Przez ostatnie tygodnie w UM Zielonka trwały prace nad koncepcją rewitalizacji Parku Dębinki. Dziś burmistrz Kamil Michał Iwandowski zaprezentował efekt tych prac.
Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy,za nami czas wytężonej pracy zespołowej nad koncepcją rewitalizacji i nowego zagospodarowania Parku Dębinki. Dziś mam przyjemność zaprezentować Państwu efekty tych prac.
To miejsce zasługuje na nowy wizerunek i nowe otwarcie. Jest to niezwykle atrakcyjny obszar z uwagi na jego położenie w centralnej części naszego miasta. Posiada ogromny potencjał funkcjonalny, dotychczas niewykorzystany. Modernizując tę przestrzeń publiczną, chcemy ją ożywić, upiększyć i oddać w pełni do wypoczynku, rekreacji i zabawy. Realizacja tego założenia sprawi, iż Park Dębinki będzie tętnił życiem i cieszył się zainteresowaniem wśród wszystkich mieszkańców, od najmłodszych do najstarszych.
Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość, od lat wyczekiwaną. Otóż z radością i satysfakcją mogę Państwa poinformować, ze pozyskaliśmy działkę z barakiem, który przez lata szpecił Park Dębinki, i który był bardzo częstym przedmiotem zgłoszeń mieszkańców, z uwagi na fakt, że dochodziło tam wielokrotnie do zakłócania porządku publicznego.
Już niebawem zmieni się to diametralnie. Barak zostanie wyburzony, a teren uporządkowany. Ale to dopiero początek zmian. Powstanie tam budynek, w którym znajdzie się wielofunkcyjna sala z całym zapleczem sanitarno-technicznym oraz część z przeznaczeniem na kawiarnię. Planujemy, że to właśnie w tym nowoczesnym budynku, spójnym w bryle i materiałach wykończeniowych z klimatem i infrastrukturą Parku, będą podpisywane akty zawarcia związku małżeńskiego. Sala będzie też stanowić miejsce do organizacji szkoleń, konferencji, warsztatów, ale przede wszystkim będzie miejscem dla różnych wydarzeń kulturalnych ? recitali, wystaw, spotkań autorskich, kameralnych koncertów? Budynek ten ma też umożliwiać korzystanie z walorów przyrodniczych parku i rzeki Długiej. Zaplanowane są zewnętrzne tarasy z widokiem na Park i rzekę oraz mini scena do organizowania kameralnych plenerowych koncertów.
Jesteśmy już w trakcie realizacji mostku na rzece Długiej. Inwestycja jest wykonywana w formule ?zaprojektuj i wybuduj?. Obecnie trwają prace projektowe w oparciu o wcześniej opracowaną koncepcję budowlaną. Powstanie obiekt znacznie szerszy od obecnego, co pozwoli na wyodrębnienie ścieżki rowerowej, mostek będzie ukwiecony i oświetlony. Poprawimy tym sposobem bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Prace w terenie rozpoczną się wiosną przyszłego roku.
Park ma dużą powierzchnię, dlatego mimo dużego zadrzewienia, które zamierzamy utrzymać, mogliśmy zaplanować jego teren tak, by wydzielić kilka stref funkcjonalnych. Nie było to łatwe zadanie, gdyż przy planowaniu należało uwzględnić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto byliśmy zobligowani do zastosowania przepisów zawartych w różnych ustawach, narzucających nam m.in. parametry techniczne ciągów pieszych i obiektów budowlanych oraz określające odległości od drzew, pomników przyrody.
Dzisiaj w centralnej części parku znajduje się kort tenisowy, miejsce z którego odpłatnie korzysta określona grupa mieszkańców ? miłośników tenisa. Kort zostanie przeniesiony. A co w zamian? Strefa relaksu z tężnią, licznymi ławkami, pergolami, hamakami i trawnikiem do letnich pikników. Pojawią się też kurtyny wodne, pod którymi będzie można schłodzić się w upalne dni. Będzie to centrum naszego parku, w którym będą mogły się również odbywać różne wydarzenia kulturalne, np. koncerty w plenerze.
W sąsiedniej strefie powstanie niezwykle atrakcyjny park zabaw dla dzieci i młodzieży. Obecne wyposażenie placu niestety nie zachęca do aktywności . Dlatego czas na diametralną zmianę. Pojawią się nowoczesne urządzenia, wykonane z trwałych i estetycznych materiałów, z bezpieczną nawierzchnią. Z tego miejsca będą mogły korzystać również dzieci z niepełnosprawnościami, część wyposażenia placu zabaw będzie dostosowana do ich potrzeb.
Wyeksponujemy również dwa główne wejścia do parku – od strony Lipowej i od torów kolejowych. Pojawią się tam nowe nasadzenia, miejsca do siedzenia, fontanna. Nie zabraknie też nowoczesnego sanitariatu przy stacji PKP. Już niedługo te dwa punkty staną się wizytówką nie tylko parku ale i miasta.
Załączona mapa pokazuje, że mimo wprowadzenia wielu nowych elementów, teren parku pozostanie w naturalnym klimacie, z zachowanym drzewostanem.
Zależy nam, by planowana modernizacja znacznie podniosła jakość tej przestrzeni publicznej. Chcemy, by stała się ona nośnikiem tożsamości Zielonki i budowała pozytywny wizerunek naszego miasta. Ma to być miejsce rekreacji, wypoczynku oraz przestrzeń dla wielu wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców.
Kamil Michał Iwandowski
Burmistrz Miasta Zielonka