Gmina Wołomin posiada łącznie kilkanaście szkół (podstawowe, gimnazjalne, licea). Choć do nowego roku szkolnego jest jeszcze ponad pół roku to za sprawą zmian w systemie edukacji rodzice i nauczyciele z niemal wszystkich tych środowisk szkolnych mają wiele pytań i wtpliwości.
W Wołominie trwają prace nad przygotowaniem do zmian oświatowych w gminie, które mają nastąpić już z końcem wakacji. – Choć wiadomo, że od września tego roku gimnazja będą już wygaszane, a szkoły podstawowe powiększane o kolejne klasy, to ciągle nie ma wszystkich rozporządzeń oraz wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty. Czasami są one wręcz ze sobą sprzeczne ? mówi Halina Bonecka, dyrektor ZEASiP w Wołominie. Pomimo to przygotowania są w toku. – Robimy wszystko, co możliwe, żeby dzieci zyskały, a nie straciły na reformie, by jak najmniej nauczycieli straciło pracę ? opowiada o działaniach nad przygotowaniem do nowego roku szkolnego Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. – Pamiętajmy, że to Sejm przyjął ustawę, której skutki odczuwają zaniepokojeni rodzice i nauczyciele. Jako samorząd staramy się zniwelować jej negatywne skutki i przemieniać w pozytywy dla naszej gminy. Tak właśnie będzie ze szkołami na osiedlu Niepodległości ? wyjaśnia burmistrz. Zgodnie z obecnymi założeniami nie będzie zmian obwodów szkół podstawowych, z wyjątkiem SP 7, gdzie szkoła będzie zatrudniać dodatkowych nauczycieli, a nie zwalniać. Trwają również działania koordynujące zatrudnienie nauczycieli, dla których z powodu wygaszania gimnazjów nie będzie pracy w dotychczasowej placówce.
Z otrzymanej informacji wynika, że Gimnazjum nr 3 na Os. Niepodległości w Wołominie zostanie przekształcone w szkołę podstawową. Szkoła Podstawowa nr 7, która ?pęka w szwach? zostanie odciążona, co wpłynie pozytywnie na warunki kształcenia. Odpowiednia liczebność uczniów w klasach jest bardzo istotna w komforcie pracy dziecka i nauczyciela.
– To tylko jedno z zadań, nad którym od wielu tygodni intensywnie pracujemy ? mówi burmistrz Radwan. – Od początku kadencji inwestycja w edukację dzieci i młodzieży jest dla mnie priorytetem. Narzucenie przez ustawodawcę zmian w oświacie, które nie zostały właściwie przygotowane do wdrożenia, spowodowały duże kłopoty we wszystkich gminach w Polsce. Szukamy najlepszego rozwiązania dla naszych mieszkańców ? podkreśla burmistrz.
Przypomnijmy – W gminie Wołomin jest obecnie sześć zespołów szkół (szkoła podstawowa plus gimnazjum), które zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe. Według obecnego stanu wiedzy, jak podaje Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Wołominie, zatrudnienie w placówkach oświatowych może ulec zmianie dopiero od września 2019 r., kiedy ostatecznie zostaną zlikwidowane gimnazja. Wtedy bowiem zamiast funkcjonujących obecnie dziewięciu poziomów kształcenia pozostanie osiem.
fot: freepik