Miasto Marki uzyskało środki finansowe z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach ?Mazowieckiego Programu Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych?. Dzięki pomocy mazowieckiego samorządu wysokości 47.500 zł wyposażono nową pracownię informatyczną dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Markach przy ul. Szkolnej 9.
Wyposażenie stanowiły 24 stanowiska komputerowe dla uczniów, jedno stanowisko dla nauczyciela, serwer terminalowy wraz z oprogramowaniem i licencjami oraz zestawy do nauki kodowania i robotyki: Codey Rocky, Zestaw Małego Artysty Neuron oraz Zestaw Małego Wynalazcy Neuron.
Jest to pierwsza w mareckich szkołach pracownia informatyczna typu terminalowego. Ma ona wiele zalet. Panuje w niej cisza i nie słychać szumu wentylatorów. Stanowiska uczniów są gotowe do pracy w ułamku sekundy. Strony internetowe oraz aplikacje otwierają się błyskawicznie, filmy w wysokiej rozdzielczości wyświetlają się płynnie na wszystkich stanowiskach jednocześnie. Dokumenty są udostępniane uczniom jednym kliknięciem. Nauczyciel ma podgląd na swoim monitorze z 24 komputerów uczniowskich, może więc obserwować i nadzorować pracę uczniów pomagając w rozwiązaniu problemów, bez konieczności podchodzenia do komputera ucznia. Instalację i konfigurację oprogramowania dla całej pracowni wykonuje się tylko raz i w jednym miejscu, co sprawia, że system i oprogramowanie są zawsze aktualne. Każdy uczeń ma swoje konto, a jego dokumenty są w pełni bezpieczne. Pracownia jest energooszczędna, zużywa tylko 1/3 energii pobieranej przez jeden komputer typu stacjonarnego.
Całkowity koszt wyposażenia pracowni wyniósł 67.860 zł. Pomoc od Województwa Mazowieckiego stanowiła 70 proc. kosztów, pozostałe 30 proc. stanowiły środki własne naszej gminy.
To już trzecia w tym roku kompletnie wyposażona nowa pracownia informatyczna w mareckich szkołach podstawowych. Tym razem świąteczno-gwiazdkowy prezent od mareckiego i mazowieckiego samorządu otrzymali uczniowie SP nr 2, którym życzymy sukcesów w rozwijaniu umiejętności i kompetencji. Mamy nadzieję, że nauka robotyki i kodowania przy wykorzystaniu nowych pomocy dydaktycznych stanie się łatwa i przyjemna