisko 400 funkcjonariuszy. Na to składają się nie tylko policjanci prewencji i ruchu drogowego, których codziennie widzimy umundurowanych na ulicach naszego powiatu, lecz również 33 dzielnicowych, których głównym zadaniem jest utrzymanie bezpośredniego kontaktu ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznanie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.
Kolejną grupą funkcjonariuszy są policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych, prowadzący na co dzień czynności procesowe i wykrywcze, kryminalni, policjanci operacyjni, których działania są w większości objęte tajemnica służbową, policjanci prowadzący sprawy o wykroczenia, czy też zajmujący się sprawami osób nieletnich. Pragnę tu też zaznaczyć, że każdy obywatel potrzebujący pomocy, który dzwoni do nas, łączy się w pierwszej kolejności z dyżurnym danej jednostki, oprócz Komendy Powiatowej Policji w Wołominie na naszym ternie mamy siedem komisariatów, więc policjantów pełniących służbę na tych stanowiskach jest blisko 50.
Prawie każdego dnia policjanci prewencji, kryminalni czy dzielnicowi realizują czynności związane z konwojem lub doprowadzeniem osób m.in. do Prokuratury, Sądu, czy też do Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych. Ma to miejsce w przypadku postanowień Sądu o tymczasowym aresztowaniu osób zatrzymanych za popełnione przestępstwa, czy też osób poszukiwanych, ukrywających się, które zostały zatrzymane na naszym terenie przez policjantów wołomińskiej Komendy.
? Jak Pan ocenia skuteczność działania swoich podkomendnych?
? Zarówno ja, moi zastępcy, jak i kierownicy jednostek podległych Komendzie Powiatowej Policji w Wołominie dokładamy wszelkich starań, aby w optymalny sposób wykorzystać posiadane środki i siły.
W roku 2020 zatrzymano 1158 osób, w tym do wytrzeźwienia ? 250. Na tzw. gorącym uczynku zatrzymano ogółem 802 sprawców, w tym: 11 za przestępstwa rozbójnicze, 35 za kradzież z włamaniem, 96 za kradzież, 19 za bójkę, pobicie. Zatrzymaliśmy także 150 nietrzeźwych kierujących i ujawniliśmy 423 osoby poszukiwane.
Na terenie powiatu wołomińskiego, którego zasięg obejmuje Komenda Powiatowa Policji w Wołominie każdej doby służbę pełni, co najmniej 16 partoli prewencji plus 8 patroli Wydziału Ruchu Drogowego zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych w tym z wideorejestratorem, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP Wołomin oraz Ogniwa Wywiadowczo – Patrolowego KPP Wołomin. Służby patrolowe są również wspierane przez funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji i Straży Miejskiej m.in. w Ząbkach i Wołominie. Należy tu też zaznaczyć, że dzięki współpracy z samorządami lokalnymi, zostały przeznaczone dodatkowe fundusze na pełnienie służb ponadnormatywnych, dzięki którym powiat wołomiński został nasycony patrolami mundurowymi, co przekłada się na wyraźne poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców.
? Jakie działania podejmuje wołomińska KPP, aby uzmysłowić mieszkańcom powiatu, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich?
? W ramach przedsięwzięć promujących bezpieczeństwo oraz przy wsparciu lokalnych organizacji pozarządowych, organów samorządowych i innych służb, policjanci ruchu drogowego uczestniczyli w prelekcjach, spotkaniach w szkołach i przedszkolach, w działaniach kontrolno – profilaktycznych: ?Bezpieczna droga do szkoły?, ?Bezpieczny Weekend?, ?Bezpieczne Wakacje?, ?Alkohol i Narkotyki?, ?Prędkość?, ?Bus i Truck?, ?dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych?, ?Bezpieczni po zmroku?, ?Niechroniony uczestnik ruchu drogowego?, ,,Kaskadowy pomiar prędkości?.
Nieodzownym elementem ? narzędziem mającym wpływ na bezpieczeństwo jest KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA ? jest to aplikacja informatyczna składająca się z dwóch części: danych statystycznych oraz narzędzia interaktywnego umożliwiającego obywatelowi nanoszenie na niej zagrożeń, uruchomiona od 01 lipca 2016r.
Jak wynika z analizy zagrożeń odnotowanych przy pomocy tego narzędzia na terenie podległym KPP w Wołominie ustalono, że w 2020 r. odnotowano aż o 704 zdarzenia więcej w porównaniu do roku 2019 osiągając wartość 2467 wszystkich zdarzeń. Spośród wszystkich zgłoszeń w okresie analizy funkcjonariusze podległej jednostki rzetelnie potwierdzili 1239 zagrożeń w tym przekazane poza Policję i wyeliminowane, co dało 49,5% potwierdzonych zagrożeń, z czego 372 w samej kategorii należącej do właściwości Wydziału Ruchu Drogowego, zwiększając w ten sposób tak ważne bezpieczeństwo w tym zakresie, co stanowiło aż 50,4% ogólnej liczby potwierdzonych zdarzeń odnotowanych na terenie KPP w Wołominie.
W wyniku realizacji zadań wynikających z KMZB na terenie KPP w Wołominie we wspomnianej kategorii zdołano nałożyć 124 mandaty karne w zakresie przekroczenia prędkości, zatrzymać 3 prawa jazdy oraz skierować 91 wniosków do instytucji w zakresie organizacji ruchu drogowego oraz infrastruktury drogowej.