Nowy sezon artystyczny Mazowiecki Instytut Kultury rozpoczyna z nową dyrekcją. Pełniąca w ostatnich miesiącach obowiązki dyrektora Magdalena Ulejczyk została z początkiem września powołana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego na stanowisko dyrektora MIK.
Nowa dyrektor chce wzmocnić kadry kultury na Mazowszu, wsłuchiwać się w potrzeby praktyków kultury w województwie i skuteczniej diagnozować ich problemy oraz zaprosić do współpracy środowisko akademickie. W MIK-u nie zabraknie również inspirujących twórczych projektów i wydarzeń artystycznych.
Wierzę, że Mazowiecki Instytut Kultury ma do odegrania ważną rolę. Jest jedyną tego rodzaju, hybrydową instytucją kultury na Mazowszu. Dlatego działania MIK-u w najbliższych latach, bardziej niż w minionym czasie, skupione będą na analizie procesów zachodzących w kulturze na Mazowszu, opracowywaniu diagnoz i rekomendacji dotyczących stanu kultury, współpracy z uczelniami wyższymi oraz na budowaniu bazy szkoleniowej dla praktyków kultury.? mówi Magdalena Ulejczyk
? Jako instytucja parasolowa w dziedzinie badań i analizy konkretnych procesów będziemy łączyć świat instytucji kultury, ekspertów, animatorów kultury i środowisko akademickie ? tłumaczy Magdalena Ulejczyk. Nie zaniechamy działań artystycznych, ale będą one realizowane w kontekście szerszej debaty o stanie poszczególnych dziedzin kultury. Częściej niż dotychczas przy wydarzeniach artystycznych będziemy zapraszać artystów, ekspertów i teoretyków kultury dążąc do konfrontacji wzajemnych poglądów. Intensywnie będziemy pracować nad rozwojem publiczności przy uwzględnieniu ambitnego repertuaru.
Chciałabym, aby MIK ? również dzięki zintensyfikowaniu działań promocyjnych i marketingowych ? stał się wzorem dobrych praktyk w zakresie innowacyjności planowanych działań. Budowanie pozycji instytucji eksperckiej i sieciującej uda się również dzięki systematycznemu uczestnictwu pracowników w komisjach eksperckich, panelach dyskusyjnych, konferencjach, dyskusjach wokół konkretnych problemów. Dlatego podczas mojej kadencji będę stawiać Pracowników na pierwszym miejscu, wspierać ich rozwój, zachęcać do sieciowania i współpracowania z wiodącymi instytucjami kultury i trzecim sektorem ? dodaje nowa dyrektor.
? Za chwilę otwieramy nowe miejsce w naszej siedzibie na Elektoralnej 12 ? Elektrę Czytelnię Słów i Dźwięków, której powstanie nadzorowałam prawie od samego początku ? tłumaczy Magdalena Ulejczyk. Będzie to miejsce, stylizowane na lata ?60, w którym wielbiciele kultury winylowej poczują się jak w domu, a czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z perełkami takimi jak albumy o sztuce czy książki obrazkowe. I przede wszystkim będziemy pamiętać o Mazowszu. Dotrzemy tam gdzie nie dotarliśmy, będziemy wspierać niedoinwestowane ośrodki kultury oraz ich pracowników projektując dla nich szkolenia, dzieląc się dobrymi praktykami (również w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej) oraz zapewniając program artystyczny. Sytuację, w której znalazł się sektor kultury po okresie lockdownu mamy zdiagnozowaną, właśnie zakończyliśmy badanie tego obszaru ? w najbliższym czasie opublikujemy raport i wnioski płynące z badania. Dlatego wiemy dokładnie z czym zmagają się pracownicy kadr kultury na Mazowszu i w jakich obszarach warto ich wspierać.