NIEPOKÓJ UWIĘZIONY to tytuł wystawy grafiki mieszkańca Kobyłki – Mariusza Stelągowskiego, której wernisaż odbędzie się 7 października 2022 roku o godzinie 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce.
Głównym tematem twórczości Stelągowskiego jest człowiek, jego cierpienie, odrzucenie, samotność, ale też wiele innych emocji, które towarzyszą nam wszystkim. I choć jego prace często przerażają wzbudzając niepokój wśród odbiorców to w ich opinii zmuszają też do zatrzymania się i refleksji nad tym co było, jest i będzie.
Wiele osób doszukuje się w jego twórczości wpływów Zdzisława Beksińskiego, choć jak sam przyznaje z jego twórczością zetknął się dość późno i początkowo daleki był od fascynacji czy choćby zainteresowania się jego malarstwem. I choć obecnie Beksiński pełni ważne miejsce w życiu Stelągowskiego, to większych wpływów na swoją twórczość osobiście doszukiwałby się w pracach amerykańskiego twórcy okładek Travisa Smitha.
Opiekę kuratorską nad wystawą objęła prof. Zdzisława Ludwiniak – profesor na Wydziale Grafiki w ASP w Warszawie.
Wystawa została objęta patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka i będzie dostępna dla odwiedzających do 21 października.
Prace Mariusza Stelągowskiego będzie można obejrzeć od 7 do 21 października 2022 roku.
WSTĘP WOLNY.
https://www.facebook.com/blutvision
https://www.instagram.com/_art.mariusz.stelagowski/
O autorze:
Mariusz Stelągowski, ur. w 1980 roku.
Tworzy, często z kilkuletnimi przerwami, od kilkunastu lat. Choć jego ulubioną techniką jest grafika komputerowa to próbował też swoich sił z malarstwem. Zajmował się także tworzeniem wizualizacji na koncertach i imprezach muzycznych jako VJ.
Prace Mariusza – zarówno graficzne, jak i wcześniejsze wizualizacje – są bardzo emocjonalne. Częstym motywem jest w nich człowiek, jego cierpienie, odrzucenie i samotność, ale też niepokój, lęk, zdrada czy upływający czas.
Inspiracje jest w stanie znaleźć wszędzie. Może to być kształt kamienia, który podsunie mu pomysł na nową grafikę, ale także kawałek blachy wystający ze słupa czy cień rzucany na ścianę lub choćby fragment tekstury.
Jego prace są wykorzystywane na okładkach płyt muzycznych. Obecnie pracuje też nad własną marką odzieżową i linią koszulek ze wzorami opartymi na swoich grafikach.
Zawodowo związany jest z branżą reklamy online i pracuje jako Creative Director & Head of Design Studio w agencji digitalowej w Warszawie.
Wystawy:
2008, Wystawa grupowa, Herbaciarnia, Wołomin
2017, Wystawa grupowa “Między słowem, a obrazem”, Powiatowe Centrum Kultury “Fabryczka”, Wołomin
2017, Wystawa grupowa, Cosmos.Galerie, Vence (Francja)
2017, Wystawa multimedialna podczas debaty poświęconej prawom człowieka, Akademia de Virion, Warszawa
2022, Wystawa grupowa “Zmieniając postać rzeczy”, Powiatowe Centrum Kultury “Fabryczka”, Wołomin
2022, Wystawa grupowa “Około romantyzmu”, Pałac w Chrzęsnem
2022, Wystawa grupowa “Melancholia – Tajemnica – Samotność – Milczenie”, Galeria Sztuki Współczesnej, Czeladź
2022, Wystawa grupowa “Melancholia – Tajemnica – Samotność – Milczenie”, Aparthotel Good Time, Łódź
Jako VJ współpracował m.in z takimi zespołami jak Riverside, Deathcamp Project, Controlled Collapse i koncertował zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju (Niemcy, Francja, Belgia, Szwajcaria, Holandia, Czechy, Litwa).