Klub Senior + w Zielonce, działający przy ul. Przemysłowej 4a, to miejsce coraz bardziej popularne i rozpoznawalne w środowisku naszych seniorów. Tętni życiem mimo trudności pandemicznych. Oferta Klubu z miesiąca na miesiąc jest poszerzana i dostosowywana do potrzeb i oczekiwań klubowiczów.
Osoby samotne znajdują tam towarzyszy swoich pasji. To jest też miejsce, gdzie seniorzy poszukują nowych zainteresowań, a Mariusz Dorot – kierownik Klubu czyni wszelkie starania, by wachlarz świadczonych tam usług był jak najszerszy. Stąd w ofercie doszukamy się nie tylko zajęć artystycznych i hobbystycznych, ale też ukierunkowanych na poprawę kondycji psycho-fizycznej seniorów.
Ważnym elementem w walce z samotnością i wykluczeniem społecznym są działania o charakterze integracyjnym. Dlatego organizowane są różne spotkania towarzyskie, np. przy wspólnej grze.
Zależy nam bardzo, by z tej miejskiej propozycji organizacji czasu wolnego osób starszych skorzystało jak najwięcej mieszkańców, dlatego o pomoc w rozpowszechnianiu informacji o Klubie zwracamy się do Państwa. Przekazujcie dziadkom, znajomym, sąsiadom dobre wieści, iż w Zielonce jest miejsce przyjazne dla nich. W najbliższym czasie na seniorów czekać będą nowe aktywności. – informuje ratusz
Nowości w Klubie Senior+ |
Na dobre rozpoczęcie każdego tygodnia, Pan Mariusz zaprasza w każdy poniedziałek, w godzinach 9.00-12,00, do klubowej kawiarenki. Kawa lub herbata spożyta w miłym towarzystwie smakuje o wiele lepiej. To też doskonały moment na wspólne zaplanowanie tygodniowego grafiku zajęć i obowiązków.
Kolejną nowością jest gra w bingo, organizowana w każdy wtorek. To świetna okazja do integracji połączonej z nutką rywalizacji i zabawy. Dodatkowo, podczas gry przygotowywane będą zdrowe napoje, m.in. koktajle warzywno-owocowe.
Natomiast od 1 marca, w poniedziałki rusza nordic walking, czyli aktywność polegająca na marszu z kijkami. Uprawiać go może prawie każdy. Niezbędna jest natomiast odpowiednia technika, która stanowi podstawę, by w bezpieczny sposób cieszyć się licznymi zaletami nordic walking.
Tego w Zielonce jeszcze nie było |
Obok cyklicznych, nowych zajęć pojawią się też dwa wydarzenia:
Warsztaty tradycyjnego śpiewu ludowego
Pasjonatów śpiewania Klub zaprasza do udziału w warsztatach tradycyjnego śpiewu ludowego, które odbędą się w środę 23 lutego, w godzinach 17:00-18:30. To zapowiedź nie tylko przyjemnych chwil w gronie miłośników folku, ale też szansa na zaznajomienie się z technikami emisji głosu, zaprezentowanymi przez instruktora.
Do udziału w warsztatach wystarczy dobry nastrój i chęci, bez specjalnych umiejętności wokalnych. Serdecznie zapraszamy.
Konkurs 1 z 10
To pomysł na piątek 25 lutego. Tego dnia, w Klubowych wnętrzach w godz.17:00-19:00, odbędzie się quiz wiedzy o Zielonce. Przeprowadzony zostanie w formie popularnego teleturnieju ?Jeden z dziesięciu?. Moc atrakcji gwarantowana.
Na oba wydarzenia ilość miejsc jest ograniczona. Zatem obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 501-265-369, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00.
Regularna oferta Klubu Senior+ |
A na stałe w ofercie miejskiego Klubu zagościły następujące pozycje:
Gimnastyka | Zajęcia prowadzi fizjoterapeuta, który pokazuje jak poprawnie wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniająco-rozwijające oraz oddechowo-wzmacniające. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Podczas warsztatów wykorzystywane są maty i piłki.
W każdej grupie jest do 10 osób. |
Taniec w kręgu | Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu, z podziałem na grupę zaawansowaną oraz początkującą. |
Trening pamięci | Przystępując do warsztatów należy wykupić skrypt w cenie 40 zł, który pozwala na uczestnictwo w czteromiesięcznym semestrze. Zajęcia prowadzone są według pomysłu Akademii Pamięci. |
Psychomotoryka | Ćwiczenia z zakresu motoryki małej i dużej pt. ?Fruwajka? polegają na trenowaniu zmysłów równowagi, słuchu i wzroku. W czasie zajęć akcentowane są działania z zakresu profilaktyki ryzyka upadków.
Treningi odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut. |
Zrób to sam, krok po kroku (DIY) | Zajęcia prowadzone są w formie warsztatu terapii zajęciowej i obejmują metody ergoterapii, socjoterapii i arteterapii. Uczestnicy szukają pomysłów DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam), aby móc samodzielnie wykonać coś w domu. Warsztaty odbywają się w każdą środę. Na seniorów czekają między innymi takie wyzwania jak: malowanie dyni, tworzenie dekoracji, kalendarz adwentowy czy ozdoby choinkowe. |
Akcja ?ŁAPIĘ DZIEŃ? | Raz w miesiącu instruktorzy prowadzą zajęcia z aktywności domowej i zachęcają do ćwiczeń z różnymi przedmiotami (np. poduszka, opakowanie 1 kg mąki, opakowanie 1,5 l wody). Na każdy miesiąc jest rozdawany seniorom planer, w którym zapisują aktywne minuty. Następnie podczas spotkania w Klubie Senior+ jest prowadzone podsumowanie miesiąca. |
Dla seniorów dostępne są także indywidualne konsultacje cyfrowe.
A na koniec przypomnimy o jednych z najważniejszych spotkań ? tzw. sesjach dialogowych. Odbywają się one co dwa tygodnie w formie warsztatów, podczas których omawiana jest strategia polityki senioralnej w naszym mieście. Seniorzy działają w małych grupach przygotowując mini projekty. Wspólnie zastanawiają się nad pomysłami związanymi z Klubem Senior+. Czekamy na nowych uczestników i ich pomysły oraz inicjatywy – informuje ratusz
Idea dialogu oraz ćwiczenia ze słuchania stały się dla nas fundamentem naszych cyklicznych spotkań. Raz w miesiącu chcemy zapraszać specjalistów do spraw senioralnych, trenerów, mediatorów, promotorów dialogu i wspólnie pracować nad naszymi lokalnymi projektami – wyjaśnia Mariusz Dorot, Kierownik Klubu Senior+.
Aktualnie uczestnicy sesji dialogowych dopracowują przedsięwzięcie pod nazwą ?skrzynka kontaktowo-informacyjną dla potrzebujących pomocy seniorów”.