Turecki miód piniowy (çam bali) jest miodem niezwykłym. Ten rodzaj miodu nie jest wytwarzany przez pszczoły zbierające nektar, ale przez pszczoły zbierające spadź (słodką wydzielinę) wytwarzaną przez owady z gatunku Marchalina hellenica, które odżywiają się sokiem m.in. rosnącej w Turcji sosny kalabryjskiej
Właściwości zdrowotne
Turecki miód piniowy jest jednym z najrzadszych miodów na świecie. Ten endemiczny miód ma też szereg prozdrowotnych właściwości. Pomaga w leczeniu niektórych chorób bakteryjnych, dermatologicznych, zwyrodnieniowych, zapalnych i autoimmunologicznych. Dzięki właściwościom antybakteryjnym przyspiesza proces gojenia się ran i oparzeń, także słonecznych. Jest doskonałym przeciwutleniaczem i bogatym źródłem potasu. Zawiera szereg minerałów, m.in. wapń, żelazo, fosfor, magnez, sód i cynk, które wspierają układ sercowo-naczyniowy, mięśnie, kości i układ odpornościowy. Pozytywny wpływ na układ oddechowy i trawienny oraz korzyści wynikające ze spożywania miodu piniowego zostały potwierdzone naukowo.
Miód piniowy jest pomocny
w leczeniu infekcji dróg oddechowych ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne. Jego konsystencja sprawia, że łatwo przylega do gardła, dzięki czemu leczy i łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Miód pionowy zawiera więcej enzymów, aminokwasów i minerałów niż miód kwiatowy.
Miód wykazuje także działanie przeciwgrzybiczne i jest skutecznym środkiem w walce z drożdżakami Candida. Zapobiega uszkodzeniom komórek spowodowanym stresem oksydacyjnym, który może sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.
Korzyści zdrowotne ze spożywania miodu wynikają z jego naturalnych właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwutleniających, przeciwzapalnych, probiotycznych i energetyzujących. Spożywanie miodu jest zalecane w przypadku różnych dolegliwości, od kaszlu, bólu gardła i ogólnie infekcji dróg oddechowych po zaburzenia trawienia i hipoglikemię.
Jak smakuje miód piniowy
Miód piniowy ma słodko-korzenny smak z nutami drzewnymi i piękny bursztynowy kolor. Właśnie ze względu na łagodny smak stanowi świetny dodatek do słodkich wypieków oraz napojów, w tym także wszelkiego typu lemoniad, kawy i herbaty. Świetnie sprawdza się także jako składnik marynat do dań mięsnych. W Turcji powstaje 92% światowej produkcji miodu piniowego, z czego około 80% pochodzi z czystej ekologicznie, położonej nad Morzem Egejskim prowincji Mu?la.
Źródło: www.tureckisklep.pl
Mmm… Nie miałem przyjemności próbować tego miodu, ale z pewnością musi to być ciekawe doznanie smakowe. Myślę, że tym którzy chcieliby spróbować podobnych smaków tylko, że z Polski, warto zaproponować miód spadziowy ze spadzi iglastej. Taki miód zbierają polskie pszczoły z sosny, jodły i świerku. To również rewelacyjny miód, o wspaniałych właściwościach zdrowotnych zwłaszcza na układu oddechowego.