Jakie nowości w podatkach obowiązują w 2019 roku

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O zmianach podatkowych jakie weszły w życie z początkiem 2019 rok rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Mamy nowy rok. Czy w związku z tym mamy jakieś nowości w podatkach?
? Tak, tych nowości jest całkiem sporo. Rozmawialiśmy już o tych zmianach w grudniu, ale rzeczywiście warto podsumować i usystematyzować informacje.
? Zatem jakie to zmiany?
? Można je podzielić na kilka grup. Pierwsza dotyczy praktycznie wszystkich pracowników. Chodzi o roczne rozliczenie podatku. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się możliwość, że to urząd skarbowy wypełni za nas zeznanie roczne. Już mówię jak to będzie działać. Jeśli w roku 2018 uzyskiwaliśmy dochody z pracy na etacie i z umów zleceń lub umów o dzieło, to nasz pracodawca ma obowiązek wysłać informację o naszych dochodach do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia i to wyłącznie elektronicznie. Na tej podstawie od 15 lutego urząd skarbowy udostępni nam wypełnione już dla nas zeznanie podatkowe PIT-37 za rok 2018. Zeznanie to będzie udostępnione na stronie Ministerstwa Finansów. Będziemy mogli się zalogować i nanieść poprawki, np. podać cel, na który chcemy przeznaczyć 1% naszego podatku. Możemy również nie robić absolutnie nic i wtedy po upływie 30 kwietnia to zeznanie wypełnione przez urząd skarbowy będzie traktowane jako złożone do urzędu skarbowego.
? To rzeczywiście duża nowość.
? Tak, ale są kolejne nowości. Druga grupa nowości dotyczy pracodawców. Skróceniu ulega okres przechowywania akt pracowniczych. Od 1 stycznia 2019 r. dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca, czy zleceniodawca pracodawca będzie przechowywał 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Dla pracowników, których zatrudnił po raz pierwszy od stycznia 1999 r. do końca grudnia 2018 r. może skrócić ten okres z 50 do 10 lat po spełnieniu dodatkowych warunków. Natomiast dla pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. pracodawca przechowuje przez okres 50 lat licząc od końca roku, w którym ustało zatrudnienie.
? Kolejna grupa nowości?
? Kolejne zmiany dotyczą bezpośrednio przedsiębiorców. Właściciel firmy  będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi. Wolne od podatku będzie odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela przeznaczone na odtworzenie zniszczonego majątku. Zwolnienie to będzie dotyczyć wszystkich środków trwałych z wyjątkiem samochodów osobowych. W przypadku podatników VAT ulega skróceniu ze 150 dni do 90 dni termin uprawniający wierzyciela do skorzystania z ulgi na złe długi.
? Mam wrażenie, że pewnie jeszcze dużo jest tych zmian.
? Warto wspomnieć jeszcze o zmianach związanych z używaniem samochodów.
? Jakie to zmiany?
? Podstawowa zmiana jest taka, że w przypadku auta wykorzystywanego zarówno do działalności gospodarczej jak i na cele prywatne podatnika do kosztów będzie można zaliczyć jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Jest to z pewnością zmiana mniej korzystna. Z kolei zmianą na korzyść jest podniesienie limitu wartości samochodu  zaliczania do kosztów podatkowych z 20.000 EURO do 150.000 zł.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.