O wspólnej organizacji rekreacyjnej imprezy integracyjnej w Wołominie z okazji Dnia Dziecka z Agatą Żędzian, wicedyrektor PCPR w Wołominie rozmawia Teresa Urbanowska, prezes zarządu MFBNiK.
? W ostatnią niedzielę maja odbył się w Wołominie Rodzinny Piknik Ekologiczny z okazji Dnia Dziecka. Na Skwerze B. Wodiczki odbywały się liczne warsztaty związane z ekologią (MFBNiK), zaś na placu 3 maja kończył swój przemarsz ?Marsz dla Życia i Rodziny? i prowadzone były działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Różna jest interpretacja tego wydarzenia. Warto więc chyba wyjaśnić jaka idea przyświeca temu wydarzeniu…
– Myślę, że warto. Sama idea ?Pikniku? zrodziła się trzy lata temu. Celem organizatorów było promowanie wśród mieszkańców działań na rzecz rodzicielstwa zastępczego i na rzecz osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, że PCPR prowadzi działania ustawowe takie jak dofinansowanie, organizowanie wsparcia dla dzieci i dla rodzin zastępczych oraz dla osób niepełnosprawnych, chcieliśmy pokazać, że poprzez uczestnictwo we wspólnych działaniach można spowodować integrację różnych środowisk społecznych, co w tym roku udało nam się wyjątkowo dobrze. Myślę, że połączenie obu imprez ? ekologicznej i naszej ? prorodzinnej, było dobrym pomysłem. Oba wydarzenia łączy podobna filozofia: integracja mieszkańców. Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na propozycję uczestnictwa w, tak naprawdę trzech niezależnych wydarzeniach, które ? jak sama wiesz ? udało nam się zrealizować w partnerstwie. Bez rywalizacji i udowadniania kto jest lepszy i ważniejszy. Tu podziękowania należą się wszystkim partnerom za zaangażowanie i harmonijną współpracę.
? Plac 3 maja, skwer im. B. Wodiczki to dość duże przestrzenie, które przez kilka godzin oblegane były przez tłumy mieszkańców. Na żadnym stoisku nie serwowano piwa a mimo to ludzie świetnie się bawili. To przełamuje swego rodzaju mit…
? Ta impreza jest dowodem na to, że aby mieszkańcy dobrze się bawili nie jest potrzebne morze alkoholu. Wystarczy, że mogą się spotkać. Jeśli stworzy się im przestrzeń, która oprócz warunków technicznych oferuje różne formy aktywności zaangażują się i będą w nich uczestniczyć. Duża część uczestników ? zarówno ?Pikniku Ekologicznego? jak i naszego ?Ekologiczna i Aktywna Rodzina? to osoby, które angażowały się we współorganizację wydarzeń. Przyszli więc na pikniki również ich bliscy ? rodziny, znajomi i sąsiedzi. Bogaty program w obu lokalizacjach przyciągnął też osoby, które nie angażowały się w organizację, ale znały i pamiętały te wydarzenia z roku ubiegłego. Pojawili się też nowi uczestnicy. W efekcie była fajna, rodzinna i serdeczna atmosfera i wszędzie było nas bardzo dużo. Myślę, że taka właśnie propozycja, skierowana do mieszkańców, była przysłowiową pigułką, która pokazuje jak można zorganizować rekreację i wypoczynek dla całych rodzin. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
? Przyznam szczerze, że mnie do ostatniej chwili towarzyszył wewnętrzny niepokój o efekt końcowy naszych wspólnych działań. Sam ?Marsz? w latach ubiegłych wywoływał wiele kontrowersyjnych opinii. My obie nigdy wcześniej ze sobą nie współpracowałyśmy. Wołomiński MDK, jeden z naszych partnerów, od kilku tygodni jest w fazie konkursu na dyrektora, a czasu na dogranie wszystkiego było bardzo niewiele…
? Ja wierzyłam, że nam się uda. Choć w ubiegłym roku oba wydarzenia odbywały się w inny dzień i w innych miejscach, to spotkały się z dobrym odbiorem społecznym. Piknik Ekologiczny, który przygotowało Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury odbywający się na skwerze B. Wodiczki już w ubiegłym roku był udany a w tym roku był jeszcze ciekawszy. Nasza część w tym roku również była znacznie bogatsza: prezentacje spektakli z udziałem osób niepełnosprawnych, efektów działań pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy jak i grupy szermierczej prowadzonej przez paraolimpijczyków (Marta Makowska, Grzegorz Pluta, Stefan Makowski), to dowód na to, iż nikt z nas, bez względu na różne dysfunkcje, nie powinien być skazany na wykluczenie. Dla każdego w społeczeństwie powinniśmy stworzyć możliwość do aktywności i integracji.
? Na początku rozmowy wspomniałaś o rodzicielstwie zastępczym. Rodzinne Domy Dziecka, Zawodowe Rodziny Zastępcze, Pogotowie Rodzinne. Jaką rolę spełniały na Pikniku?
? W ostatnim czasie w mediach ogólnopolskich pokazuje się głównie negatywne przykłady rodzicielstwa zastępczego. Działające w powiecie wołomińskim cztery Rodzinne Domy Dziecka, Pogotowie Rodzinne i wiele Zawodowych Rodzin Zastępczych mogą służyć za dobry przykład dla innych. Chcemy na ten fakt zwrócić uwagę opinii publicznej. Dzień 30 maja jest Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. To doskonała okazja do tego, aby promować tych, którzy swoją postawą i ciężką pracą zasługują na szacunek. Nasze Rodziny, zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodzin Zastępczych prowadziły podczas Pikniku „Społeczną Kawiarenkę”, w której serwowały łakocie własnego wyrobu. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem.
W tym miejscu warto też podkreślić, że w organizację wydarzenia włączyły się oba wołomińskie środowiska harcerskie. Imprezę PCPR-u wspierało organizacyjnie Towarzystwo Skautowe Horn zaś Rodzinny Piknik Ekologiczny ? Hufiec Wołomin.
? Skoro doszłyśmy już do podsumowań to dodam, że w Rodzinny Piknik Ekologiczny włączyło się wiele środowisk wolontariackich: Wolontariusze z Fundacji ?Słyszę Mówię Czuję?, Wolontariat T.R.A.D. Szansa, Wolontariat Szkolno-Parafialny ?Otwarte Serca?, Wolontariat działający przy TPD w Szkole w Duczkach, Wolontariat z ZS nr 4, Wolontariat z ZS nr 3, wolontariusze z Tai Jui ?., BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, harcerze i harcerki z Hufca Wołomin oraz Wolontariusze MFBNiK.
Kto pomagał przy Waszej części imprezy?
? Wolontariusze wsparli działaniem również Piknik PCPR ? absolwenci Zespołu Szkół im. Ks. Twardowskiego przy ul. Miłej, uczniowie szkoły nr 3 pod kierunkiem Pani Marii Wytrykowskiej, grupa młodzieży z LO przy ul. Sasina pod kierownictwem Justyny Karłowicz oraz grupa mężczyzn z Kościoła Domowego,
a także Iwona i Andrzej Bajkowscy z Rodzinnego Domu Dziecka.
? Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie i zapraszamy do współpracy przy kolejnych inicjatywach.
—————————-
Na Rodzinny Piknik Ekologiczny z okazji Dnia Dziecka zaprosiła Burmistrz Wołomina. Piknik został zorganizowany przez Urząd Miejski w Wołominie w partnerstwie z MFBNiK, MDK Wołomin, Fundacją Słyszę Mówię Czuję. Działania zostały sfinansowane ze środków Gminy Wołomin.
Piknik Aktywna i Ekologiczna Rodzina został zorganizowany przez: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pod patronatem Starosty Wołomińskiego. Działania były sfinansowane ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu systemowego ?Okno na Świat?.